Виплата авансу працівникам: розмір і механізм розрахунку

1430
На вимогу законодавства установи мають виплачувати заробіток працівникам двічі на місяць. Заробіток за першу частину місяця часто називають авансом. Саме йому і приділимо нині увагу, окресливши основні правила виплати авансу. А точніше розповімо про терміни виплати та механізм розрахунку.

Справді, без виплати авансу працівникам установа не зможе обійтися. Адже норми законодавства про працю не залишають їй вибору в діях. Тож розповімо про вимоги до виплати авансу по заробітній платі 2017 року докладно.

Терміни виплати зарплати та авансу

Бюджетні установи визначають строки виплати заробітної плати за статтею 115 Кодексу законів про працю України.

Саме вона вимагає від роботодавця регулярно виплачувати працівникам заробітну плату і конкретизує свої вимоги. Так, виплата зарплати має відбуватися:

 • в робочі дні;
 • не рідше двох разів на місяць;
 • через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів;
 • не пізніше 7 днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Керуючись цими вимогами, установи мають визначити конкретні строки виплати зарплати та авансу у колективного договорі або своїм нормативним актом, який слід погодити з  виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (за відсутності — представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом).

Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, виплату  проводять напередодні.

Як бачимо, заробітну плату в бюджетних установах слід виплачувати, як мінімум, двічі на місяць. У КЗпП першу виплату зарплати працівникам (виплату авансу) називають «заробітною платою за першу половину місяця». Оскільки першою половиною місяця вважається 15 календарних днів (так роз’яснило Мінсоцполітики у листі від 09.12.2010 № 912/13/155-10), виплата авансу має відбуватися у період із 16-го до 22-го числа місяця.

Нарахування та виплата авансу

КЗпП установлює не лише загальні правила до виплати авансу працівникам. Розмір і механізм розрахунку авансу теж має визначатися за законодавчими вказівками. Знаходимо їх у частині третій статті 115 КЗпП.  

Розмір авансу (тобто розмір заробітної плати за першу половину місяця) має бути не меншим за оплату за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Звичайно, розмір авансу також слід визначити у колективному договорі або нормативному акті установи і погодити з профспілкою чи з представниками, уповноваженими на представництво трудовим коллективом.

Виплату авансу проводять:

 • за місцем роботи;
 • за особистою письмовою згодою працівника через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг коштом роботодавця.

Увага!

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від проведення інших платежів та їх черговості.

Механізм розрахунку авансу

Розрахунок авансу проводять так:

 • або визначають потрібну суму, поділивши посадовий оклад (тарифну ставку) на кількість відпрацьованих робочих днів протягом першої половини місяця (з 1 до 15 числа);
 • або установлюють у фіксованому розмірі у відсотках до посадового окладу (тарифної ставки).

А вже на підставі табелю обліку використання робочого часу проводять нарахування заробітної плати працівникам за повний місяць.

Зауважимо:

конкретний механізм розрахунку авансу доцільно також обумовити в колективному договорі або іншому нормативному документі.

Не враховують під час розрахунку авансу:

 • дні перебування працівника у відпустці, тимчасової непрацездатності, а також дні, не відпрацьовані працівником з інших причин;
 • премії, доплати, надбавки, компенсаційні та заохочувальні виплати. 


Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль