Бухгалтерський облік відпускних — використовуємо субрахунки нового Плану рахунків

1829
Літо для бухгалтера — гаряча пора. Адже працівники установи ідуть у відпустку, як правило, влітку. Тож бухгалтер має не лише нарахувати їм відпускні, а й правильно такі нарахування в бухгалтерському обліку відобразити. Та ще й про нові субрахунки бухгалтерського обліку не забути. Перевірмо, чи все зробили до ладу.

У бухгалтерському обліку відпускних з появою нового Плану рахунків бухгалтерського обліку у державному секторі, затвердженого наказом МФУ від 31.12.2013 № 1203 (далі — План рахунків), кардинальних змін не відбулося.

Як і раніше, в цій царині всім керує Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 132 «Виплати працівникам», затверджене наказом Мінфіну від 29.12.2011 № 1798 (далі — НП(с)БОДС 132).

Тобто і надалі інформацію про виплати (у грошовій і негрошовій формах) за роботи, виконані працівниками, формуємо, а також розкриваємо її у фінансовій звітності за вимагами НП(с)БОДС 132. Нагадаємо основні з них.

Облік відпускних за НП(с)БОДС 132 

За вимогами пункту 3 розділу II НП(с)БОДС 132 виплати за невідпрацьований час визнають зобов’язанням у тому періоді, у якому настає подія щодо виплати таких зобов’язань.

Виплати за невідпрацьований час це — виплати за невідпрацьований час, право на які має працівник.

Відпускні і вважаються виплатою за невідпрацьований час, що належить до складу поточних виплат працівникам.

А як установлює підпункт 1.6.1 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.2004 № 5, нарахування відображають за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця).

Наприклад, суми нарахувань за час відпусток, на відміну від порядку їхньої фактичної виплати, розподіляють пропорційно часу, що припадає на дні відпустки у відповідному місяці.

Виплати за невідпрацьований час (тобто відпускні) та нараховану суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ) визнають поточними зобов’язаннями та витратами звітного періоду, в якому виникли такі зобов’язання.

Тож для обліку відпускних зобов'язання відображають щомісяця протягом періоду відпустки.

Бухгалтерський облік відпускних

Новий План рахунків з’явився в бухгалтерському обліку не сам, разом з ним тепер використовують:

Порядок застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затверджений наказом Мінфіну від 29.12.2015 №1219.

Типову кореспонденцію субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затверджену наказом Мінфіну від 29.12.2015 №1219.

У Порядку застосування Плану рахунків передбачено, що для обліку розрахунків за зобов’язаннями, пов’язаними із виплатами працівникам установи, застосовують субрахунки рахунку 65 «Розрахунки з оплати праці».

Витрати звітного періоду, в якому виникли зобов’язання із нарахування заробітної плати, бюджетні установи відображають на субрахунку 8011 «Витрати на оплату праці» рахунку 80 «Витрати на виконання бюджетних програм» та на субрахунку 8111 «Витрати на оплату праці» рахунку 81 «Витрати на виготовлення продукції (надання послуг, виконання робіт)».

Як бачимо, характерною ознакою цих субрахунків є те, що вони мають однакову назву, а їх коди закінчуються цифрою «11».

І це — не випадково: бюджетні установи видатки із нарахування та виплати заробітної плати проводять коштом загального та спеціального фондів за КЕКВ 2111 «Заробітна плата». Тому за виконання кошторису операції з використання бюджетних призначень за КЕКВ 2111 відображають на субрахунках:

  • 8011 «Витрати на оплату праці» за загальним фондом та видатками, джерелом покриття яких є інші надходження спеціального фонду;
  • 8111 «Витрати на оплату праці» за видатками, джерелом покриття яких є власні надходження бюджетних установ.

Отже, бухгалтер відображає нарахування та виплату в бухгалтерському обліку відпускних так само, як і нарахування та виплату інших складових заробітної плати.

Унаочнимо зазначене в Таблиці.

Кореспонденція субрахунків для відображення в бухгалтерському обліку відпускних

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Дт

Кт

Нараховано виплати за невідпрацьований час (тобто відпускні)

8011 «Витрати на оплату праці»

6511 «Розрахунки із заробітної плати»

Нараховано ЄСВ на відпускні

8012 «Витрати на соціальні заходи»

6313 «Розрахунки із загальнообов'язкового державного соціального страхування»

Утримано із нарахованих поточних виплат ПДФО і військовий збір

6511«Розрахунки із заробітної плати»

6311 «Розрахунки з бюджетом за податками і зборами»

Виплачено відпускні

6511 «Розрахунки із заробітної плати»

2313 «Реєстраційні рахунки»

Перераховано ПДФО, військовий збір, ЄСВ

6311 «Розрахунки з бюджетом за податками і зборами»

2313 «Реєстраційні рахунки»

Нагадаємо, що:

відпускні слід виплачувати не пізніше ніж за 3 дні до початку відпустки;

ПДФО і військовий збір  сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом;

у день виплати зарплати сплачують ЄСВ, нарахований на зарплату.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль