text
Головбух: Бюджет

Списання малоцінних та швидкозношуваних предметів: визначаємо субрахунки і проведення

 • 26 червня 2017
 • 1356

Бюджетна установа має на складі малоцінні та швидкозношувані предмети, які отримала безоплатно в межах уповноваженого органу ще до 2017 року. Нині установа передає їх в експлуатацію. Тож про відображення в бухгалтерському обліку списання малоцінних та швидкозношуваних предметів і поговоримо.

Із 1 січня 2017 року порядок списання малоцінних та швидкозношуваних предметів змінився. Варто зупинитися на цьому окремо.

Зміни в бухгалтерському обліку малоцінних та швидкозношуваних предметів

У 2017 році малоцінні та швидкозношувані предмети обліковують та списують як звичайні запаси незалежно від того, що установа їх отримала у минулому році безоплатно в межах уповноваженого органу. Наразі фонд малоцінних та швидкозношуваних предметів не створюють, оскільки в Плані рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженому наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203 (далі — План рахунків № 1203) субрахунку для його обліку немає.

А станом на 01.01.2017 залишок фонду малоціннихта швидкозношуваних предметів установи перенесли на субрахунок 5512 «Накопичені фінансові результати виконання кошторису».

Із Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів суб’єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації з обліку запасів), вилучено і винятки, які стосувалися списання малоцінних та швидкозношуваних предметів, безоплатно отриманих в межах уповноваженого органу.

Порядок списання малоцінних та швидкозношуваних предметів

Пункт 37 розділу II Методрекомендацій з обліку запасів вимагає:

 • вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів, переданих в експлуатацію, вилучати зі складу активів, тобто списувати з балансу;
 • протягом строку фактичного використання малоцінних та швидкозношуваних предметів вести оперативний кількісний облік за матеріально відповідальними особами.

Тому вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів, отриманих безоплатно в межах уповноваженого органу, бухгалтер  бюджетної установи списує з балансу не після їх фактичного використання, а під час передачі в експлуатацію.

Передачу потрібно оформити роздатковими відомостями довільної форми.

(!) Нагадаємо: роздаткові відомості повинні містити всі обов’язкові реквізити, визначені в частині другій статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.

За даними роздаткових відомостей складають Акт списання (ф. № З-2). Саме він є підставою для списання вартості малоцінних та швидкозношуваних предметів, переданих в експлуатацію матеріально відповідальним особам.

Зауважимо: примірник Акта списання (ф. № З-2) не потрібно передавати установі, від якої в минулому році отримали МШП.

Проведення для списання малоцінних та швидкозношуваних предметів

Малоцінні та швидкозношувані предмети, отримані безоплатно у межах уповноваженого органу до 2017 року, потрібно списувати за таким проведенням:

 • Д-т субрахунку 8013 «Матеріальні витрати» або 8113 «Матеріальні витрати» залежно від того, де їх використовують;
 • К-т субрахунку 1812 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».

Нагадаємо, що до 2017 року операції із внутрівідомчої передачі запасів відображали дещо іншими проведеннями. Зокрема, безоплатне отримання малоцінних та швидкозношуваних предметів відображали за Д-т субрахунків 221, 222, а створення їх фонду — за К-т субрахунку 411. Проте із початку року залишок субрахунку 411, що склався станом на 01.01.2017, установи перенесли на субрахунок 5512 «Накопичені фінансові результати виконання кошторису».

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль