Договір оренди легкового автомобіля у фізичної особи: укладаємо і посвідчуємо

128
Бюджетна установа збирається взяти в оренду легковий автомобіль у фізичної особи. Для цього вона має укласти договір про оренду. Як це ліпше зробити, розповімо далі.

Так, якщо в установи на балансі немає автомобіля, але він давно став нагальною потребою, треба щось робити. Скажімо, автомобіль можна взяти в оренду у працівника установи. А щоб оформити цивільно-правові відносини з власником автомобіля — слід укласти договір оренди легкового автомобіля у фізичної особи.

Оскільки законодавство не встановлює типової форми такого договору, установі доведеться складати його самій. Що ж при цьому вона має врахувати?

Насамперед перед укладанням договору оренди автомобіля керівник установи має поцікавитися, чи не підпадає цей автомобіль під обмеження Постанови № 332 або місцевої ради щодо вартості автомобіля для укладання договору оренди.

Нагадаємо, що пункт 5 постанови КМУ «Про граничні суми витрат на придбання автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, мобільних телефонів, комп’ютерів державними органами, а також установами та організаціями, які утримуються за рахунок державного бюджету» від 04.04.2001 № 332 передбачає, що установи, які утримуються коштом державного бюджету, можуть укладати договори оренди легкових автомобілів, вартість яких не перевищує 60 000 грн.

Форма договору оренди транспортного засобу

Як установлює стаття 799 Цивільного кодексу України (ЦК), договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі.

Нотаріальне посвідчення договору оренди автомобіля

Якщо орендодавцем є фізична особа, договір з такою особою обов’язково має бути нотаріально посвідчений (ст. 799 ЦК).

Увага!

У разі недотримання вимоги щодо його нотаріального посвідчення такий договір вважається нікчемним (cт. 220 ЦК).

Посвідчити договір можна як у приватного, так і у державного нотаріуса.

На кого саме покласти обов’язки зі сплати витрат, пов'язані з нотаріальним посвідченням договору, сторони вирішують самі. Адже законодавчого припису про це не існує. Якщо плату візьме на себе бюджетна установа, держмито при посвідченні у державного нотаріуса вона має оплатити за КЕКВ 2800 «Інші поточні витрати» (пп. 1 пп. 2.6 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333). А ось послуги приватного нотаріуса оплачують за КЕКВ 2240 «Інші послуги (крім комунальних)».

Істотні умови договору оренди легкового автомобіля у фізичної особи

Звичайно, як і кожен договір, договір оренди легкового автомобіля у фізичної особи має містити істотні умови договору.

Нагадаємо, що істотними умовами договору за статтею 638 ЦК є:

 • умови про предмет договору;
 • умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду;
 • усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Одразу ж зазначимо: істотних умов для договору оренди транспортного засобу законодавство не конкретизує. Визначити, які саме умови слід прописати в договорі, нам допоможуть положення ЦК.

Отже, у договорі оренди легкового автомобіля у фізичної особи зазначають такі істотні умови.

1. Предмет договору

Предметом договору найму транспортного засобу є наземний транспортний засіб (ст. 798 ЦК).

Отже, предметом договору вважатиметься легковий автомобіль автомобіль. Окрім цього, у договорі зазначають склад і вартість автомобіля, а також його основні технічні характеристики (модель, державний номер, об'єм двигуна, колір, комплектація, номер двигуна).

Законодавство передбачає можливість передачі в оренду автомобіля разом з водієм, який його обслуговує, і про це також слід зазначити у договорі оренди (ч. 2 ст. 798 ЦК). Це означає, що водієм орендованого автомобіля може бути його власник — фізична особа.

Зауважимо: у такій ситуації трудовий договір з фізичною особою установа не оформляє. Якщо ж в оренду передають лише автомобіль без водія, то разом з автомобілем орендодавець передає орендарю технічну документацію (технічний паспорт, акт технічного огляду автомобіля). Також до акта він додає оригінал і копію свого паспорта, довідку про присвоєння ідентифікаційного номера та її копію.

2. Розмір орендної плати

Зазвичай річний розмір орендної плати визначають у відсотках від вартості авто. Обмежень щодо її розміру в законодавсті не встановлено.

Розмір орендної плати зазначають з урахуванням її індексації.

У договорі зазначають визначений розмір орендної плати за базовий місяць, а далі — щомісячний платіж обчислюють з урахуванням індексу інфляції.

Плата за користування автомобілем вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ст. 762 ЦК).

3. Строк дії договору оренди

Сторони договору оренди автомобіля обумовлюють строк, протягом якого автомобіль надається в оренду. Якщо строк не обумовлено, то вважається, що договір укладено на невизначений строк (ст. 763 ЦК).

До того ж кожна зі сторін договору може відмовитися від нього в будь-який час, письмово попередивши про це другу сторону за один місяць або договором може бути встановлений інший строк для попередження.

Варто пам’ятати про ще одну вимогу ЦК: якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором (ст. 764 ЦК).

4. Умови відновлення орендованого автомобіля

Варто врахувати, що на вимогу статті 801 ЦК витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, розподіляють так:

 • наймач зобов'язаний підтримувати транспортний засіб у належному технічному стані;
 • витрати, пов'язані з використанням транспортного засобу, в т. ч. зі сплатою податків та інших платежів, несе наймач.

Водночас статтею 776 ЦК установлено:

 • поточний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймачем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом;
 • капітальний ремонт речі, переданої у найм, провадиться наймодавцем за його рахунок, якщо інше не встановлено договором або законом.

5. Умови повернення легкового автомобіля

Зауважимо: 

договір вважається укладеним, якщо сторони договору досягли згоди за всіма істотними умовами договору (ст. 638 ЦК).

Інші умови договору оренди автомобіля

Окрім істотних умов договору оренди автомобіля у фізичної особи, сторони можуть передбачити:

 • умови, на яких відбуватиметься використання автомобіля;
 • хто нестиме витрати на утримання й експлуатацію автомобіля;
 • як розподілятимуться витрати на страхування автомобіля;
 • як відбуватиметься відшкодування збитків, завданих у зв'язку із втратою або пошкодженням автомобіля;
 • які санкції будуть застосовані за невиконання чи неналежне виконання умов договору.

Оподаткування доходу від орендної плати

Орендна плата, яку бюджетна установа — орендар сплачує фізичній особі — орендодавцю, є доходом фізичної особи.

У цій ситуації бюджетна установа — орендар виступає податковим агентом стосовно такої фізичної особи і має утримати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. На цьому наголошує ДФС у листі від 15.04.2016 № 3943/В/99-99-17-03-03-14.

Суму орендної плати, яку установа виплачує фізичній особі за оренду автомобіля, ДФС пропонує розглядати як інші доходи, зазначені в підпункті 164.2.20 Податкового кодексу України. Оподатковують такі доходи ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Якщо фізична особа в процесі експлуатації автомобіля згідно з умовами договору оренди здійснюватиме витрати на його поточний ремонт, то такі витрати не вважатимуться доходом працівника-орендодавця.

А якщо умови договору оренди передбачають проведення капітального ремонту орендодавцем, а фактично такий ремонт проведе орендар, і орендодавець не компенсує йому ці витрати, то вартість ремонту розцінюється як додаткове благо працівника і оподатковується ПДФО та військовим збором на підставі підпункту 164.2.17 Податкового кодексу України.

У Податковому розрахунку за формою № 1ДФ орендну плату бухгалтер має відображати з ознакою доходу «127».

Єдиноий соціальний внесок на суму орендної плати нараховувати не потрібно. Адже договір оренди автомобіля не є цивільно-правовим договором про надання послуг.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль