Зміни в оплаті праці в органах місцевого самоврядування: що врахувати

1528
Посадові особи органів місцевого самоврядування та службовці радо зустріли новину про підвищення їхніх посадових окладів. А ось бухгалтеру через таке підвищення додалося чимало роботи. Довелося пригадувати правила коригування заробітку та нарахування індексації. Перевірте, чи все ви врахували.

Умови оплати праці в органах місцевого самоврядування зазнали змін.

Так, наприкінці травня постановою КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України» від 24.05.2017 № 353 (далі — Постанова № 353) запроваджені нові посадові оклади для працівників органів місцевого самоврядування.

Постанова № 353 набрала чинності 26.05.2017.

Це означає, що заробітну плату за травень бухгалтери органів місцевого самоврядування мали нараховувати:

  • за період з 01.05 по 25.05 — за старими посадовими окладами;
  • за період із 26.05 по 31.05 — за новими посадовими окладами.

Тож ті бухгалтери, які нараховували заробітну плату за травень по-старому, мають тепер провести її перерахунок.

Та це ще не все. З огляду на нові умови оплати праці потрібно внести зміни до штатного розпису або ж взагалі можна затвердити новий. А також — врахувати підвищення посадових окладів під час інших виплат посадовим особам місцевого самоврядування.

Розповімо все докладніше.

Оплата праці місцевого самоврядування 2017 — за оновленим штатним розписом

Умови оплати праці працівників місцевого самоврядування визначає постанова КМУ «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» від 09.03.2006 № 268 (далі — Постанова № 268).

Постановою № 353 затверджені нові схеми посадових окладів працівників органів місцевого самоврядування — додатки 48-55 до Постанови № 268.

Ці нові посадові оклади працівників і потрібно затвердити у штатному розписі органу місцевого самоврядування. Для цього можна:

  • внести зміни до чинного штатного розпису — якщо чисельність працівників невелика; або
  • затвердити новий штатний розпис.

Зміни до штатних розписів уносяться в порядку та за формою, установленими для їх затвердження. Тобто діяти потрібно керуючись Порядком складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженим постановою КМУ від 28.02.2002 № 228.

Нагадаємо, що органи місцевого самоврядування використовують типову форму штатного розпису, затверджену наказом Мінфіну «Про затвердження документів, що застосовуються в процесі виконання бюджету» від 28.01.2001 № 57.

Зазвичай у розпорядчому доменті про затвердження штатного розпису у новій редакції (чи-то внесення змін до штатного розпису) зазначають про підготовку індивідуальних документів про зміни посадових окладів конкретним працівникам. На їх підставі бухгалтер і проводитиме оплату праці працівників органів місцевого самоврядування з урахуванням нових розмірів посадових окладів.

Нараховуєте відпускні — відкоригуйте зарплату на коефіцієнт підвищення

Так, з огляду на нові умови оплати праці в органах місцевого самоврядування, під час нарахування відпускних бухгалтер має відкоригувати заробітну плату працівників органів місцевого самоврядування на травневий коефіцієнт підвищення.

Тобто він має обов’язково врахувати вимоги пункту 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 № 100. Наведемо його:

«У випадках підвищення тарифних ставок і посадових окладів на підприємстві, в установі, організації відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах (угодах), як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення  коригуються  на  коефіцієнт  їх  підвищення».

Отже, якщо підвищення посадових окладів відбулося у розрахунковому періоді, бухгалтер має провести коригування виплат, які враховують при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення.

Зауважимо: коригувати заробіток потрібно не тільки для оплати працівникам відпустки, а й для оплати днів відрядження, вимушеного прогулу, направлення  працівників  на  обстеження  до медичних закладів, звільнення працівників-донорів від роботи, залучення працівників до виконання військових обов'язків тощо.

Окрім цього, коригування застосовують і під час нарахування матеріальної допомоги посадовим особам органів місцевого самоврядування, що надається у розмірі середнього заробітку.

Оплата праці в місцевому самоврядуванні — з індексацією чи без

У разі підвищення посадових окладів відповідно до пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078, значення індексу споживчих цін (ІСЦ) у місяці, в якому відбувається підвищення, приймають за 1 або 100%. ІСЦ для проведення подальшої індексації обчислюють з місяця, наступного за базовим.

Отже, з огляду на нові умови оплати праці в органах місцевого самоврядування і підвищення посадових окладів працівників, травень 2017 року стає базовим місяцем.

У місяці підвищення окладів індексацію не нараховують, якщо розмір підвищення доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.

Тож маємо порівняти суму можливої індексації травня і суму підвищення за умови повністю відпрацьованого місяця в нових умовах.

Тобто травень місяць для індексації умовно доведеться розділити на час до підвищення (з 1 по 25) і час після підвищення (з 26 по 31). Адже суму індексації нараховують пропорційно відпрацьованому часу.

Із 1 по 25 травня 2017 року працівники мають право на індексацію за базовим місяцем грудень 2015 року пропорційно відпрацьованим дням. Сума можливої індексації за травень (якщо він відпрацьований повністю) становитиме 229,02 грн (1684,00 грн × 13,6%). Тож сума індексації для працівників, які відпрацювали у цьому періоді всі робочі дні з 1 по 25 травня (16 робочих днів), становить 183,22 грн (229,02 грн ÷ 20 р. дн. × 16 р. дн.).

Зауважимо: найменша сума підвищення окладів як для посадових осіб місцевого самоврядування, так і для більшості службовців перевищує цю суму індексації. Отже вони втрачають право на індексацію, і з 26 травня по 31 травня їх доходи не індексують. Та й  червні для таких працівників також треба забути про індексацію.

Індексацію заробітної плати нараховувати за цей період потрібно тільки для службовців з найменшим посадовим окладом, якщо в них немає інших постійних виплат (нагадаємо, їхній оклад збільшився на 172 грн.).

За період з 26 по 31 травня їм слід нарахувати 11,40 грн. індексації (229,02 грн. - 172 грн.) ÷ 20 р. дн. × 4 р. дн. = 11,40 грн.

А якщо вони працюватимуть усі робочі дні в червні, то сума нарахованої їм індексації становитиме 57,02 грн. (229,02 грн. -172 грн.).Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль