Закупівлі в нерезидентів: пам’ятка для замовника

554
Закупівлі у нерезидентів стали реальністю з набранням чинності Законом про публічні закупівлі. Оскільки його норми пропагують створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, у закупівлях наразі можуть брати участь і учасники-нерезиденти. А щоб замовник не припустився помилок у разі закупівель у таких учасників, ми склали для нього пам’ятку, що допоможе вдало провести торги.

Замовники нині проводять процедури закупівлі, передбачені Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2017 № 922-VIII (далі — Закон про публічні закупівлі), використовуючи електронну систему закупівель. А остання є загальнодоступною, гарантує недискримінацію, рівні права під час реєстрації всім заінтересованим особам та рівний доступ до інформації всім особам.

Та й принципи закупівель з добросовісної конкуренції серед учасників і недискримінації учасників, на яких мають бути побудовані публічні закупівлі, є тим підґрунтям, що роблять можливою як участь у закупівлях, так і перемогу учасників-нерезидентів. Тож зіткнутися із закупівлею у нерезидента нині може кожен замовник.

Про які основні моменти варто пам’ятати у разі таких закупівель?

По-перше, перевіряємо право учасника на ЗЕД-діяльність.

Так, учасник закупівель повинен мати право вести зовнішньоекономічну діяльність.

Стаття 5 Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» від 16.04.1991 № 959-ХІІ (далі — Закон № 959) установлює:

  • фізичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність з моменту набуття ними цивільної дієздатності згідно з законами України. Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають зазначене право, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно з Законом України «Про підприємництво» від 07.02.1991 № 698-ХІІ. Фізичні особи, які не мають постійного місця проживання на території України, мають зазначене право, якщо вони є суб'єктами господарської діяльності за законом держави, в якій вони мають постійне місце проживання або громадянами якої вони є;
  • юридичні особи мають право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність відповідно до їх статутних документів з моменту набуття ними статусу юридичної особи.

По-друге, дотримуємося норм до укладення ЗЕД-договорів.

Адже у разі закупівлі у нерезидента договір, укладений з переможцем-нерезидентом вважатиметься зовнішньоекономічним договором.

Тож він обов’язково має ураховувати вимоги:

Під час укладення договору про закупівлю слід дотримати Закону України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI. Він передбачає, що мовами міжнародних договорів України, а також угод підприємств, установ і організацій України з підприємствами, установами та організаціями інших держав є державна мова і мова іншої сторони (сторін), якщо інше не передбачено самим міжнародним договором.

По-третє, передбачаємо проведення розрахунків у валюті.

Оскільки закупівля у нерезидента потребуватиме проведення розрахунків за зобов’язаннями, пов’язаними з міжнародною діяльністю, слід узгодити з Казначейством можливість перерахування коштів в іноземній валюті чи необхідності її закупівлі.

Тож, визначаючи умови платежу у договорі про закупівлю, потрібно врахувати норми Порядку казначейського обслуговування державного бюджету за витратами, затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.2012 № 1407.

По-четверте, дотримуємося строків проведення розрахунків.

Нагадаємо, що на вимогу частини першої статті 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» від 23.09.1994 № 185/94-ВР імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення постачання, у разі якщо таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується, потребуватимуть висновку Мінекономрозвитку.

До того ураховуємо, що НБУ може встановити:

  • строк, протягом якого куплена резидентом на міжбанківському валютному ринку України іноземна валюта для забезпечення виконання зобов'язань перед нерезидентом має бути використана за призначенням;
  • порядок її продажу в разі недотримання резидентом цього строку.

По-п’яте,  відповідальність.

Під час закупівлі у нерезидентів  ватро пам'ятати, що у разі порушень передбачена відповідальність як до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Суб'єкти  зовнішньоекономічної діяльності несуть відповідальність  у видах та формах, передбачених статтями 33 і 37 Закону № 959, іншими законами України та/або зовнішньоекономічними договорами (контрактами). 



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією












    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль