Щорічна грошова винагорода педпрацівникам: враховуємо зміни в порядку виплати

1936
За законодавством педагогічні працівники закладів освіти мають право на виплату щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків. Про умови такої виплати розповімо докладно у цій статті.

Педагогічні працівники мають право на щорічну грошову винагороду за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків. Це передбачено абзацом десятим частини першої статті 57 Закону України «Про освіту» від 23.05.1991 № 1060-ХІІ (далі — Закон про освіту).

Нагадаємо, що перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників затверджений постановою КМУ від 14.06.2000 № 963.

Виплата щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам здійснюється в  межах загальних  коштів,  передбачених кошторисом навчального закладу чи методичної установи на оплату праці. 

Кому надається щорічна грошова винагорода

Надається щорічна грошова винагорода педагогічним працівникам:

 • дошкільних, загальноосвітніх та інших навчальних закладів системи загальної  середньої освіти;
 • позашкільних навчальних закладів, 
 • професійно-технічних навчальних закладів;
 • вищих навчальних закладів;
 • закладів  післядипломної  освіти  чи методичних установ.

Увага!

Не передбачене надання цієї винагороди тим педагогічним працівникам, які працюють в навчальному закладі чи методичній установі за сумісництвом.

Варто наголосити також, що щорічна грошова винагорода виплачується лише педагогічним працівникам перелічених нами закладів. Педагогічні працівники, які працюють в інших закладах права на таку винагороду не мають. Тобто, скажімо, вчителю-дифектологу, який працює в закладі охорони здоров’я, таку винагороду не виплачують.

Порядок надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам

Порядок надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам навчальних закладів державної та комунальної форми власності за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків затверджений постановою КМУ від 05.06.2000 № 898 (далі — Порядок № 898).

Цьогоріч порядок надання щорічної грошової винагороди педагогічним працівникам зазнав змін. Їх поява пов’язана з набранням чинності постановою КМУ від 08.02.2017 № 67.

Торкнулися зміни надання щорічної грошової винагороди керівникам педагогічних закладів. Тож наразі таку винагороду їм надаватимуть за погодженням з організацією вищого рівня (раніше —  організація вищого рівня самостійно видавала наказ про призначення керівнику закладу такої допомоги).

Отже, для призначення щорічної грошової винагороди педагогічним  працівникам навчального закладу (чи методичної установи) його керівник має видати наказ. А якщо в ньому йдеться про винагороду власне керівнику — такий наказ доведеться погодити з організацією вищого рівня.

Зауважимо: 

право керівника навчального закладу чи методичної установи на щорічну грошову  винагороду,  якщо він працює на умовах  контракту, не залежить від умов, визначених у контракті. 

Коли надається грошова винагорода

Умовами для надання щорічної грошової винагороди педагогічним  працівникам є:

 •  досягнення  ними успіхів у вихованні дітей, навчанні, вихованні, професійній підготовці учнівської та студентської молоді, методичному забезпеченні;
 •   відсутність порушень виконавчої і трудової дисципліни.

Положення про виплату щорічної грошової винагороди педпрацівникам

Для виплати педагогічним працівникам щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків у навчальному  закладі чи методичній установі розробляють положення про щорічну грошову винагороду педпрацівникам (далі — Положення).

Положення затверджує керівник, його погоджують з профспілковим комітетом.

Положення може містити, окрім передбачених Порядком № 898, додаткові критерії з огляду на специфіку навчального закладу чи методичної установи. 

До речі, Мінсоцполітики у своєму листі від 26.06.2015 № 7748/0-14-16/16 наполягало, що Положення має містити не лише показники і умови надання грошової винагороди. У цьому документі слід передбачити перелік можливих упущень, порушень, за які працівники позбавляються грошової винагороди, а також визначати коло працівників, на яких поширюється чинність такої виплати.

Це Положення і буде підставою безпосередньо для виплати педпрацівникам закладу щорічної винагороди.

Водночас навчальний заклад системи освіти, за висновками Мінсоцполітики із згаданого листа, може виплачувати грошову винагороди пропорційно відпрацьованому часу або двічі на рік, якщо це передбачено його Положенням.

У якому розмірі надається щорічна грошова винагорода

Законодавці у Законі про освіту установили граничний розмір щорічної грошової винагороди — один посадовий оклад (ставка заробітної плати).

А у Порядку № 898 таку норму уточнили, зазначивши, що розмір  щорічної  грошової винагороди не може перевищувати одного посадового окладу (ставки заробітної плати) з урахуванням підвищень

Умови підвищення ставок та окладів педагогічних працівників визначені в розділі V Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102. Там і передбачено важливе правило: у результаті підвищення ставок  і  посадових  утворюються  нові ставки (посадові оклади). 

Варто згадати, що у підпункті 8.3.1 нової Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки України та ПК Профспілки працівників освіти і науки України на 2016-2020 роки, зареєстрованій Мінсоцполітики 15.12.2016 за  № 31, сторони домовилися забезпечити надання щорічної грошової винагороди за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов'язків у розмірі одного посадового окладу.

Насамкінець зауважимо: Порядок № 898 не містить обмежень, коли можна призначати щорічну грошову винагороду — за підсумками роботи за календарний чи за навчальний рік. Тож навчальний заклад у своєму Положенні може передбачити її виплату педагогічним працівникам саме за навчальний рік. І у такому разі бухгалтеру вже слід потурбуватися про нарахування такої винагороди — адже навчальний рік добігає кінця.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль