Чи може замовник розірвати в односторонньому порядку договір

451
Процедура закупівлі завершилася, тож замовник уклав договір. Та згодом обставини змінилися, і виконання зобов’язань за цим договором вже не має сенсу. Знайома ситуація? Звичайно, першим, що спадає на думку у цій ситуації, це потурбуватися про розірвання договору. А чи може це зробити замовник за власної ініціативи, зараз розповімо.

Навіщо замовнику думати про розірвання договору про закупівлю, якщо він вже доклав певних зусиль, аби обрати найліпшого чи найвигіднішого постачальника? Причин для цього може бути багато. Скажімо, зникла потреба у закупівлі такого товару, суттєво зменшили фінансування для його придбання чи-то постачальник не задовольняє з якихось причин замовника.

Нагадаємо, що договір про закупівлю укладають за результатами проведення процедури  публічних закупівель, і він передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.

Тож чи може замовник потурбуватися про розірвання договору в односторонньому порядку?

Знайти відповідь на це запитання нам допоможуть Цивільний кодекс України (ЦК) та Господарський кодекс України (ГК).

Про розірвання договору

Договір це — 

це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків.

Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 651 ЦК).

Із зазначеною нормою стосовно зміни та розірвання договорів кореспондуються положення частини першої статті 188 ГК, відповідно до якої зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

Тобто розірвання господарського договору можливе, якби це передбачали, приміром, умови самого договору про закупівлю.

Розірвання договору в односторонньому порядку

Підтверджує можливість розірвання договору в односторонньому порядку, якщо це передбачено умовами договору, й інша норма законодавства.

У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором чи законом, договір є відповідно розірваним або зміненим (ч. 3 ст. 651 ЦК).

Який порядок розірвання договору?

Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, має надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у 20-денний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3 с. 188 ГК).

Тобто якщо в договорі про закупівлю передбачено право замовника в односторонньому порядку розривати його, то замовник може реалізувати це право. Причому зробити це замовник зможе без згоди постачальника.

Зауважимо: 

змінювати або розривати договір треба в такій самій формі, що й був укладений договір, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ч. 1 ст. 654 ЦК).

У разі розірвання договору зобов’язання сторін припиняються з моменту досягнення домовленості про розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни.

Якщо ж у договорі про закупівлю не йдеться про право замовника в односторонньому порядку розірвати договір, залишається тільки один законний шлях для цього — звернутися до суду.

Розірвання договору у суді

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу не одержано відповіді, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4 ст. 188 ГК).

Увага!

Договір може бути змінений або розірваний за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Якщо договір розірвали через суд, зобов’язання припиняється з моменту набрання рішенням суду законної сили (ч. 3 ст. 653 ЦК).

Як бачимо, дотримуючись норм законодавства, замовник може подумати про розірвання договору про закупівлю. Та радимо у цій ситуації не припустився дій, які у разі звернення постачальника до суду трактуватимуться як цивільне правопорушення. 



Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією















© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль