Держслужбовця скоротили: чи матиме він право на допомогу по безробіттю

389
У державному органі — скорочення штату. Тож окремих державних службовців доведеться звільнити на підставі статті 87 Закону України «Про державну службу». Звичайно, нічого приємного в цьому немає. Єдине, що може хоч якось підтримати тих, хто потрапили під скорочення, — допомога по безробіттю. З’ясуємо, чи матимуть право на таку матеріальну допомогу держслужбовці, звільнені з цієї підстави.

Так, допомога по безробіттю для державних службовців, що потрапили під скорочення буде. На її розмір вплине як загальний страховий стаж особи, так і її стаж роботи за рік перед тим, як зареєструватися в центрі зайнятості.

Порядок надання допомоги по безробіттю

Виплати допомоги по безробіттю проводять на умовах і в розмірі, встановленому статтями 22 і 23 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03 2000 № 1533-ІІІ (далі — Закон № 1533).

Детально всі нюанси такої виплати нормотворці прописали в розділі II Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, затвердженого наказом Мінсоцполітики політики від 15.06.2015 № 613 (далі — Порядок № 613).

Тому хочете дізнатися про всі основні правила виплати допомоги по безробіттю 2017 року — читайте ці нормативні акти. Ми ж коротко зупинимося на найважливіших нормах.

Допомога з безробіття: для кого можлива

Право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж 6 місяців за даними Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Державний реєстр).

До того ж в окремих випадках таке право зберігається за перерви страхового стажу з поважних причин. Для цього особа має протягом місяця після закінчення цієї перерви зареєструватися в державній службі зайнятості як безробітна.

Які причини у такому разі вважатимуться поважними? Ось вони:

  • навчання у ПТНЗ та вишах, клінічній ординатурі, аспірантурі, докторантурі з денною формою навчання;
  • строкова військова служба;
  • догляд за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 18 років, а також за пенсіонером, який за експертним медичним висновком потребує постійного стороннього догляду;
  • інші поважні причини, передбачені законодавством України.

Мінімальна допомога по безробіттю

Громадяни мають право на отримання допомоги по безробіттю, розмір якої залежить від розміру заробітної плати за останнім місцем роботи (далі ми розповімо як), страхового стажу та причини звільнення, однак не може бути меншим за законодавчо встановлений мінімальний розмір.

Із 1 квітня 2017 року мінімальна допомога з безробіття становить 1280 грн. (постанова правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття від 19.01.2017 № 132 «Про мінімальний розмір допомоги по безробіттю»).

Мінімальний розмір допомоги по безробіттю  виплачують застрахованим особам, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації в центрі зайнятості, не менше шести місяців.

Застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, за даними Державного реєстру мають страховий стаж менше шести місяців або звільнені з останнього місця роботи з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7, і 8 статті 40, статтями 41 і 45 Кодексу законів про працю України (приміром, ті, хто  ухилялися від своїх обов’язків, прогулювали роботу чи приходили на неї напідпитку), а також молодь, яка закінчила або припинила навчатися у ЗНЗ, ПТНЗ і вишах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби, мають право на допомогу по безробіттю у мінімальному розмірі.

Порядок виплати допомоги по безробіттю

Центр зайнятості призначає допомогу по безробіттю з восьмого дня після реєстрації безробітного за його особистою заявою. Форму заяви затверджено Порядком № 613.

Ще раз наголосимо: розмір допомоги по безробіттю залежатиме від страхового стажу й заробітної плати (доходу) громадянина, а визначають його за відомостями Державного реєстру.

Зрозуміло, що виплати допомоги по безробіттю обмежені у часі. Для всіх осіб загальна тривалість обмежена 360-ма календарними днями протягом 2 років з дня призначення. А для осіб передпенсійного віку — 720-ма календарними днями.

До того ж на тривалість виплати допомоги вплинуть і підстави, за якими особа звільнена з останнього місця роботи. 

Період виплати допомоги скоротять на 90 днів, якщо особа звільнена:

  • за власним бажанням без поважних причин або за угодою сторін;
  • з підстав, передбачених пунктами 3, 4, 7, 8 статті 40, статтями 41 і 45 КЗпП, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами (п 5 ст. 31 Закону № 1533).

Зауважимо: не можна віднести до аналогічних підстав, визначених іншими законами звільнення за пунктом 1 частини першої статті 87 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, за яким у нашій ситуації скоротили державних службовців. Отже, скорочувати їм тривалість виплати допомоги по безробіттю ніхто не має права.

Розрахунок допомоги по безробіттю

На розмір допомоги вплине тривалість страхового стажу особи (ст. 23 Закону № 1533):

Страховий стаж, років

Розмір допомоги у відсотках від середньої заробітної плати (доходу)

до 2

50%

від 2 до 6

55%

від 6 до 10

60%

понад 10

70%

Тобто з огляду на тривалість страхового стажу і виплачуватимуть відсоток визначеного розміру допомоги у зв’язку із безробіттям. Допомогу по безробіттю зменшують так:

  • перші 90 календарних днів — 100%;
  • наступні 90 днів — 80%;
  • надалі — 70%.

Увага!

Залежатиме виплата допомоги і від виплат, які особи отримали при звільненні. Якщо, приміром, наші державні службовці отримали вихідну допомогу або інші виплати при звільненні, виплату допомоги по безробіттю їм відкладуть на строк, що дорівнює періоду, протягом якого їм надано такі виплати (п. 4 ст. 31 Закону № 1533).

Максимальна допомога по безробіттю

Допомога по безробіттю не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом.

Тож, максимальний розмір допомоги по безробіттю 2017 року становить за періоди:

01.01.2017-30.04.2017

01.05.2017-30.11.2017

01.12.2017-31.12.2017

6400 грн

6736 грн

7048 грнПідписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль