Правопорушення у закупівлях: хто складає адміністративний протокол

590
Під час проведення закупівель замовники можуть припуститися порушень. Хтось через погане знання законодавства, а хтось — аби отримати особисту вигоду. Виявити такі випадки допомагають перевірки. Як наслідок, на порушників очікує протокол про адміністративну відповідальність.

Головним законодавчим актом, який наразі регулює державний фінансовий нагляд, є Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ.

Він і покладає контроль за дотриманням законодавства про державні закупівлі на Держаудитслужбу. Тож працівники Держаудитслужби можуть завітати до замовника для проведення інспектування і в межах своїх повноважень перевірити усі документи, що стосуються проведення процедур закупівель.

Зазвичай інспектування проводять у  формі  ревізії,  під час якої ревізори:

 • виявляють  факти порушення  законодавства;
 • встановлюють  винних  у  їх   допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Безумовно, результати, отримані під час перевірки, ревізори мають задокументувати, а винних у порушеннях — покарати. Тож вони обов’язково вживають  заходів, аби притягнути до адміністративної,  дисциплінарної та матеріальної відповідальності  винних  у допущенні  порушень посадових осіб замовника.  

Як наслідок, на винних осіб будуть складені протоколи про адміністративне правопорушення. Що це за документ, коли його складають та чим він загрожує посадовим особам замовника, і з’ясуємо у цій статті.

Спочатку пригадаємо, за які порушення закупівельного законодавства службових (посадових) осіб замовника притягнуть до адміністративної відповідальності.

Які дії визнають порушенням законодавства про закупівлі

Вичерпний перелік порушень законодавства про закупівлі містить стаття 16414 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП).

Отже, такими порушеннями визнають:

 • проведення закупівлі товарів, робіт і послуг без застосування визначених законодавством процедур закупівель;
 • оцінку пропозицій конкурсних торгів (кваліфікаційних пропозицій), тендерних пропозицій не за критеріями та методикою оцінки для визначення найкращої пропозиції конкурсних торгів (кваліфікаційної пропозиції), тендерної пропозиції, що міститься в документації конкурсних торгів (кваліфікаційній документації), тендерній документації;
 • укладення з учасником, який став переможцем торгів, договору про закупівлю за цінами і обсягами, що не відповідають вимогам документації конкурсних торгів (кваліфікаційної документації), тендерної документації;
 • неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі відповідно до вимог законодавства;
 • ненадання інформації, документів та матеріалів у випадках, передбачених законом.

Яка відповідальність передбачена за такі правопорушення читайте тут:

Якщо під час ревізії ревізори виявлять хоча б одне з перелічених порушень, на винну службову (посадову) особу складуть протокол про вчинення адміністративного правопорушення.

Хто складає протокол про адміністративне правопорушення

Аби уникнути яких-небудь зауважень чи звинувачень, Держаудитслужба чітко прописала процедуру складання протоколу про адміністративне правопорушення у Порядку оформлення Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженому її наказом від 01.12.2016 № 168 (далі — Порядок № 168).

Право складати адміністративні протоколи від імені органів державного фінансового контролю надано уповноваженим на те посадовим особам органів державного фінансового контролю. Перелік таких уповноважених осіб затверджує своїм рішенням керівник Держаудитслужби.

До речі, нині, якщо дії ревізора (тобто посадової особи органу державного фінансового контролю) допоможуть припинити адміністративне правопорушення чи виявити осіб, з вини яких воно вчинене,  ревізор може виклити працівників Національної поліції України. Останні мають вжити заходів, що допоможуть усунути протиправні дії, та посприяти органам державного фінансового контролю у виконанні їх обов'язків.

Тобто наразі у притягненні винних до адміністративної відповідальності ревізори завжди можуть заручитися підтримкою і допомогою поліцейських.

Скільки протоколів про адміністративне правопорушення можуть скласти ревізори

Протоколи складають за таким принципом: скільки правопорушень, скільки порушників — стільки й протоколів.

Бо як вимагає пункт 2 розділу II Порядку № 168, у разі вчинення адміністративного правопорушення кількома особами протокол складається стосовно кожної з таких осіб.  А якщо одна особа вчинила кілька адміністративних правопорушень протоколи складуть за кожним таким правопорушенням.

Які вимоги до оформлення протоколу мають дотримати ревізори

Протокол про адміністративне правопорушення складають у двох примірниках: один — для органу контролю, другий під розписку вручають особі, яку притягують до відповідальності.

Заповнюють бланк протоколу кульковою ручкою без помарок (колір чорнила — синій, фіолетовий, чорний) або друкарським способом.

Протокол мають обов’язково підписати:

 • особа, яка його склала;
 • особа, яку притягають до відповідальності.

Особі, яку притягують до відповідальності, ревізор має обов’язково роз’яснити права за статтею 268 КУпАП та статтею 63 Конституції України. Про це роблять відмітку в протоколі.

Особа, на яку виписали протокол може:

 • дати пояснення та висловити зауваження щодо змісту протоколу;
 • письмово викласти мотиви своєї відмови від підписання протоколу.

Ці пояснення та зауваження додають до адміністративного протоколу, про що до нього вносять відповідний запис із зазначенням кількості аркушів, на яких подано такі пояснення та/або зауваження.

Складені належно протоколи ревізори мають зареєструвати в журналі обліку протоколів про адміністративні правопорушення. І протягом трьох днів з дня реєстрації протокол про адмінстративні правопорушення, складений у разі порушень законодавства про закупівлі, та інші матеріали справи передають до суду.

Розгляд справи у суді

Ось складові справи про закупівельне правопорушення:

 • протокол;
 • пояснення посадової особи, стосовно якої складено протокол (воно може бути і на бланку протоколу);
 • матеріали, що підтверджують факт вчинення порушення;
 • опис документів.

Якщо особа, яку притягають до адміністративної відповідальності, подала документи про обставини, які можуть пом’якшити чи обтяжити відповідальність (довідки про склад сім’ї, наявність на утриманні непрацездатних осіб тощо), вони теж мають бути долучені до справи.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль