Відрядження сумісника: хто оплачує та відшкодовує витрати

264
Часто в керівника установи виникає потреба направити у відрядження працівника, який працює за сумісництвом. Як в такій ситуації потрібно оформити таке відрядження та його оплатити — розповімо у статті.

Перш ніш поговорити про відрядження сумісника і його оплату, пригадаємо найважливіші умови праці за сумісництвом.

Кожен із працівників може працювати за трудовим договором в одній або одночасно в кількох установах, організаціях, якщо, звичайно, законодавство, колективний договір або угода сторін не містить прямої заборони це робити.

Тож оскільки Кодекс законів про працю України (КЗпП) дозволяє це робити, часто працівники однієї установи влаштовуються на роботу до іншої, аби працювати за сумісництвом у вільний від основної роботи час.

Тим паче, що  для роботи за  сумісництвом  згоди  адміністрації  за  місцем основної роботи  не   потрібно. 

Керівник установи, яка бере на роботу сумісника, має дотримати вимог постанови КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245. Зокрема, аби тривалість роботи за сумісництвом  не  перевищувала чотирьох годин на  день  і  повного  робочого  дня  у вихідний  день.

З цих нормативних положень і випливає основна умова для відрядження сумісника.Коли можливе відрядження сумісника

Коли виникає та чи та виробнича потреба, керівник установи може направити працівника, який працює за сумісництвом (так само, як за основним місцем роботи), на певний строк до іншого населеного пункту. А такий працівник, відповідно, виконуватиме поза місцем своєї постійної роботи службове доручення.

Не забуваймо про важливу умову для відрядження у будь-якій установі — мати всі необхідні документи, що підтверджують зв'язок службового відрядження з основною діяльністю установи.

Є й ще інша умова. Як зазначалося, працювати за сумісництвом працівник може лише у вільний від основної роботи час. Тобто направити у відрядження сумісника можна тільки на той час, коли він не працює за основним місцем роботи.

Гарантії суміснику, якого направляють у відрядження

Законодавство не обмежує права працівників, які працюють за сумісництвом, порівняно з правами працівниками.

Тому працівникам, які працюють за сумісництвом і направлені у відрядження, установа зобов’язана відшкодувати:

 • добові за час перебування у відрядженні;
 • вартість проїзду до місця призначення і назад;
 • витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, що їх встановлює законодавство (ст. 121 КЗпП).

За відрядженими працівниками, які працюють за сумісництвом, зберігається протягом усього часу відрядження місце роботи (посада).

Працівникам, які направлені у службове відрядження, оплату праці за виконану роботу проводять відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Керівник установи у разі направлення сумісника у відрядження має оформити наказ або розпорядження.

Як правило, за відрядження сумісника бувають такі ситуації:

 • працівника направляють у відрядження з основного місця роботи і потрібно вирішувати питання відсутності на роботі за сумісництвом;
 • працівника направляють у відрядження з місця роботи за сумісництвом;
 • працівника направляють у відрядження одночасно з основного місця роботи і з місця роботи за сумісництвом.

Відрядження сумісника одночасно з двох місць роботи

Якщо виникла потреба направити у відрядження працівника за основним місцем роботи і за сумісництвом в один і той самий населений пункт та на однаковий термін, то кожна установа, де такий працівник працює, видає окремий наказ (розпорядження) про відрядження.

Одразу ж зауважимо: за працівником відповідно до законодавства зберігається середній заробіток за кожним місцем роботи.

Стосовно решти витрат, які понесе такий працівник у відрядженні, керівники установ мають домовитися між собою. Тобто визначити, як саме вони відшкодовуватимуть ці витрати працівнику.

Працівник має надати авансовий звіт про використання коштів у відрядженні. При цьому кожній установі він має надати оригінали тих документів, які підтверджують проведені ним витрати, які зобов’язувалася відшкодувати конкретна установа. На цьому наголошує Мінфін в листі від 29.12.2007 № 31-18030-07-27/29310.

В такій ситуації відшкодуються відрядженому суміснику всі понесені ним витрати з основного місця роботи і місця роботи за сумісництвом.

Відрядження сумісника з одного місця роботи

Якщо у відрядження працівника направляють за основним місцем роботи чи за місцем роботи за сумісництвом, йому забезпечують всі гарантії, передбачені законодавством.

Таке відрядження також оформлюють наказом.

Якщо у відрядження сумісника направили за основним місцем роботи і він буде на тривалий час відсутнім на роботі за сумісництвом, працівник має попередити про таке відрядження керівника тієї установи, де він працює за сумісництвом. Завчасне попередження убезпечить працівника від неприємного розгляду причин його відсутності на робочому місці.

В установі, де працівник працює за сумісництвом, на підставі копії наказу (розпорядження) про направлення у відрядження з іншої установи або довідки, що підтверджує факт перебування у відрядженні, в табелі обліку використання робочого часу у дні відсутності проставляють код «I» (інші причини нез’явлень).

Наказ видавати не потрібно. Період відсутності на роботі за сумісництвом не оплачують.

Можливим є і такий варіант, коли на роботі за сумісництвом на час перебування у відрядженні за основним місцем роботи, працівник оформляє:

 • відпустку без збереження заробітної плати;
 • щорічну відпустку.

Якщо працівник оформить щорічну відпустку на роботі за сумісництвом, то за дні перебування у відрядженні йому нарахують відпускні.

РЕЗЮМУЄМО. Як бачимо, за час відрядження сумісника оплату його праці проводить установа, яка направила його у таке відрядження. Якщо ж працівника направили у відрядження одночасно з основної роботи й роботи за сумісництвом, оплату його праці проводять обидві установи, а видатки для відшкодування витрат на відрядження розподіляють між цими установами за їх згодою.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль