text
Головбух: Бюджет

Документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку: ураховуємо зміни

 • 19 травня 2017
 • 1089

Норми Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку змінюються. Тож розповімо про нове докладно.

Мінфін змінив окремі норми Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24.05.1995 № 88 (далі — Положення про документальне забезпечення записів).

Це сталося із затвердженням наказу Мінфіну від 11.04.2017 № 427, що планується до опублікування 26.05.2017 в «Офіційному віснику України» № 41. Отже, саме із 26 травня бухгалтери бюджетних установ застосовуватимуть під час документального забезпечення записів у бухгалтерському обліку оновлені вимоги. Розповімо про найважливіші з них.

Дія Положення про документальне забезпечення записів поширена на іншу звітність

Так, створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності та іншої звітності, що ґрунтується на даних бухгалтерського обліку, установи мають проводити за вимогами Положення про документальне забезпечення записів.

Оновлено поняття «первинні документи»

До первинних документів належать документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.

Раніше це визначення містило більш суворий припис — первинними документами, вважалися документи, що фіксували та підтверджували господарські операції.

Складати первинні документи — не обов’язково в момент проведення госпоперації

Мінфін вилучив вимогу, за якою первинні документи мали бути складені в момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення.

Положення про документальне забезпечення записів тепер міститиме лише згадку, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи.

Приведено у відповідність із законодавством обов’язкові реквізити та спосіб внесення записів

З обов'язкових реквізитів, які мають містити первинні документи, вилучено місце складання документа та електронний підпис.

Записи у первинних документах, облікових регістрах тепер слід здійснювати:

 • тільки у темному кольорі чорнилом, пастою кулькових ручок;
 • за допомогою електронних засобів оброблення інформації (раніше друкарських машинок, принтерів, засобів механізації);
 • іншими засобами, які б забезпечили збереження цих записів протягом установленого строку зберігання документів та запобігли внесенню несанкціонованих і непомітних виправлень.

До того ж, з огляду на внесені до Положення про документальне забезпечення записів зміни, керівник підприємства, установи забезпечує фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій, що були проведені, у первинних документах та виконання всіма підрозділами, службами і працівниками правомірних вимог щодо порядку оформлення та подання для обліку відомостей і документів:

 • або головного бухгалтера
 • або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства.

Інформації про госпоперацію, за якою не отримали первинного документа, можна вносити за внутрішнім первинним документом

У Положенні про документальне забезпечення записів з’явилася нова норма.

Вона передбачає: якщо правилами документообігу підприємства передбачена можливість відображення господарської операції, щодо якої на момент закінчення складання облікових регістрів бухгалтерського обліку за звітний період від контрагента у терміни, встановлені законодавством, не отримано первинного документа, підставою для перенесення інформації про таку господарську операцію до облікових регістрів бухгалтерського обліку є належним чином оформлений внутрішній первинний документ (акт), складений посадовою особою, відповідальною за приймання-відпуск товарно-матеріальних цінностей, робіт і послуг.

Господарські операції, наведені у внутрішньому первинному документі (акті), оцінюються в порядку, визначеному національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку або міжнародними стандартами фінансової звітності.

У розділі про облікові регістри — нова вимога

У місяці надходження від контрагента первинного документа щодо господарської операції, інформація про яку в минулих звітних періодах була перенесена до облікових регістрів бухгалтерського обліку згідно з внутрішнім первинним документом (актом), до облікових регістрів бухгалтерського обліку за звітний період переносять інформацію про таку господарську операцію. При цьому її обсяг зазначають шляхом коригування на суму різниці між оцінкою такої господарської операції за внутрішнім первинним документом (актом) та первинним документом, отриманим від контрагента.

Виправлення помилок у первинних документах — по-новому

Оновлено норму Положення про документальне забезпечення записів, що визначає спосіб виправлення помилок.

Помилки в первинних документах, облікових регістрах і звітності, що створені ручним способом, можна виправляти:

 • способом «червоного сторно»;
 • способом додаткових бухгалтерських проводок;
 • коректурним способом.

Контролює документооборот не лише головбух установи

З огляду на внесені зміни, Положенням про документальне забезпечення записів контроль за дотриманням виконавцями графіка документообороту на підприємстві, в установі покладено на:

 • головного бухгалтера; або
 • особу, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку установи.

Їхні вимоги стосовно порядку подання до місця обробки необхідних документів та відомостей є обов'язковими для усіх підрозділів і служб установи.

Насамкінець нагадаємо, що із 03.01.2017 діють оновлені норми Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV стосовно статусу первинних документів й окремих їх обов’язкових реквізитів.

Тож внесеними змінами передусім Положення про документальне забезпечення записів приведено у відповідність до законодавства.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль