Облік надходжень благодійної допомоги у натуральній формі

906
Благодійна допомога, надана бюджетній установі у натуральній формі, є бюджетними надходженнями, які установа має використовувати дотримуючись бюджетного законодавства. Тобто вона повинна не лише повідомити орган Казначейства, а й належно відобразити такі надходження у бухобліку та фінзвітності. Інакше — не обійтися без порушення бюджетного законодавства.

Благодійники можуть надавати бюджетним установам благодійну допомогу:

 • у грошовій формі для потреб їх фінансування за напрямами видатків, визначеними благодійником;
 • як товари, роботи, послуги (тобто у натуральній формі).

Надходження благодійної допомоги у натуральній формі (зокрема товарів) установи мають передбачити в кошторисі, включивши до відповідної групи надходжень доходів бюджету, провести як касові і фактичні видатки та відобразити в обліку.

А оскільки бюджетні установи зобов’язані проводити операції у натуральній формі в межах планових показників, то такі операції відображають в бухобліку як виконання державного або місцевих бюджетів.

У разі проведення операцій в натуральній формі установи складають та подають до органів Казначейства не пізніше останнього робочого дня місяця довідку про надходження у натуральній формі (п. 12.7 Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Мінфіну від 23.08.2012 № 938).

Установа, що отримала благодійну допомогу, має внести зміни до кошторису в частині спеціального фонду за власними надходженнями бюджетних установ.

Документальне оформлення

Документальне оформлення господарських операцій з надходження благодійної допомоги у натуральній формі заслуговує на особливу увагу.

Благодійник має передати установі благодійну допомогу в натуральній формі разом з первинними документами (чи їх копіями), обліковими регістрами (чи їх копіями) або іншими документами, в яких зазначено вартість придбання (тобто первісну вартість). Тож для цього в установі за наказом керівника створюють комісію, до складу якої обов’язково входить працівник бухгалтерської служби (а для підпорядкованих установ — представник органу вищого рівня).

Для отриманих як благодійна допомога об’єктів комісія складає акт прийняття-передачі основних засобів (за типовою формою № ОЗ-1 (бюджет), затвердженою наказом ГУ Держказначейства та Держкомстату від 02.12.1997 № 125/70; далі — акт). В акті вона зазначає найменування, кількість і вартість отриманих об’єктів, присвоєний їм інвентарний номер.

Якщо комісія не має достовірної інформації про вартість отриманих об’єктів, її визначають на рівні справедливої вартості на дату отримання.

Бухгалтерський облік

Оприбутковують благодійну допомогу на підставі складених комісією актів, а також отриманих від благодійника документи.

Для відображення в бухгалтерському обліку надходження благодійної допомоги, у т. ч. у натуральній формі, використовують субрахунок 324 «Спеціальні реєстраційні рахунки для обліку коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень».

Облік операцій з нарахування доходів, отриманих як благодійна допомога, ведуть у меморіальному ордері № 14 «Накопичувальна відомість нарахування доходів спеціального фонду бюджетних установ» (за формою, затвердженою наказом Держказначейства від 27.07.2000 № 68).

Наголосимо: якщо об’єкти основних засобів надійшли безоплатно (транспортно-заготівельні витрати взяв на себе благодійник), не потрібно використовувати субрахунок 141 «Капітальні інвестиції в основні засоби». Адже у цьому разі установа не матиме витрат, які можна було б визнати капітальними інвестиціями. Натомість на субрахунку 141 відображають транспортно-заготівельні витрати, витрати на монтаж, наладку, понесені установою. Їх надалі слід врахувати у первісній вартості об’єкта основних засобів.

На субрахунку 104 «Машини та обладнання» об’єкт основних засобів, отриманий як благодійна допомога, відображають в обліку на підставі акта введення в експлуатацію.

Порушення бюджетного законодавства

Ми переконалися, що благодійна допомога, що надійшла у натуральній формі, належить до спеціального фонду бюджету. Тобто це бюджетні кошти, які установа має  використовувати, дотримуючись бюджетного законодавства.

Якщо таку благодійну допомогу бухгалтер установи не відобразив у бухобліку, це призведе до недостовірності звітних даних за спеціальним фондом у Звіті про надходження і використання коштів, отриманих за іншими джерелами власних надходжень (форма № 4-2д, № 4-2м, що є додатком 6 до Порядку складання фінансової, бюджетної та іншої звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Мінфіну від 24.01.2012 № 44).

Своєю чергою, це спричинить заниження доходів в рядку 020 «Від отриманих благодійних внесків, грантів та дарунків» (що є порушенням абзацу другого пункту 1 та пункту 3 статті 58 БК), та завдасть матеріальної шкоди (збитків) бюджету.

Благодійна допомога, надана бюджетній установі у натуральній формі, є бюджетними надходженнями, які установа має використовувати, дотримуючись бюджетного законодавства.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль