text
Головбух: Бюджет

Оформляємо наказ про надання відпустки працівнику: що врахувати

 • 6 червня 2017
 • 919

З приходом літа — у кожній установі починається відпустковий бум. А в бухгалтерської і кадрової служби роботи лише додається: відпустки працівників потрібно правильно оформити, дні відпустки — порахувати, відпускні — виплатити. І в цьому ланцюжку справ важливе місце посідає наказ про надання відпустки.

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності.

Із цієї норми статті 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки), випливає важливе відпусткове правило — відпустку надають лише працівникам підприємств, установ, організацій.

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком відпусток, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом.

А стаття 10 Закону про відпустки зобов’язує роботодавця письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну.

Наказ про надання відпустки — за затвердженою формою

На підставі наказу (розпорядження) про надання відпустки кадрова служба робить відмітки в особовій картці працівника, а бухгалтерія розраховує йому заробітну плату за час відпустки.

Наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489 затверджено типову форму № П-3 «Наказ (розпорядження) про надання відпустки», що має рекомендаційний характер і може бути використана роботодавцем при оформленні відпусток.

Ознайомлення з наказом про надання відпустки працівник засвідчує особистим підписом.

У наказі про відпустку зазначають її вид, тривалість, дати початку та закінчення, період роботи, за який її надано, тощо. Як ці дані зазначати, покажемо на прикладі наказу про надання відпустки.

Накази про надання відпусток включено до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/5.

Увага!

Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам.

Не ознайомили працівника з наказом про відпуску — очікуйте на санкції

Про необхідність отримання підпису працівника, що підтверджує факт ознайомлення з наказом, свідчить наявність відповідного реквізиту в типовій формі П-3 (наказ про надання відпустки).

Отже, неознайомлення працівника з текстом наказу про надання відпустки є порушенням законодавства про відпустки. Особи, винні в порушенні, несуть відповідальність згідно із законодавством (ст. 28 Закону про відпустки).

Запроваджено відповідальність і для юридичних осіб, що використовують найману працю (ст. 265 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Юридичні особи, які використовують найману працю, в разі порушення вимог трудового законодавства, зокрема в частині надання відпусток, несуть відповідальність у вигляді штрафу у розмірі мінімальної заробітної плати.

Посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Увага!

Посадових осіб, винних у порушенні законодавства про відпустки, може бути притягнуто до адміністративної відповідальності. Розмір штрафу становить від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (510-1700 грн.) (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль