Службові відрядження працівників: які витрати відшкодовуються

293
Для виконання функцій установи керівник іноді направляє працівників у службове відрядження до іншого населеного пункту. Звісно, перебуваючи у відрядженні працівники несуть певні витрати. При ухваленні рішення про відшкодування таких витрат потрібно враховувати деякі нюанси. Які витрати підлягають відшкодуванню та як відобразити їх в бухгалтерському обліку, розглянемо разом.

Працівникам, яких направлено у службові відрядження, мають бути відшкодовані витрати відповідно до:

 • постанови КМУ «Про суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів» від 02.02.2011 № 98 (далі ― Постанова № 98);
 • Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженої наказом Мінфіну від 13.03.1998 № 59 (далі ― Інструкція № 59).

Гарантії та компенсації під час службового відрядження

Передусім зазначимо, що законодавство гарантує збереження за відрядженими працівниками протягом усього часу відрядження місця роботи (посади).

Так, працівникам, направленим у службове відрядження, на вимогу статті 121 Кодексу законів про працю України (КЗпП) установа зобов’язана відшкодувати:

 • добові за час перебування у відрядженні;
 • вартість проїзду до місця призначення і назад;
 • витрати по найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством,

Не варто забувати і про оплату праці за виконану роботу. Її бухгалтер має проводити відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Розмір оплати праці за час перебування працівника у відрядженні, не може бути нижчим середнього заробітку.

Відшкодування добових на службове відрядження

Установа, що направляє працівника у службове відрядження, має відшкодувати йому понесені витрати. Окремим видом витрат, що не потребують спеціального документального підтвердження, є добові витрати (витрати на харчування та фінансування інших власних потреб працівника у відрядженні).

За кожний день (включаючи день вибуття та день прибуття) перебування працівника у відрядженні в межах України, враховуючи вихідні, святкові й неробочі дні та час перебування в дорозі (разом з вимушеними зупинками), йому виплачують добові в межах сум, затверджених Постановою № 98. Як установлено додатком 1 до Постанови № 98, сума добових витрат на відрядження працівників бюджетних установ із 19 квітня 2017 року становить 60 грн.

Визначення кількості днів відрядження для виплати добових мають проводити з урахуванням дня вибуття у відрядження й дня прибуття до місця постійної роботи, та зараховувати як два дні.

При відрядженні працівника строком на один день або в таку місцевість, звідки працівник має змогу щоденно повертатися до місця постійного проживання, добові йому мають відшкодовувати як за повну добу.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Добові витрати відшкодовують в єдиній сумі незалежно від статусу населеного пункту (абз. 2 п. 16 Інструкції № 59).

Суму добових мають визначати відповідно до наказу про відрядження та за відповідними первинними документами. За відсутності наказу добові витрати не виплачують.

Відшкодування витрат на проїзд до місця службового відрядження

Витрати на проїзд (у т. ч. перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад мають відшкодувати відрядженому працівнику в розмірі вартості проїзду повітряним, залізничним, водним і автомобільним транспортом загального користування (крім таксі) з урахуванням усіх витрат, пов'язаних із придбанням проїзних квитків і користуванням постільними речами в поїздах, та страхових платежів на транспорті.

Також, відрядженому працівникові відшкодовують витрати на проїзд транспортом загального користування (крім таксі) до станції, пристані, аеропорту, якщо вони розташовані за межами населеного пункту, де постійно працює відряджений працівник, або до місцеперебування у відрядженні.

Окрім того, відрядженому працівникові відшкодовують також витрати на проїзд міським транспортом загального користування (крім таксі) відповідно до маршруту, погодженого керівником установи, та на орендованому транспорті за місцем відрядження (згідно з підтвердними документами).

Відшкодування витрат на найм житлового приміщення

Установа за наявності підтвердних документів (в оригіналі) має відшкодувати в межах граничних сум витрат на найм житлового приміщення у місці службового відрядження, затверджених Постановою № 98, витрати відрядженим працівникам на найм житлового приміщення з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат на користування телефоном (крім витрат на службові телефонні розмови), холодильником, телевізором та інших витрат.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Витрати на харчування, вартість якого включена до рахунків на оплату вартості проживання у готелях (мотелях), інших житлових приміщеннях або до проїзних документів, оплачують відрядженим працівником за рахунок добових витрат.

Витрати, що перевищують граничні суми витрат на найм житлового приміщення, відшкодовують з дозволу керівника установи відповідно до оригіналів підтвердних документів. Зазначені витрати не є надміру витраченими коштами.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль