Перші зміни до законодавства з охорони здоров’я: як функціонуватимуть медичні заклади

512
Задля реформи системи охорони здоров’я нещодавно унесено перші зміни до законодавства. Вони мають стати підгрунтям для автономізації закладів охорони здоров’я. Адже визначають, як саме функціонуватимуть заклади, в яку організаційно-правову форму їх реорганізують, як використовуватимуть бюджетні кошти та майно. Про ці та інші нововведення — у публікації.

Нещодавно набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я» від 06.04.2017 № 2002-VIII (далі — Закон № 2002). Основні положення цього закону введуть у дію з 06.11.2017. Закон № 2002 уточнює особливості організаційно-правового статусу закладів охорони здоров’я (далі — медзаклад), їх класифікацію, встановлює спрощений порядок реорганізації ЗОЗ — бюджетних установ тощо.

Розглянемо, які медзаклади можуть функціонувати в Україні та в яку організаційно-правову форму може реорганізуватися медзаклад — бюджетна установа.

Які заклади діятимуть після реформи охорони здоров’я

Закон № 2002 визначає, що залежно від форми власності медзаклади утворюються та функціонують як:

 • державні;
 • комунальні;
 • приватні;
 • засновані на змішаній формі власності.

Медзаклади приватної власності не обмежені у виборі організаційно-правової форми. Медзаклади — бюджетні установи можуть реорганізуватися в:

 • казенні підприємства:
 • комунальні некомерційні підприємства.

У зв’язку зі зміною організаційно-правової форми державного чи комунального медзакладу Закон № 2002 забороняє змінювати його основний вид діяльності з медичного обслуговування населення (медична практика).

Для допомоги органам місцевого самоврядування, керівникам місцевих органів управління охороною здоров’я та медзакладів, а також депутатам місцевих рад, які відповідають за підготовку та ухвалення рішень щодо зміни господарсько-правового статусу комунальних медзакладів через їх реорганізацію (перетворення) з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства, розроблено Методичні Рекомендації з питань перетворення закладів охорони здоров’я з бюджетних установ у комунальні некомерційні підприємства, схвалені Робочою групою з питань реформи фінансування сфери охорони здоров’я України (протокол від 14.04.2017 № 9).

Медзаклади, що утворені в результаті реорганізації медзакладів — бюджетних установ (далі — медзаклади-підприємства), можуть мати:

 • відокремлене майно (в т. ч. кошти), закріплене за ними на праві оперативного управління;
 • самостійний баланс;
 •  самостійно затверджувати штатний розпис;
 •  мати рахунки в установах банків;
 •  печатки.

Закон № 2002 забороняє приватизовувати державні та комунальні медзаклади.

Але не всі медзаклади — бюджетні установи реорганізують у відповідні підприємства. Частину медзакладів залишать функціонувати як бюджетні установи. Їх перелік протягом шести місяців має затвердити КМУ. Серед них, зокрема, медзаклади Міноборони, МВС, СБУ, Держприкордонслужби, Державної пенітенціарної служби України.

Хто надаватиме медичні послуги після реформування

Закон № 2002 вводить поняття медичної послуги — послуги з медичного обслуговування населення. Медичну послугу пацієнту надаватимуть:

 •  медзаклади, у т. ч. медзаклади-підприємства;
 •  фізичні особи — підприємці, які зареєстровані й одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Оплачує медичну послугу — замовник. Ним може бути:

 •  держава (державні органи);
 • органи місцевого самоврядування;
 • юридичні особи;
 • фізичні особи, у т. ч. пацієнти.

У 2018 році за рахунок бюджетних коштів медичну допомогу надаватимуть безоплатно:

 •  медзаклади;
 •  фізичні особи — підприємці, які зареєстровані та одержали ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики.

Головна умова для цього — з ними головні розпорядники бюджетних коштів уклали договори про медичне обслуговування населення. Ці договори укладають в межах бюджетних коштів, передбачених на охорону здоров’я на відповідний бюджетний період, на підставі вартості та обсягу медичних послуг, замовником яких є держава або органи місцевого самоврядування.

Державні органи та органи місцевого самоврядування як замовники з 06.11.2017 не проводитимуть закупівлі послуг за договорами про медичне обслуговування населення. Такий виняток передбачено в частині третій статті 2 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII.

Вартість медичної послуги розраховуватимуть медзаклади за галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я з урахуванням структури витрат, необхідних для її надання.

Як заклади охорони здоров’я використовуватимуть кошти і майно

Для медзакладів-підприємств Закон № 2002 передбачає, що бюджетні кошти, які ними не використані протягом бюджетного періоду, не вилучатимуть до 31.12.2018. Факт невикористання медзакладом бюджетних коштів та/або коштів, отриманих за договорами про медичне обслуговування населення, за умови їх належного виконання, не є підставою для зменшення обсягу бюджетних коштів, що будуть йому перераховані у наступному бюджетному періоді. Залишок невикористаних коштів медзаклад може використати для забезпечення своєї діяльності, у т. ч. для оновлення матеріально-технічної бази, з урахуванням вимог законодавства та установчих документів.

Медзаклади — бюджетні установи використовують кошти з дотриманням бюджетного законодавства.

За послуги з медичного обслуговування, що надаватимуть поза договорами про медичне обслуговування населення, укладеними з головними розпорядниками бюджетних коштів, медзаклади-підприємства встановлюватимуть плату. Наразі таку плату встановлюють з дозволу власника медзакладу-установи або уповноваженого ним органу.

Медзаклади — бюджетні установи, яких реорганізують в медзаклад-підприємство, не проводитимуть оцінку майна, яка є обов’язковою під час реорганізації державних та/або комунальних підприємств. Це передбачає підпункт 2 пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2002.

Вони передаватимуть майно медзакладам-підприємствам за даними:

 • бухгалтерського обліку медзакладів — бюджетних установ щодо цього майна;
 • результатів інвентаризації нерухомого майна.

Рішення про передачу майна прийматиме орган, що здійснює управління майном медзакладів — бюджетних установ. Майно, що отримане від медзакладів — бюджетних установ, закріплюватимуть за медзакладами-підприємствами на праві оперативного управління.

Реформи в охороні здоров’я: чи буде звільнення працівників

Медзаклади-підприємства є правонаступниками всіх прав та обов’язків медзакладів — бюджетних установ.

До 31.12.2018 кредитори не вправі вимагати від медзакладів — бюджетних установ, що реорганізуються у медзаклади-підприємства:

 •  виконання незабезпечених зобов’язань;
 • припинення або дострокового виконання зобов’язань;
 •  забезпечення виконання зобов’язань.

При цьому згідно з підпунктом 1 пункту 3 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону № 2002 не потрібна згода кредитора на заміну боржника у зобов’язанні.

Медзаклади — бюджетні установи зобов’язані своїх працівників звільнити у порядку переведення з медзакладу — бюджетної установи до медзакладу-підприємства. Звільнення можливе лише у разі неможливості перевести працівника за його згодою на іншу роботу (пп. 3 п. 3 розд. ІІ Закону № 2002).

Як призначатимуть керівників закладів охорони здоров’я

Як і раніше, керівника медзакладу призначатимуть на строк від 3 до 5 років. Контракт з ним укладатиме на конкурсній основі уповноважений виконавчим органом управління власника медзакладу (наразі без конкурсу).

Щоб норми Закону № 2002 запрацювали, КМУ має затвердити:

 • порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника медзакладу;
 •  порядок укладання контракту з керівником медзакладу;
 • типову форму цього контракту.

Або ж внесе відповідні зміни до постанови КМУ «Про затвердження Порядку укладення контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров’я та Типової форми контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров’я» від 16.10.2014 № 642.

РЕЗЮМУЄМО. В рамках реформи системи охорони здоров’я КМУ протягом шести місяців має затвердити низку нормативно-правових актів, аби заклади охорони здоров’я — бюджетні установи змогли реорганізуватись у підприємства, а утворені підприємства мали можливість надавати медичні послуги населенню. Процес реорганізації слід завершити до 31.12.2018.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль