Плата за землю фізичними особами: як правильно оформляти

250
Плату за землю фізичні особи сплачують готівкою через касу місцевої ради. Тож бухгалтер має скласти квитанцію про прийняття податків і зборів. Чи повинен він у цій ситуації оформляти ще й прибутковий касовий ордер? Відповідь на це запитання спробуємо знайти у листах ДФС і НБУ.

Фізична особа має намір сплатити земельний податок через касу місцевої ради. Бухгалтеру цієї ради слід оформити документ, що підтверджує надходження коштів на сплату відповідного податку від зазначеної фізичної особи. Цим документом є:

  • квитанція про прийняття податків і зборів — вважає ДФС (лист «Щодо сплати податків через каси сільських рад» від 22.02.2017 № 3717/6/99-99-14-05-01-15);
  • прибутковий касовий ордер — вважає НБУ (лист «Щодо сплати податків через каси сільських рад» від 17.02.2017 № 50-0006/12899).

Розглянемо, який документ слід оформити бухгалтеру у разі надходження від фізичної особи готівки для сплати податків і зборів, а також які податки можуть сплачувати фізичні особи через каси місцевих рад.

Коли плату за землю фізичними особами слід оформляти квитанцією

Сплачувати податки і збори фізичні особи — платники податків зобов’язані через установи банків та поштові відділення. Це передбачено в абзаці першому пункту 57.5 Податкового кодексу України (ПК). Для фізичних осіб, які проживають у сільській (селищній) місцевості, абзац другий пункту 57.5 ПК передбачає винятки з цього правила. Тобто ці фізичні особи можуть сплачувати податки через каси сільських (селищних) рад або рад об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад (далі — ОТГ).

Сплачувати можна лише місцевий податок — податок на майно, який складається з:

  • плати за землю (п. 287.5 ПК);
  •  податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (пп. 266.9.1 ПК).

Сплачуючи податок через каси сільських (селищних) рад або рад ОТГ, бухгалтер (касир) відповідної ради складає квитанцію про прийняття податків і зборів, форму якої затверджено наказом Мінфіну від 17.08.2015 № 714 (у редакції наказу Мінфіну від 01.09.2016 № 799).

Отже, складання такої квитанції є обов’язковим у разі прийняття від фізичної особи готівки як сплати податку на майно чи його складових. На цьому також наголошує ДФС у листі від 22.02.2017 № 3717/6/99-99-14-05-01-15.

У разі отримання готівки як сплати податку на майно у квитанції про прийняття податків і зборів обов’язково зазначають дату і номер податкового повідомлення-рішення.

Окрім цього, ДФС наголошує, що операції з приймання готівки від фізичної особи як сплати податку не є розрахунковою операцією і, відповідно, під час її оформлення РРО не застосовують.

Коли для сплати плати за землю фізичними особами потрібен прибутковий касовий ордер

Порядок оформлення операцій з приймання від фізичних осіб готівки для сплати податку на майно регулює Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 (далі — Положення № 637). Дія цього положення поширюється на органи місцевого самоврядування, зважаючи на визначення терміна «підприємства» у пункті 1.2 Положення № 637.

Готівку в каси приймають за прибутковими касовими ордерами, форму яких визначено в додатку 2 до Положення № 637. Прибутковий касовий ордер обов’язково підписує головний бухгалтер або особа, уповноважена головою сільської (селищної) ради або ради ОТГ (п. 3.3 Положення № 637).

Усі надходження готівки в національній валюті сільські (селищні) ради або ради ОТГ відображають у касовій книзі, форму якої визначає додаток 5 до Положення № 637. Записи в ній проводять за операціями одержання готівки за кожним прибутковим касовим ордером. Щоденно наприкінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копією записів у касовій книзі за день), із прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.

Отож не виникає жодних сумнівів, що у разі отримання готівки, у т. ч. як сплати податку на майно, бухгалтеру (касиру) сільської (селищної) ради або ради ОТГ слід скласти прибутковий касовий ордер з обов’язковим відображенням записів про оприбуткування готівки у касовій книзі. На цьому акцентує увагу НБУ в листі від 17.02.2017 № 50-0006/12899.

Як передбачено у пункті 3.1 Положення № 637, касові операції оформляють не лише касовими ордерами, а й іншими касовими документами, які підтверджують факт отримання готівкових коштів. Таким документом є квитанція про прийняття податків і зборів. Оскільки за цією квитанцією ідентифікують фізичну особу, яка сплатила податок на майно готівкою через касу сільської (селищної) ради або ради ОТГ, прибутковий касовий ордер можна складати не за кожною прибутковою операцією, а сукупно — на суму отриманої протягом дня готівки від фізичних осіб як сплати податку на майно. Такий висновок робить НБУ у листі від 17.02.2017 № 50-0006/12899.

Отже, наприкінці дня бухгалтер (касир) визначає загальну суму готівки, отриманої за квитанціями про прийняття податків і зборів, і на цю суму складає прибутковий касовий ордер. Його оформлюють аналогічно операції одержання з банку готівки в касу згідно з пунктами 3.7 та 3.10 Положення № 637. Тобто реквізитів «Одержав» або «Прийнято від» не заповнюють. Відтак суму за цим прибутковим касовим ордером відображають у касовій книзі.

РЕЗЮМУЄМО. Під час приймання від фізичних осіб готівки як сплати місцевих податків бухгалтер (касир) сільської (селищної) ради або ради ОТГ складає квитанцію про прийняття податків і зборів, а на загальну суму за цими квитанціями — прибутковий касовий ордер.



Ваша персональна добірка.

    Підписка на статті

    Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

    Освітні заходи

    Освітні заходи

    Отримайте нові знання

    Взяти участь

    Інтернет-магазин

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

    Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

    Живе спілкування з редакцією




    Розсилка









    © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
    Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

    Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

    Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

    Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

    
    • Ми в соцмережах
    Коте теж здивований, але…


    він знає, що зареєструється і скачає файли.
    57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль
    Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



    Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


    У мене є пароль
    нагадати
    Пароль надіслано на пошту
    Ввести
    Я тут вперше
    на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
    Введіть ел. пошту або логін
    Неправильний логін або пароль
    Неправильний пароль
    Введіть пароль