Договір на оренду автомобіля: складаємо правильно

522
Як бути, якщо бюджетна установа не має на балансі автомобіля, але і не може без нього обійтися? Вихід є — взяти такий автомобіль в оренду. І не хвилюйтеся, якщо не знаєте, як правильно оформити орендні відносини у цій ситуації. Нині ми розкажемо, що слід врахувати під час укладення договору оренди легкового автомобіля.

Справді, бюджетне законодавство не забороняє керівнику установи брати в оренду транспортний засіб, а відповідно, і укладати договір на оренду автомобіля.

До того ж орендувати автомобіль установа може як у юридичної, так і у фізичної особи.

У такому разі важливо врахувати, що оренда автомобіля може мати обмеження щодо ціни автомобіля, який установа планує взяти в оренду.

Раніше пункт 5 постанови КМУ «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп’ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету» від 04.04.2001 № 332 (далі — Постанова № 332) передбачав, що установи можуть укладати договори оренди легкових автомобілів, вартість яких не перевищує 60 000 грн.

Із 26 лютого 2016 року такого обмеження мають дотримуватися лише установи, які утримуються коштом державного бюджету. Оскільки на місцеві ради Постанова № 332 не поширюється. Постановою КМУ від 04.02.2016 № 102 рекомендовано органам місцевого самоврядування з урахуванням затверджених Постановою № 332 граничних сум витрат затвердити свої граничні суми витрат на придбання матеріальних цінностей органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок місцевих бюджетів.

Тож перед укладанням договору на оренду автомобіля керівник установи має перевірити, чи не існує на місцевому рівні обмежень вартості автомобіля для оренди.

Якщо таких обмежень немає або ж керівник установи знайшов легковий автомобіль, вартість якого відповідає нормативним вимогам, він може почати готуватися до укладення договору оренди транспорту. І насамперед визначитися з усіма умовами, які міститиме такий договір.

Нагадаємо: 

цивільно-правові відносини з власником автомобіля мають бути оформлені договором оренди транспортного засобу.

Складання договору оренди автомобіля

За договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для використання в господарській діяльності (ч.1 ст. 283 Господарського кодексу України; ГК).

Зауважимо, що

типової форми договору оренди автомобіля законодавством не встановлено. Тому такий договір бюджетна установа складає довільної форми, але з урахуванням вимог, передбачених Цивільним кодексом України (ЦК).

Договір оренди транспортного засобу укладають у письмовій формі (ч. 1 ст.799 ЦК).

Зміст договору оренди автомобіля має містити істотні умови, як того вимагає законодавство, а також умови, які погоджують обидві сторони.

Істотні умови договору оренди авто

Істотними умовами договору згідно з частиною першою статті 284 ГК є:

·         об’єкт оренди (склад і вартість автомобіля з урахуванням її індексації).

Щоб визначити реальну вартість автомобіля на дату передачі в оренду, проводять його незалежну (експертну) оцінку. Для цього варто скористатися Методикою товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів, затвердженої наказом Мін’юсту, ФДМУ від 24.11.2003 № 142/5/2092.

У договорі оренди зазначають, на яку зі сторін покладається відповідальність за проведення оцінки вартості автомобіля;

·         строк, на який укладають договір оренди;

·         орендна плата з урахуванням її індексації.

Обмежень щодо розміру орендної плати в законодавстві не встановлено.

Утім, якщо орендодавець — бюджетна установа, то розрахунок орендної плати на автомобіль, що належить до комунального чи державного майна, проводять відповідно до:

У пункті 7 Методики № 786 передбачено, що розмір орендної плати автомобіля встановлюють за згодою сторін, але не менше ніж 10% вартості орендованого автомобіля за результатами незалежної оцінки. Тобто Методика № 786 встановлює нижню межу орендної плати. Сторони договору оренди мають право встановлювати будь-який розмір орендної плати, але він має бути обґрунтований;

·         порядок використання амортизаційних відрахувань;

·         порядок відновлення орендованого майна;

·         умови повернення або викупу.

Інші умови договору оренди автомобіля

Так, у договорі сторони можуть передбачати й інші умови.

Скажімо, у договорі оренди легкового автомобіля можна прописати марку автомобіля, його номерний знак, рік випуску, колір, номер свідоцтва про реєстрацію в ДАІ, номер двигуна, шасі та кузова, дані технічного паспорта тощо. Рекомендуємо зазначити й оснащення автомобіля.

Окремо потрібно визначити умови з підтримання автомобіля в належному технічному стані, проведення ремонтів та інших видів поліпшень, а також умови повернення його орендодавцю.

Також у договорі зазначають строки та порядок перерахування орендної плати орендодавцю.

Варто обумовити в договорі оренди автомобіля і вимоги до страхування, аби захистити майнові інтереси сторін договору і забезпечити  відшкодування шкоди у разі ДТП. У статті 802 ЦК передбачено, що страхування транспортного засобу проводить наймодавець (орендар). До того ж орендар обов’язково має укласти договір страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (п. 9 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про страхування» від 07.03.1996 № 85/96-ВР).

Отже, щойно сторони договору досягнуть домовленості стосовно всіх істотних та інших умов договору оренди автомобіля та підпишуть його, відповідно до частини першої статті 638 ЦК договір вважають укладеним.

Про порядок документального оформлення передачі в оренду автомобіля та відображення в обліку установи операцій у разі оренди автомобіля, читайте у статті Л. Кравченко «Як ліпше залучити автомобіль: за договором оренди чи позички» тижневика «Головбух: Бюджет». Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль