Оподаткування відпускних: загальні правила

198
Травневі свята нагадали бухгалтерам про початок гарячої відпускної пори. З’явилися перші лави охочих піти у відпустку. Тож бухгалтерам бюджетних установ довелося оперативно рахувати таким працівникам відпускні, аби вчасно їх виплатити. Перевіримо, чи все вони врахували під час оподаткування відпускних.

Ми не дарма згадали про оперативне нарахування відпускних. Бухгалтер не може на довго розтягувати цей процес, пам’ятаючи про вимогу частини першої статті 21 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Пригадали яку?

Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. сбітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. 

Тож розслаблятися ніколи, час приступати до розрахунку. І про оподаткування нарахованих сум теж треба подбати.

Оподаткування відпускних: загальне правило

Заробітна плата у розумінні Податкового кодексу України (ПК) — це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом (пп. 14.1.48 ПК).

Підпунктом 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, визначено, що відпускні входять до складу додаткової заробітної плати. Отже, відпускні входять до бази оподаткування податком на доходи фізичних осіб (ПДФО), військовим збором та єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Оподаткування відпускних ПДФО

До загального місячного оподатковуваного доходу платника податку належать, зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) йому відповідно до умов трудового договору/контракту (пп. 164.2.1 ПК).

Як випливає із абзацу третього підпункту 169.4.1 ПК, для утримання ПДФО сума нарахованих відпускних включатиметься до доходу того звітного місяця, у якому було нараховано відпускні.

Нагадаємо, що

базу оподаткування ПДФО визначають як нараховану заробітну плату, зменшену на суму ЄСВ та на суму податкової соціальної пільги, якщо платник податку має на неї право (п. 164.6 ПК).

Ставка ПДФО наразі становить 18% бази оподаткування  (п. 167.1 ПК).

Зауважимо: якщо відпустка припадає не на один місяць, а триває ще й частину наступного (тобто належить до так званих перехідних відпусток), то аби розрахувати граничний дохід для застосування податкової соціальної пільги, відпускні відносяться до відповідних періодів їх нарахування (пп. 169.4.1 ПК).

Тож суму перехідних відпускних слід спочатку розділити між місяцями пропорційно дням відпустки, на які вони припадають, й далі визначати право на податкову соціальну пільгу.

Оподаткування відпускних військовим збором

Ііз суми відпускних утримують військовий збір за ставкою 1,5%. Водночас база нарахування для військового збору не зменшується на суму податкової соціальної пільги.

Оподаткування відпускних ЄСВ

Відповідно до підпункту 1 частини першої статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон про ЄСВ) ЄСВ нараховують на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, що визначаються згідно із Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР.

Нараховується ЄСВ у межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ.

Максимальна величина бази для нарахування ЄСВ становить 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ).

Увага!

Максимальна величина бази для нарахування ЄСВ становить 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ).

У 2017 році розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ є таким:

Період

Розмір, грн.

Із 01.01 до 30.04

40 000

Із 01.05 до 30.11

42 100

Із 01.12 до 31.12

44 050

Зауважимо: максимальну величину бази нарахування ЄСВ на суми оплати щорічної відпустки, період яких більше одного місяця, застосовують окремо за кожний місяць (пп. 2 п. 3 розд. IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449).

Як бачимо, оподаткування сум відпусток ПДФО, військовим збором та ЄСВ нічим не відрізняється від загальних правил оподаткування заробітної плати. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль