Навчальна відпустка: як та коли надається

413
Працівник надав до установи довідку-виклик навчального закладу на навчання. З’ясуємо, як правильно визначити тривалість навчальної відпустки та розрахувати суму відпускних.

Відповідно до статті 216 Кодексу законів про працю України (КЗпП) працівникам, які успішно навчаються без відриву від виробництва у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, надають додаткові оплачувані відпустки у зв’язку з навчанням (далі — навчальні відпустки).

З’ясуємо, якої тривалості та на яких умовах установа може надавати навчальні відпустки.

Хто має право на навчальну відпустку

Право на навчальні відпустки мають працівники, які:

·         здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання при загальноосвітніх школах;

·         успішно навчаються на вечірніх відділеннях ПТНЗ;

·         успішно навчаються без відриву від виробництва у вишах із вечірньою та заочною формами навчання;

·         навчаються без відриву від виробництва в аспірантурі та успішно виконують індивідуальний план підготовки (ст. 13-15 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Тривалість навчальних відпусток

Навчальна відпустка надається в календарних днях протягом навчального року.

Тривалість навчальної відпустки відповідно до статті 15 Закону про відпустки обумовлюється цілою низкою критеріїв, таких як:

 • форма навчання (вечірня, заочна);
 • рівень акредитації навчального закладу;
 • курс, на якому працівник-студент навчається;
 • підстави (настановні заняття, виконання лабораторних робіт, складання заліків та іспитів; складання державних іспитів; підготовка та захист дипломного проекту, роботи).

Важливий чинник, на якому згідно із Законом про відпустки базується тривалість навчальної відпустки, — це рівень акредитації вишу (І-ІV). Однак акредитацію вишів скасовано ще 2014 року — Законом «Про вищу освіту» від 01.07.2014 № 1556-VII. Нині акредитують лише освітні програми. Попри це до Закону № 504 змін не внесено.

Тож радимо визначати тривалість навчальної відпустки на підставі підпункту 12 пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1556:

…до приведення нормативно-правових актів з питань оплати праці, пенсійного та стипендіального забезпечення у відповідність із вимогами цього Закону умови оплати праці, пенсійного забезпечення педагогічних, науково-педагогічних і наукових працівників, стипендіального забезпечення осіб, які навчаються, зберігаються:

•   для університетів, академій, інститутів — на рівні вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації;

•   для коледжів (включаючи коледжі як структурні підрозділи університетів, академій, інститутів) — на рівні вищих навчальних закладів I-II рівнів акредитації.

Порядок та умови надання навчальних відпусток

Порядок, тривалість та умови надання щорічних відпусток працівникам, які навчаються у вищих навчальних закладах з вечірньою та заочною формами навчання, де навчальний процес має свої особливості, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.06.1997 № 634.

Успішне навчання працівника є однією з умов, установлених законодавством для надання додаткової оплачуваної відпустки.

Успішним вважається навчання студентів, які не мають академзаборгованості за минулий курс і до початку наступної сесії виконали з позитивною оцінкою не менш як 75% контрольних робіт, а інші 25% контрольних робіт і курсових надали для рецензії (лист Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2005 № 09-402).

Студенти-заочники допускаються до участі в заліково-екзаменаційній сесії, якщо вони не мають заборгованості за попередній семестр і до початку сесії виконали всі контрольні роботи та індивідуальні завдання з дисциплін, що виносяться на сесію.

Отже, навчальна відпустка надається працівникам у разі їх успішного навчання за заочною або вечірньою формою навчання, коли вони виконують навчальний план і не мають академічної заборгованості.

Підтвердженням того, що працівник-студент успішно навчається, слугує довідка-виклик навчального закладу. Вона і буде підставою для надання такому працівнику навчальної відпустки за місцем роботи.

Оскільки планування навчального процесу належить до компетенції навчальних закладів (ст. 17 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-XII), їм належить право самостійно розподіляти встановлену законом тривалість навчальної відпустки протягом навчального року.

Якщо працівник працює в установі за сумісництвом, то на час навчальної відпустки, яку оформлено за основним місцем роботи, йому може бути надано відпустку без збереження заробітної плати. Така відпустка надається в обов’язковому порядку на строк до закінчення відпустки за основним місцем роботи (п. 14 ч. 1 ст.  25 Закону про відпустки).

Зауважимо також, що навчальні відпустки:

 • не діляться на частини;
 • не переносяться на інший період;
 • не продовжуються на святкові та неробочі дні.

Як оформити навчальну відпустку

Для оформлення відпустки працівник подає роботодавцtds заяву і довідку-виклик.

Форми довідок-викликів МОН оновило у 2016 році (наказ «Про затвердження форм документів з підготовки фахівців у вищих навчальних закладах» від 05.07.2016 № 782):

 • на період настановних занять, виконання лабораторних робіт, складання сесії (форма № Н-4.01);
 • для складання державних іспитів (атестації випускника) (форма № Н-4.02);
 • для підготовки і захисту дипломного проекту (роботи) (форма № Н-4.03).

Як оплачувати навчальні відпустки

Як передбачено частиною третьою статті 2 Закону про відпустки, право на відпустки забезпечується гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості зі збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги).

Тож на час надання навчальної відпустки працівника увільняють від виконання трудових обов’язків, обумовлених трудовим договором, із збереженням середньої заробітної плати за основним місцем роботи (ст. 217 КЗпП).

При оплаті відпустки на навчання застосовують Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02 1995 № 100.

Відповідно до статті 23 Закону про відпустки витрати, пов’язані з оплатою навчальних відпусток, провадяться за рахунок коштів установи, призначених на оплату праці. В установах, що утримуються за рахунок бюджетних коштів, оплата таких відпусток провадиться з бюджетних асигнувань на їх утримання.

Нарахування заробітної плати працівнику за час навчальних відпусток проводять за наказом установи про надання відпустки та нарахувати відпускні.

 Нагадаємо, що зарплату працівникам за час відпустки виплачують не пізніше ніж за три дні до її початку (ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки). Це правило діє і для навчальних відпусток. Так само вважає Мінсоцполітики (лист від 02.01.2013 № 2/13/116-13).Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль