Додаткова відпустка на дітей 2017: дотримуємося умов надання

3119
Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, не даремно виокремлені із щорічних відпусток. Попри те що такі відпустки надають працівникам також кожного року, умови їх надання дещо різняться. До того ж, аби підтвердити право на додаткову відпустку на дітей, працівники разом із заявою мають подати певні документи. І окремим доведеться витратити чимало часу, аби їх зібрати.

Додаткові відпустки на дітей, чи, як їх називають законодавці, додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) виокремлює із числа соціальних відпусток.

Стосовно працівників, які мають право на такі відпустки, запитань в установи не виникає — коло таких осіб визначено законодавством. Проблеми можуть виникнути, коли не дотримують умов надання цих відпусток або вимог до документального підтвердження права на таку відпустку. Аби їх уникнути узагальнимо усі нюанси у цій статті.

Хто має право на відпустку на дітей

Осіб, які мають право на відпустку на дітей, чітко визначено у статті 19 Закону про відпустки та статях 1821 і 1861 Кодексу законів про працю України.

Відпустку на дітей надають:

 • жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років;
 • жінці, яка має дитину-інваліда;
 • жінці, яка усиновила дитину;
 • матері інваліда з дитинства підгрупи А I групи;
 • одинокій матері;
 • батьку дитини або інваліда з дитинства підгрупи А I групи, який виховує дитину без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
 • особі, яка взяла під опіку (піклування) дитину чи інваліда з дитинства підгрупи А I групи;
 • одному із прийомних батьків.

Якої тривалості надається додаткова відпустка на дітей 2017 року

Додаткова відпустка на дітей надається щорічно.

Тривалість такої відпустки становить 10 календарних днів, і в ній не враховуються святкові і неробочі дні. 

Якщо ж працівник має право на таку відпустку за кількома підставами, слід зважати на законодавче обмеження загальної тривалості такої відпустки — вона не може бути більшою за 17 календарних днів.

Які умови надання додаткової відпустки на дітей

Додаткова відпустка на дітей надається повної тривалості, тобто її не можна поділити на частини.

Однак, якщо працівник має право на таку відпустку за різними підставами, він може отримувати частини такої відпустки окремо.

Наприклад, жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, з яких одна дитина є інвалідом, може піти за першою підставою у відпустку на 10 календарних днів в одному місяці, а за другою — взяти до 7 календарних днів відпустки в іншому місяці.

Оскільки відпустка на дітей є соціальною відпусткою і не належить до щорічних, її надають протягом календарного року у будь-який час незалежно від:

 • відпрацьованого часу;
 • дати прийняття на роботу;
 • дати народження дитини.

Тобто таку відпустку працівнику можна надавати як до дати народження дитини, так і після (скажімо, якщо другій дитині працівника виповнюється 15 років у лютому, взяти додаткову  відпустку на дітей такий працівник може як у січні, так і в березні, чи в наступні місяці року).

До речі, працівник не обов’язково мусить брати додаткову відпустку на дітей протягом року — поспішати, аби невикористані дні відпустки не пропали, не варто. Адже таку відпустку працівник зможе використати, приміром, і наступного року.

Якого віку мають бути діти

В окремих випадках для набуття права працівником на додаткову відпустку на дітей Закон про відпустки встановлює межі для віку дітей.

Так, чітко визначено вік дітей — до 15 років — для жінок, які працюють і мають двох або більше дітей.

Натомість про вік дитини-інваліда, всиновленої дитини, дитини, що перебуває під опікою, дитини одинокої матері (батька) у Законі про відпустки нічого не сказано. Отже, маємо керуватися іншими нормами законодавства.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III та статті 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 21.11.1992 № 2811-XII:

дитина — це особа віком до 18 років (повноліття), якщо згідно із законом, що до неї застосовується, вона не набуває прав повнолітньої раніше.

Тому жінка, яка працює і має дитину-інваліда, всиновлену дитину; одинока мати, яка виховує дитину без батька; батько, який виховує дитину без матері, мають право на додаткову відпустку на дітей до досягнення дитиною повноліття, тобто 18 років.

Варто згадати, що відповідно до частини другої статті 243 Сімейного кодексу України опіка встановлюється над дитиною, яка не досягнула 14 років, а піклування — над дитиною віком від 14 до 18 років.

Отже, особа, яка взяла дитину під опіку, має право на додаткову відпустку для дітей до досягнення дитиною 14 років, а особа, яка в установленому порядку визнана піклувальником, — із досягнення дитиною віку 14 років і допоки їй не виповниться 18 років.

Такої самої думки дотримується Мінсоцполітики у своєму листі від 14.04.2008 № 235/0/15-08/13.

Для того аби в установи були всі підстави надати працівнику додаткову відпустку на дітей, потрібні:

 • заява працівника.

У своїй заяві працівник зазначає приналежність до певної категорії осіб, які мають право на таку відпустку.

 • документи, що підтверджують наведену у заяві інформацію (див. табл.).

 • наказ (розпорядчий документ) про надання працівнику відпустки.

Перелік документів, які додаються до заяви для отримання додаткової відпустки на дітей

Категорія працівників

Документи

Жінка, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років

Копії свідоцтв про народження дітей

Жінка, яка має дитину-інваліда

Копія свідоцтва про народження дитини

Копія паспорта для дитини віком від 16 до 18 років

Копія посвідчення інваліда з дитинства та дитини-інваліда

Жінка, яка усиновила дитину

Копія свідоцтва про народження дитини

Копія паспорта для дитини віком від 16 до 18 років

Документ, що підтверджує усиновлення

Одинока мати

Копія свідоцтва про народження дитини

Копія паспорта для дитини віком від 16 до 18 років

Будь-який офіційно складений, оформлений і засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини

Батько, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі)

Копія свідоцтва про народження дитини

Копія паспорта для дитини віком від 16 до 18 років

Будь-який офіційно складений, оформлений і засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі матері у вихованні дитини

Довідка медичного закладу, що підтверджує тривале перебування дружини (матері) у медичному закладі

Особа, яка взяла дитину під опіку

Копія свідоцтва про народження дитини

Документ, що підтверджує взяття дитини під опіку

Особа, яка взяла під піклування дитину

Копія свідоцтва про народження дитини

Копія паспорта для дитини віком від 16 до 18 років

Документ, що підтверджує установлення піклування над дитиною

Один із прийомних батьків

Копія свідоцтва про народження дитини

Копія паспорта для дитини віком від 16 до 18 років

Документ, що підтверджують статус прийомної дитини

Компенсація за невикористану відпустку на дітей

За всі не використані працівником дні додаткової відпустки на дітей він може отримати грошову компенсацію за статтею  24 Закону про відпустки. Утім, це можливо лише під час звільнення (у т. ч. і звільнення у зв’язку з переведенням).

Як оплачується додаткова відпустка на дітей

Час перебування у додатковій відпустці на дітей оплачують керуючись Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок 100).

При цьому середню заробітну плату для нарахування відпускних обчислюють на основі виплат за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю надання відпустки. Якщо ж працівник пропрацював в установі менше року — на основі виплат за фактичний час роботи. Тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка.

У розрахунок середньої заробітної плати включають лише виплати, які визначені у пункті 3 Порядку 100. Не помилитися і не включити зайвих виплат допоможе пункт 4 Порядку 100, де перелічені виплати, які не беруть участі у розрахунку середньої зарплати під час нарахування відпускних.

Відпускні за час додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, нараховують діленням сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців (за менший фактично відпрацьований період) на відповідну кількість календарних днів року (меншого відпрацьованого періоду) без святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат множать на число календарних днів відпустки.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль