Надання відпустки учасникам бойових дій: опановуємо нюанси

64
Законодавством про відпустки передбачена додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни. На підставі яких документів її надавати? І чи надавати сумісникам? Чи продовжувати у разі хвороби? Чи виплачувати за неї компенсацію при звільненні? Відповіді — у консультації

Задля підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) доповнено статтею 162 «Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни», а Кодекс законів про працю України — статтею 772, згідно з якими учасникам бойових дій, інвалідам війни, статус яких визначений Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі — Закон № 3551), надається додаткова відпустка зі збереженням заробітної плати тривалістю 14 календарних днів на рік.

Зазнала змін і стаття 25 Закону про відпустки, згідно з якими учасникам війни, особам, на яких поширюється чинність Закону № 3551, за їх бажанням в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 14 календарних днів щорічно, а особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, статус яких встановлений відповідно до Закону № 3551, — тривалістю до 21 календарного дня щорічно.

Хто має право відпустку як учасник бойових дій

Відповідно до статті 4 Закону № 3551 ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать:

  • учасники бойових дій;
  • інваліди війни;
  • учасники війни.

Учасниками бойових дій визнаються особи, які брали участь у виконанні бойових завдань із захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з’єднань, об’єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (ст. 5 Закону № 3551).

Повний перелік категорій осіб, які визнаються учасниками бойових дій, наведено у статті 6 Закону № 3551. З-поміж них учасники бойових дій на території інших країн, «афганці», військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій (далі — організація), які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення.

Як надавати відпустку учасникам бойових дій

Для підтвердження права на додаткову оплачувану відпустку працівник має надати посвідчення учасника бойових дій або інваліда війни.

Зразки посвідчень учасника бойових дій та інваліда війни затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни» від 12.05.1994 № 302.

Окремі питання надання додаткових оплачуваних відпусток ветеранам війни розкриємо у форматі «запитання — відповідь».

Чи враховувати святкові й неробочі дні при визначенні тривалості щорічної відпустки учасникам АТО?

Так, адже святкові й неробочі дні не враховують лише при наданні щорічних відпусток, додаткових відпусток працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А групи І, а також відпусток у зв’язку з усиновленням (ст. 5 і 181Закону про відпустки).

Чи можна таку відпустку поділити на частини чи перенести на наступний рік?

Належність певної відпустки до того чи того виду (щорічна, соціальна тощо) визначено статтею 4 Закону про відпустки, а види відпусток, за які при звільненні виплачується компенсація у разі їх невикористання, — статтею 24 означеного Закону. Утім, після введення додаткової оплачуваної відпустки окремим категоріям ветеранів війни жодних змін до цих статей Закону про відпустки не внесено.

При цьому нову статтю віднесено до розділу ІІІ «Додаткові відпустки у зв’язку з навчанням. Творча відпустка. Відпустка для підготовки та участі в змаганнях», назву якого доповнили складовою «Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни». Отже, нова відпустка не належить до щорічних.

Згідно зі статтею 4 Закону про відпустки до щорічних належать:

  • основна відпустка (ст. 6);
  • додаткова відпустка за роботу із шкідливими та важкими умовами праці (ст. 7);
  • додаткова відпустка за особливий характер праці (ст. 8);
  • інші додаткові відпустки, передбачені законодавством.

Продовжуються (переносяться) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, компенсуються при звільненні тільки щорічні відпустки й додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи (ст. 11, 20, 24 Закону про відпустки). Ділити на частини можна лише щорічні відпустки (ст. 12 Закону про відпустки).

Отже, додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни:

  • надається за календарний рік;
  • не продовжується (не переноситься) у разі тимчасової непрацездатності працівника;
  • не підлягає поділу на частини;
  • не надається за минулий рік, якщо працівник не скористався правом на неї у поточному році;
  • не підлягає грошовій компенсації при звільненні.

Чи включати відпустку учасникам бойових дій до графіка відпусток?

Відповідно до статті 10 «Порядок надання щорічних відпусток» Закону про відпустки роботодавець має складати графік лише щорічних відпусток. Утім, задля забезпечення стабільного виробничого процесу, особливо на безперервних виробництвах, доцільно включати до графіка відпусток не лише щорічні, а й інші оплачувані відпустки, у т. ч. додаткові оплачувані відпустки окремим категоріям ветеранів війни (як і додаткові відпустки працівникам, які мають дітей, «чорнобильські» відпустки особам, віднесеним до постраждалих від аварії на ЧАЕС 1 і 2 категорії тощо).

Якщо додаткову оплачувану відпустку включено до графіка відпусток, роботодавець зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Незалежно від того, чи передбачено надання такої відпустки графіком відпусток, заробітну плату за час відпустки слід виплатити не пізніше ніж за три дні до її початку, як встановлено частиною першою статті 21 Закону про відпустки.

Чи має право на відпустку учасник бойових дій або інвалід війни, якого прийнято на роботу серед року?

У статті 16-2 Закону про відпустки зазначено, що учасникам бойових дій, інвалідам війни додаткова оплачувана відпустка надається тривалістю 14 календарних днів на рік. Тож, приймаючи працівника, який має право на означену відпустку, перевірте записи в його трудовій книжці, — чи працював він у поточному році в іншій організації. Якщо відповідь ствердна, запропонуйте принести довідку з попереднього місця роботи про те, що додаткову відпустку не використано у поточному році. За відсутності підтвердного документа право на додаткову відпустку працівник отримає вже наступного календарного року.

Якщо у трудовій книжці відсутній запис про роботу в іншій організації в поточному році, право на відпустку є беззаперечним.

Чи мають право сумісники на додаткову оплачувану відпустку окремим категоріям ветеранів війни?

Стаття 16-2 Закону про відпустки не передбачає обмежень для «сумісників». Таким чином, додаткова оплачувана відпустка окремим категоріям ветеранів війни має надаватися як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом. Проте, вочевидь, це питання виявиться таким само проблемним, як і надання сумісникам додаткової соціальної відпустки згідно зі статтею 19 Закону про відпустки. 



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією












    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль