Староста села: посада нова, а як з повноваженнями?

342
Інститут старостинства введено в нашій країні зовсім недавно. Тож цих пір у громадськості виникають запитання про статус старости села, надання старостам повноважень та їх дострокове припинення, відкликання з посади за народною ініціативою, визначення категорії для посади старости та присвоєння рангу за цією категорією. Знайдемо на них відповіді разом.

Нагадаємо, старосту села обирають жителі тих сіл і селищ, які увійшли до складу об’єднаних територіальних громад, утворених за Законом №157.

Частина території об’єднаної територіальної громади на якій розташовані один або кілька населених пунктів (сіл, селищ), вважається старостинським округом. Визначають старостинські округи сільська, селищна або міська рада для забезпечення представництва інтересів жителів населеного пункту (населених пунктів) старостою.

А ось адміністративний центр об’єднаної територіальної громади статусу старостинського округу набути не може. Адже інтереси жителів адміністративного центру представляють голова та депутати, обрані до об’єднаної територіальної громади.

Отже, нині повноваження старости обмежені територією старостинського округу.

Питання про утворення старостинських округів вирішують винятково на пленарних засіданнях сільської, селищної або міської ради об’єднаної територіальної громади, утвореної відповідно до Закону № 157 (ч. 3 ст. 26 Закону № 280).

Вибори старости села

Староста сеела є виборною посадовою особою місцевого самоврядування.

Обирають старосту жителі села, селища (сіл, селищ), розташованого на території відповідного старостинського округу, на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом.

Вибори старости проводять за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі, до якого входить територія старостинського округу (ч. 6 ст. 2 Закону № 595).

Право голосу на виборах старости мають громадяни України, які:

 • мають право голосу відповідно до статті 70 Конституції України;
 • належать до відповідної об’єднаної сільської, селищної, міської територіальної громади;
 • проживають на території відповідного села, селища (сіл, селищ) в межах відповідного старостинського округу.

Єдиний одномандатний виборчий округ для виборів старости становить територія села, селища (сіл, селищ), розташованого на території відповідного старостинського округу.

Повноваження щодо виборів старости покладені на міську територіальну виборчу комісію (абз. 13 ч. 6 ст. 25 Закону № 595).

Повноваження старости села

Обраний жителями села староста здійснює свої повноваження на постійній основі. А починаються ці повноваження з моменту складення старостою присяги відповідно до Закону № 2493.

Присягу староста села (селища) складає на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, міської ради, на якому територіальною виборчою комісією було оголошено рішення щодо його обрання та реєстрації.

Строк повноважень старости, обраного на чергових виборах, становить п’ять років, крім випадків дострокового припинення його повноважень з підстав і в порядку, визначених Законом № 280.

Староста є членом виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради за посадою.

Перелік повноважень старости визначає стаття 541 Закону № 280. Передусім вони полягають у представленні інтересів жителів відповідного села, селища у виконавчих органах сільської, селищної, міської ради, а також на їх пленарних засіданнях. І звичайно, у забезпеченні підґрунтя для утримання старостинського округу — староста бере участь у підготовці проекту місцевого бюджету в частині фінансування програм, що реалізуються на території відповідного старостинського округу, а також у підготовці проектів рішень сільської, селищної, міської ради, що стосуються майна територіальної громади, розташованого на території відповідного старостинського округу. Він контролює використання об’єктів комунальної власності та станом благоустрою відповідного села, селища тощо.

Водночас повноваження старости умовно можна поділити на два рівні:

 •  визначені державою у Законі № 280;
 •  надані радою громади, що визначені у статуті об’єднаної громади та у затвердженому місцевою радою положенні про старосту.

Тож члени ради об’єднаної територіальної громади повинні чітко усвідомлювати, що інтереси всіх жителів сіл, селищ, міст у старостинських округах мають бути належно представлені, а їхні потреби задоволені. Для цього рада наділяє старосту такими повноваженнями, які дають йому змогу бути посередником або у кращому випадку комунікатором між радою громади та її самою громадою. Означені повноваження старости мають зробити його впливовим представником інтересів всіх жителів села, селища, міста у старостинському окрузі.

Підзвітність та підконтрольність старости

Староста села (селища) є:

 • підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед жителями відповідного села, селища. Староста звітує про свою роботу перед жителями села, селища на відкритій зустрічі з громадянами не рідше одного разу на рік. А на вимогу не менше половини депутатів сільської, селищної, міської ради староста інформує раду про свою роботу (ч. 3 ст. 541 Закону № 280);
 • відповідальним — перед сільською, селищною, міською радою.

Порядок організації роботи старости визначає вже згадане нами Положення про старосту, затверджене сільською, селищною, міською радою об’єднаної територіальної громади на пленарних засіданнях.

Дострокове припинення повноважень старости

Повноваження старости можуть бути достроково припинені. Підстави для такого припинення визначає стаття 791 Закону № 280.

Рішення про дострокове припинення повноважень старости рада ухвалює таємним або відкритим голосуванням більшістю голосів від загального складу ради.

Відкликання з посади за народною ініціативою

Староста села може бути відкликаний з посади за народною ініціативою. Відкликати старосту з посади можна:

 • не раніше ніж через рік з моменту набуття таким старостою повноважень;
 • за порядком, визначеним Законом № 93;
 • якщо рішення про подання пропозиції про відкликання старости ухвалене на зборах виборців у кількості не менше 10 осіб для відкликання старости села і 15 осіб для відкликання старости селища;
 • якщо на підтримку пропозиції про відкликання старости зібрано таку кількість підписів, що перевищує кількість голосів, поданих за нього на місцевих виборах, коли його обирали старостою.

Рішення про дострокове припинення повноважень старости у зв’язку з його відкликанням за народною ініціативою ухвалює за поданням територіальної виборчої комісії відповідна сільська, селищна, міська рада більшістю голосів від її загального складу.

Гарантії діяльності старости

Згідно з частиною четвертою статті 541 Закону № 280 на старост поширено гарантії діяльності депутатів місцевих рад, передбачені Законом № 93.

Виборні посади, на які осіб обирають на місцевих виборах, є посадами в органах місцевого самоврядування. Отже, посада старости села також належить до посад в органах місцевого самоврядування.

Осіб, обраних на посаду старости, приймають на службу в органи місцевого самоврядування так само, як і осіб, обраних на посаду сільського, селищного, міського голови. Тобто в порядку, встановленому Законом про місцеве самоврядування.

Старости на сесії відповідної ради складають присягу, текст якої визначено в частині першій статті 11 Закону № 2493.

Старости на сесії відповідної ради складають присягу, текст якої визначено в частині першій статті 11 Закону № 2493.

Категорія посади старости та присвоєння рангу

Бухгалтерам об’єднаних територіальних громад слід врахувати, що посаду старости за класифікацією посад в органах місцевого самоврядування віднесено до шостої категорії. Тим самим цю посаду прирівняли до інших посад органів місцевого самоврядування, що належать до цієї категорії (абз. 8 ст. 14 Закону № 2493).

Старостам як особам, що обіймають посади, які належать до шостої категорії, рішенням відповідної ради присвоюють 13, 12 і 11 ранги. 

Атестація та спеціальна перевірка

Під вимогу проходити атестацію (раз на 4 роки) для оцінювання ділових і професійних рис та кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування старости не підпадають.

Та й спеціальної перевірки, передбаченої Законом про запобігання корупції, кандидати на посади старост не проходять.

Нормативна база

Закон № 280 — Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР

Закон № 2493 — Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III

Закон № 1700 — Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII

Закон № 595 — Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 № 595-VIII

Закон № 157 — Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» від 05.02.2015 № 157-VIIIВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль