Чи передбачена відповідальність за ненадання щорічної відпустки

859
«Кожен, хто працює, має право на відпочинок», — говорить Конституція. Тож зрозуміло, що за порушення цієї конституційної гарантії, роботодавці понесуть відповідальність. Розповімо докладно, яка саме відповідальність передбачена за ненадання відпустки працівникам.

Так, відповідальність за ненадання відпустки законодавством передбачена, і про неї варто знати. Та перш ніж ми про все розповімо, пригадаємо основні правила, які висуває законодавство до порядку надання щорічних  відпусток.

Кому надаються щорічні відпустки

Статтею 45 Конституції України гарантовано право тих, хто працює, на відпочинок.

Реалізувати це право покликані, зокрема, норми Кодексу законів про працю України (КЗпП) та Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).

Вони передусім і розтлумачили фразу Конституції «кожен, хто працює», визначивши, хто ж саме має право на відпустки.

Це:

 • громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності;
 • громадяни України, які працюють за трудовим договором у фізичної особи;
 • іноземці та особи без громадянства, які працюють в Україні.

А ось громадяни, які працюють за цивільно-правовими договорами, не мають права на відпустки, бо такі відносини є цивільними, а не трудовими. На таких осіб не поширюються гарантії, встановлені законодавством про працю.

Надання відпустки — обов'язок роботодавця

Порядок і умови надання щорічних відпусток регулюють статтею 79 КЗпП та статтею 10 Закону про відпустки. Як випливає із цих статей, надання відпустки є обов'язком роботодавця.

Кожен працівник має право на щорічну основну відпустку тривалістю не менш як 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік. Робочий рік відлічується з дня укладення трудового договору.

Стаття 11 Закону про відпустки забороняє ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд. Якщо ж йдеться про щорічні відпустки осіб віком до 18 років та працівників, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами чи з особливим характером праці, то їх взагалі роботодавець має надавати кожного робочого року.

Щорічні основну та додаткові відпустки слід надавати працівникові так, аби вони були використані до закінчення робочого року.

Водночас законодавство не передбачає терміну давності, після якого працівник втрачає право на щорічні відпустки, як і не забороняє надавати щорічні відпустки, якщо працівник їх не використав. Тож якщо працівник з якихось причин не скористався своїм правом на відпустку за попередні роки (у т. ч. за 5 чи 10 років), він має право їх використати пізніше.

Надання відпусток — за графіком відпусток

В установі черговість надання відпусток визначають графіками відпусток, які затверджує керівник установи та погоджує виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник) чи інший уповноважений на представництво трудовим колективом орган. Графік відпусток слід довести до відома всіх працівників.

Ані Закон про відпустки, ані КЗпП не містять строку, у який має бути складено та затверджено графік відпусток. Як правило, графіки відпусток складають щороку, на початку календарного року.

При складанні графіків надання відпусток ураховуються як  інтереси виробництва, так і особисті інтереси працівників та можливості для їхнього відпочинку.  

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджують між працівником і роботодавцем. Останній зобов'язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніш як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Якщо працівник відмовляється використати надане йому право на відпочинок (щорічну відпустку), зважаючи на те, що роботодавець несе відповідальність за ненадання відпустки, він має право в межах, установлених графіком, без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки. На такому висновку наполягало Мінсоцполітики у листі від 21.06.2012 №207/13/116-12.

Нагадаємо, що відповідно до статті 139 КЗпП

працівники зобов'язані своєчасно і точно виконувати розпорядження (накази) роботодавця. У разі їх їм може загрожувати притягнення до дисциплінарної відповідальності.

Заміна відпустки грошовою компенсацією

Якщо працівник установи не збирається йти у відпустку, він може скористатися правом на заміну грошовою компенсацією частини щорічної відпустки. При цьому тривалість наданої працівникові щорічної та додаткових відпусток не повинна бути менше ніж 24 календарних дні (ч. 4 ст. 24 Закону про відпустки).

Як бачимо, аби отримати грошову компенсацію за частину щорічної відпустки, працівник має обов'язково використати 24 календарних дні щорічної відпустки. У разі дотримання цієї умови за письмовою заявою працівника, за решту днів невикористаної щорічної відпустки (тобто коли її тривалість понад 24 календарні дні) за цей самий робочий рік йому має бути виплачена грошова компенсація.

В інших випадках заміна відпустки грошовою компенсацією заборонена.

Відповідальність за ненадання відпусток

Ненадання щорічних відпусток у терміни, визначені Законом про відпустки та КЗпП, є грубим порушенням законодавства про працю, за що роботодавця в установленому порядку може бути притягнуто до відповідальності.

Особи, винні в порушенні законодавства про відпустки, несуть відповідальність згідно із законодавством (ст. 28 Закону про відпустки).

Йдеться передусім про штрафні санкції, передбачені частиною другою статті 265 КЗпП в разі порушення вимог трудового законодавства (у т. ч. у частині надання відпусток), — у розмірі однієї мінімальної зарплати (наразі 3200 грн).

А посадовим особам роботодавця, винним у порушенні законодавства про працю, може загрожувати штраф в розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 510 до 1700 грн. (ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Варто нагадати ще й про кримінальну відповідальність, яка настає за грубе порушення законодавства про працю за Кримінальним кодексом України (див. табл.).

Порушення

Відповідальність

Грубе порушення законодавства про працю

Штраф від 2 до 3 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 тис. до 51 тис. грн.); або

позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років; або

виправні роботи на строк до двох років

Ті самі дії, вчинені повторно, або щодо неповнолітнього, вагітної, одинокого батька, матері або особи, яка їх замінює і виховує дитину віком до 14 років або дитину-інваліда

Штраф від 3 тис. до 5 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 тис. до 85 тис. грн.); або

позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до п’яти років; або

виправні роботи на строк до двох років; або

арешт на строк до шести місяців

Водночас Управління Держпраці у Хмельницькій області у своєму роз’ясненні від 11 травня 2017 року наголошує: ненадання працівнику щорічних відпусток є порушенням законодавства про працю, за що передбачена відповідальність абзацом восьмим частини другої статті 265 КЗпП —  у розмірі однієї мінімальної зарплати. Проте цією нормою не передбачена відповідальність за кожного працівника.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль