Як і коли надавати відпустки вчителям

363
Бухгалтер має правильно визначити тривалість щорічної відпустки вчителя, обчислити середню заробітну плату вчителів для нарахування відпускних. А не помилитися — допоможе наша стаття.

Перш ніж поговорити про розрахунок відпускних вчителям, пригадаємо основні умови надання відпусток цій категорії працівників.

За загальним правилом працівники мають право на щорічну основну відпустку тривалістю не менше 24 календарних днів (к. дн.) за відпрацьований робочий рік. Утім, щорічна основна відпустка вчителям надається за своїм, особливим правилом. 

Вчителі належать до тієї категорії працівників, які мають право відпочивати більший строк. Їм щорічна основна відпустка надається тривалістю до 56 календарних днів (ч. 6 ст. 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504\96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Що треба врахувати під час надання щорічних відпусток вчителям?

Тривалість щорічної основної відпустки вчителя

Тривалість відпустки вчителя встановлює Порядок надання щорічної основної відпустки тривалістю до 56 календарних днів керівним працівникам навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічним, науково-педагогічним працівникам та науковим працівникам, затверджений постановою КМУ від 14.04.1997 № 346 (далі — Порядок № 346).

У додатку до Порядку № 346 визначено тривалість щорічної основної відпустки керівних працівників навчальних закладів та установ освіти, навчальних (педагогічних) частин (підрозділів) інших установ і закладів, педагогічних, науково-педагогічних працівників та наукових працівників.

Тривалість щорічної основної відпустки вчителів становить 56 календарних днів.

Під час при визначення тривалості відпусток:

враховують — вихідні дні (субота та неділя).

не враховують 

  • святкові та неробочі дні, установлені статтею 73 Кодексу законів про працю України (ст. 78КЗпП);
  • дні тимчасової непрацездатності, засвідченої у встановленому порядку;
  • відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами (ст. 78 КЗпП).

Варто пам’ятати також, що вчителям, які працюють:

  • на умовах неповного робочого часу, у т. ч. особам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, — щорічна основна відпустка надається повної тривалості. Адже робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою обмежень трудових прав працівників (ч. 3 ст. 56 КЗпП);
  • за сумісництвом — відпустку надають одночасно з відпусткою за основним місцем роботи.

Інші відпустки вчителів

Окрім щорічної основної відпустки, вчителі мають право на інші види відпусток, передбачені законом про відпустки. А саме:

Чи можлива відпустка вчителя під час навчального року

Передусім згадаємо важливу умову: відпустки вчителям, як і іншим працівникам, мають бути передбачені у графіку відпусток.

Графік відпусток вчителів складають так, аби в ньому були враховані можливості проведення регулярних консультацій для учнів, складання іспитів, які перенесено на осінь.

Відповідь на запитання, чи можлива відпустка вчителя під час навчального року, пошукаємо у Порядку № 346.

За загальним правилом право на щорічну основну відпустку повної тривалості у перший рік роботи у працівника настає після закінчення шести місяців безперервної роботи в навчальному закладі.

Утім, вчителі незалежно від часу прийняття їх на роботу скористатися таким правом зможуть лише у період літніх канікул, як того вимагає абзац третій пункту 2 Порядку № 346.

Та й невикористана частина щорічної основної відпустки за умови її поділу повинна бути надана вчителям, як правило, в період літніх канікул, а в окремих випадках, передбачених колективним договором, — в інший канікулярний період (п. 4 Порядку № 346).

Зауважимо, що

керівникам навчальних закладів щорічна основна відпустка надається за погодженням з органом управління вищого рівня.

Тепер перейдемо до нюансів оплати часу перебування вчителів у відпустках. Тож що слід врахувати у розрахунку відпускних вчителям?

Рохрахунок відпускних вчителям

Аби оплатити вчителю час перебування у щорічній відпустці визначають середню заробітну плату відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100 (далі — Порядок № 100).

Для цього його сумарний заробіток за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період слід поділити на відповідну кількість календарних днів року чи фактично відпрацьованого періоду за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. А одержаний результат помножити на кількість календарних днів відпустки (п. 7 Порядку № 100).

До того ж під час розрахунку відпускних для вчителів слід врахувати підвищення посадових окладів, тобто провести коригування відпускних.

Як саме це провести коригування відпускних вчителям, ми розповіли тут.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль