text
Головбух: Бюджет

Робота під час канікул вчителя-сумісника: оплачуємо правильно

 • 7 червня 2017
 • 117

Працівники-сумісники в навчальному закладі — звичне явище. Розповімо, як бути з такими працівниками під час канікул, чи потрібно звільняти їх із посади після закінчення навчального року та як оплатити роботу під час канікул.

Із приходом літа перед бухгалтером постає питання оплати роботи педагогічних працівників на канікулах, у т. ч. — оплати суміснику канікул. Оскільки щодо роботи сумісника на канікулах та її оплати виникає найбільше запитань, розглянемо усі нюанси в цій публікації.

Робота за сумісництвом в школі — загальні правила

Під час організації роботи сумісника та її оплати враховують загальні правила, які встановлює насамперед постанова КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.1993 № 245. Нагадаємо їх.

1. Роботу за сумісництвом працівники виконують поза межами робочого часу, встановленого за основним місцем роботи.

2. Тривалість роботи за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день.

3. Загальна тривалість роботи за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми робочого часу.

4. Отримувати згоду керівника за місцем основної роботи для сумісництва в іншій установі не потрібно.

5. Роботу за сумісництвом оформляють трудовим договором — як строковим, так і безстроковим.

Строковий трудовий договір з педагогічним працівником укладають на визначений строк (наприклад на навчальний рік) або на час виконання певної роботи (наприклад, допоки не повернеться з декретної відпустки основний працівник). При цьому враховують вказівку статті 23 Кодексу законів про працю України: оформляти з працівником строковий трудовий договір можна лише тоді, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк, враховуючи характер роботи, умови її виконання, інтереси працівника, та в інших випадках, передбачених законодавством.

Робота за сумісництвом: чи звільняти працівника на час канікул

Робота за строковим трудовим договором має відбуватися в рамках трудового законодавства. Як і для решти працівників, для сумісників діють норми стосовно робочого часу і часу відпочинку, надання основних і додаткових відпусток, соціального захисту тощо.

Тому педагогічних працівників, які працюють в навчальному закладі за сумісництвом, після закінчення навчального року звільняти не обов’язково. Визначальними у цій ситуації є умови укладених з такими працівниками трудових договорів. Тобто саме від них залежатиме, звільняти таких працівників чи вони працюватимуть надалі, і відповідно, отримають оплату роботи під час канікул.

Оплата роботи під час канікул сумісника

Робота під час канікул сумісника передбачена пунктом 25 Типових правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників навчально-виховних закладів України, затверджених наказом Міносвіти від 20.12.1993 № 455. Він зобов’язує керівника навчального закладу залучити педагогічних працівників до педагогічної та організаційної роботи під час канікул, що не збігаються з черговою відпусткою. І така робота працівників має відбуватися в межах часу, який не перевищує їх навчального навантаження до початку канікул.

Як бути із оплатою суміснику такої роботи під час канікул?

Нагадаємо, що норма педагогічної (викладацької) роботи для вчителя становить 18 год. на тиждень.

Місячну заробітну плату вчителям нараховують  за тарифікацією незалежно від кількості тижнів і робочих днів у різні місяці року. Ця норма пункту 68 Інструкції про порядок обчислення заробітної плати працівників освіти, затвердженої наказом Міносвіти від 15.04.1993 № 102 (далі — Інструкція № 102), поширюється також і на сумісників.

Для сумісників, які працюють у професійно-технічних, вищих навчальних закладах I–II рівнів акредитації, викладацьку роботу можуть оплачувати з погодинного розрахунку — однак лише за їхньої згоди.

Роботу в пришкільних таборах педагогічних працівників — сумісників під час канікул, що не збігаються з їхньою черговою відпусткою, оплачують із розрахунку заробітної плати, встановленої за тарифікації, що передувала початку канікул (п. 71 Інструкція № 102).

А якщо фактично відпрацьований сумісником час у пришкільному таборі перевищуватиме встановлену під час тарифікації норму годин, йому мають виплатити заробітну плату за фактичну кількість годин роботи. Обсяг роботи, виконаний понад педагогічне навантаження, встановлене тарифікацією, оплачують з погодинного розрахунку.

Гіршою буде ситуація з оплатою праці педагогічних працівників — сумісників, які працюють на умовах погодинної оплати. Якщо вони не вестимуть занять під час канікул, то заробітної плати за цей період не отримають. Бо відповідно до пункту 73 Інструкції № 102 їхню працю оплачують за фактично відпрацьовані години. Оплату за період канікул такі працівники отримають лише тоді, коли їх залучать до навчально-виховної роботи. Таку роботу їм оплатять з погодинного розрахунку на загальних підставах з урахуванням фактично відпрацьованих годин.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль