text
Головбух: Бюджет

Відпустка за неповного робочого тижня: як оплатити

 • 16 червня 2017
 • 460

Бюджетна установа працює в умовах неповного робочого тижня. Такий режим роботи — ініціатива працівника. З’ясуємо, як за таких умов розрахувати відпускні працівникам.

В окремих випадках на відпускні неповний робочий час не впливає, а в окремих — їх розраховують за спеціальним порядком. Як саме? Перш ніж дати відповідь, звернімося до визначення «неповного робочого часу». Воно допоможе нам зрозуміти умови роботи працівників за неповного робочого часу (зокрема, надання відпустки за неповного робочого тижня). А також — особливості оплати такої роботи (зокрема, як нараховувати відпускні, коли неповний робочий час).

Неповний робочий час: поняття і види

Неповний робочий час це —

особливий режим робочого часу. Про його встановлення працівник і роботодавець мають дійти згоди. Встановлюють його у формі неповного робочого дня чи неповного робочого тижня.

Тобто існують такі види неповного робочого часу для працівників:

 • неповний робочий день;
 • неповний робочий тиждень;
 • поєднання неповного робочого дня з неповним робочим тижнем.

Урегульовує застосування неповного робочого часу стаття 56 Кодексу законів про працю України (КЗпП). Із прикладів роботи на умовах неповного робочого часу найперше на думку спадає робота працівника не на повну ставку (0,25, 0,5 чи 0,75 ставки). А точніше на будь-яку неповну ставку.

Неповний робочий час працівникові можна встановлювати або під час прийняття на роботу, або ж через певний період роботи. Для цього керівник установи видає наказ (розпорядчий документ).

До речі, він має право встановлювати режим неповного робочого часу не лише для окремих працівників, а за потреби й для всіх працівників установи. Однак у цьому разі на роботу за умов неповного робочого часу слід обов’язково отримати згоду працівників.

Праця за такого режиму оплачується пропорційно до відпрацьованого часу або залежно від виробітку.

Нагадаємо, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень.

Тож коли для працівників установи запроваджено режим роботи з неповним робочим днем тривалістю 4 години на день, тобто 20-годинний робочий тиждень, їм нараховують оплату праці у розмірі 50% встановленої заробітної плати.

Відпустка працівників із неповним робочим часом

Законодавці не встановили жодних вимог, які б обмежували право працівників з неповним робочим часом на щорічну основну відпустку чи її тривалість.

Тобто, якщо для усіх працівників діє правило: «щорічна основна відпустка надається тривалістю не менш як 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік», це правило поширюється і на тих, хто працює на умовах неповного робочого часу.

Якщо ж за посадою, яку обіймає працівник, чи роботою, яку він виконує, передбачена інша тривалість відпустки — відпустка працівника, який працює на умовах неповного робочого часу, буде такою самою.

Тривалості щорічної основної відпустки за неповного робочого дня чи неповного робочого тижня залежить від тривалості відпустки, встановленої для посади, яку обіймає працівник, і від стажу, що дає право на відповідну відпустку.

Інакше складається з додатковими відпустками за неповного робочий час — інколи їх надання залежить від режиму роботи працівника.

Приміром, варто згадати про щорічну додаткову відпустку за роботу в шкідливих і важких умовах праці.

До розрахунку часу, що дає право працівнику на додаткову відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій і посад (п. 10 Порядку застосування Списку виробництв, цехів, професій і посад зі шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку, затвердженого наказом Мінпраці від 30.01.1998 № 16).

Тож коли працівник фактично працює на роботах, зазначених у Списку, менше половини робочого дня, встановленого за такою посадою, то права на додаткову відпустку він не має.

Відпускні неповний робочий час

Як правило, відпустка за неповного робочого часу (як і грошова компенсація за невикористані дні відпустки) оплачується аналогічно оплаті відпусток іншим працівникам. Тобто за Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100.

Загальне правило (п. 7 Порядку № 100):

виплати за час перебування у відпустці або компенсацію за невикористані відпустки нараховують шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців на відповідну кількість календарних днів року за винятком святкових і неробочих днів, установлених законодавством. Одержаний результат множать на число календарних днів відпустки.

Водночас нарахування відпускних працівникам, які працюють неповний робочий тиждень матиме свої особливості. Воно залежатиме від того, хто виступив ініціатором роботи в такому режимі.

Неповний робочий час — ініціатива роботодавця

Якщо роботу в умовах неповного робочого тижня запроваджено з ініціативи роботодавця, відпускні обчислюватимуть так.

Особливе правило (абз. 6 п. 2 Порядку № 100):

час, протягом якого працівники згідно з законодавством або з інших поважних причин не працювали і за ними не зберігався заробіток або зберігався частково, виключають з розрахункового періоду.

Як підкреслило Мінсоцполітики у своєму листі від 25.05.2009 № 294/13/84-09, це правило стосується, зокрема, випадків, коли працівники з незалежних від них причин працювали в режимі неповного робочого тижня (за наказом керівника працівники були переведені на роботу на умовах неповного робочого тижня в зв’язку з неможливістю забезпечити їх роботою впродовж нормальної тривалості робочого тижня).

Отже, якщо працівник з незалежних від нього причин працював у режимі неповного робочого тижня, середньоденну заробітну плату для оплати щорічної відпустки обчислюють так:

 • знаходять сумарний заробіток за останні перед наданням відпустки 12 місяців;
 • кількість календарних днів року зменшують на кількість святкових і неробочих днів, встановлених законодавством (стаття 73 Кодексу законів про працю України), а також на кількість робочих днів, протягом яких працівник не працював, при скороченому робочому тижні (простої). А ось вихідні дні із розрахунку вилучати не потрібно, оскільки відпустки надаються в календарних днях і оплачуються календарні дні відпустки;
 • визначений сумарний заробіток ділять на кількість календарних днів;
 • одержаний результат множать на число календарних днів відпустки.

Покажемо, як оплатити відпустку за неповного робочого тижня на прикладі.

Приклад розрахунку відпускних за неповного робочого тижня, встановленого за інінціативи роботодавця

Для економії бюджетних коштів за наказом керівника з січня по лютий 2017 року установа працювала в режимі неповного робочого тижня (п’ятниця — неробочий день). Працівник іде у щорічну основну відпустку з 1 червня 2017 року на 24 календарних дні. Його заробітна плата за період з 01 червня 2016 року по 31 травня 2017 року становила 36 000,00 грн. Як неповний робочий тиждень вплине на відпускні? Розрахуємо їх.

У наведеній ситуації розрахунковим періодом для працівника є період із 01 червня 2016 року по 31 травня 2017 року. За січень — лютий 2017 року через установлення неповного робочого тижня в установі працівник не відпрацював 8 календарних днів. Кількість календарних днів у розрахунковому періоді для визначення середньоденної заробітної плати становитиме 346 календарних днів (365 к. дн. – 11 святкових та неробочих дн. – 8 к. дн.).

Середньоденна заробітна плата працівника дорівнюватиме 104,05 грн. (36 000,00 грн. ÷ 346 к. дн.), а сума відпускних становитиме 2497,20 грн. (104,05 грн. × 24 к. дн.).

Неповний робочий час — ініціатива працівника

Якщо робота в режимі неповного робочого тижня — власний вибір працівника (наприклад, через певні сімейні обставини), середню заробітну плату для нарахування відпускних визначають на загальних підставах.     

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль