Укладаємо строковий трудовий договір дотримуючись законодавства

879
Працівниця бюджетної установи йде у декретну відпустку. На її місце установа планує прийняти працівника за строковим трудовим договором. Розповімо, як це правильно зробити.

Строковий трудовий договір укладають в окремих, визначених законодавством про працю випадках.

Так, зазвичай роботодавці укладають із працівниками на невизначений строк трудовий договір. Тобто угоду, за якою працівник зобов’язується виконувати обумовлену роботу, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець — виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання працівником своїх посадових обов’язків.

Водночас Кодекс законів про працю України (КЗпП) передбачає можливість обмежити стосунки роботодавця та працівника часом виконання певної роботи, настанням події або строком, установленим за погодженням сторін (ст. 23). У такому разі роботодавець і працівник укладають строковий трудовий договір.

Строковий трудовий договір укладають, якщо трудові відносини не можна встановити на невизначений строк з огляду на:

 • характер роботи (тобто роботу, яка не виконується постійно, а лише протягом певного строку (сезону));
 • умови її виконання (тобто саму роботу визначають як постійну, але для виконання якої в силу конкретних обставин трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін (наприклад для заміщення відсутнього працівника));
 • інтереси працівника;
 • в інших випадках, передбачених законодавством.

Осіб, з якими укладено строкові трудові договори, зазвичай називають строковиками. Трудові відносини зі строковиками базуються на нормах КЗпП. Які особливості вони мають, розглянемо далі поетапно.

Строковий трудовий договір та особливості його укладення

Про строковий характер праці працівника попереджають ще на етапі прийняття на роботу.

Підставою для укладення строкового трудового договору є заява працівника про прийняття на роботу, де вказують обставини чи причини наймання на роботу за строковим трудовим договором, із зазначенням строку дії договору (дія договору може бути визначена не лише конкретним терміном, а й часом настання певної події).

Про те, що особа працюватиме за строковим договором, зазначають у заяві та наказі про прийняття на роботу. Причини строковості також потрібно конкретизувати.

Цю думку підтверджує висновок Колегії суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України (ухвала від 24.02.2010 у справі № 6-29347св09):

«Обов’язок підтвердження обставин, які роблять неможливим укладення трудового договору на невизначений строк, покладається на роботодавця. У разі недоведення роботодавцем таких обставин слід вважати, що трудовий договір укладено на невизначений строк».

Тобто укладення строкового договору на визначений строк за відсутності умов, зазначених в частині другій статті 23 Кодексу законів про працю України, є підставою визнання його недійсним. Як наслідок, такі договори прийнято вважати укладеними на невизначений строк від часу їх укладення.

Підставою для укладання строкового трудового договору є лише випадки, передбачені КЗпП, інші — розцінюються як порушенням законодавства про працю. Їх інспекція з питань праці тлумачить як такі, які мають на меті ухилення роботодавця від надання працівнику належних йому при звільненні гарантій.

Прийняття на роботу поки основний працівник у відпустці

У разі щорічної відпустки основного працівника заздалегідь відомо, скільки днів він буде відсутній. Тому в наказі про прийняття зазначають конкретний строк:

«Прийняти… тимчасово, на період щорічної відпустки Мельника П. М. з 01.04.2017 по 25.04.2017.»

У наказах про прийняття на роботу інколи трапляється  таке формулювання:

«Прийняти тимчасово на час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку…»

Чи відповідає законодавству такий наказ? Авжеж — ні. Строк відпустки для догляду за дитиною (3 роки) значно перевищує граничний строк тимчасової роботи для заміщення відсутнього працівника (4 місяці).

Прийняття на роботу поки основний працівник хворіє

Якщо основний працівник захворів і хвороба важка, в наказі зазначають подію, за якої припиниться трудовий договір:

«Прийняти… за строковим трудовим договором, на період тимчасової непрацездатності з 01.04.2017 до дня фактичного виходу Мельника П. М. на роботу.»

Права працівників за строкового трудового договору

Строковики мають право на відпочинок, відпустку, оплату тимчасової непрацездатності. Можуть розірвати трудовий договір або стати постійними працівниками.

Таким працівникам щорічні відпустки надають на загальних підставах — відповідно до Закону «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР.

Якщо строковий трудовий договір укладено менше ніж на рік, щорічну відпустку надають пропорційно строку трудового договору або ж виплачують компенсацію при звільненні за невикористані дні відпустки.

Лікарняні оплачують на загальних підставах.

Продовження строкового трудового договору

Трудовий договір вважатиметься продовженим на невизначений строк, якщо після закінчення його строку трудові відносини фактично тривали і жодна зі сторін не вимагала їх припинення. Такий припис містить частина перша статті 391 КЗпП.

Водночас строковий трудовий договір можна продовжити, якщо безстроковий укласти неможливо. Таке продовження не перетворить строковий договір на безстроковий.

Скажімо, працівника можуть прийняти за строковим трудовим договором на час відпустки працівниці для догляду за дитиною до трьох років. І продовжити з ним трудовий договір на час відпустки з вагітності та пологів іт-то відпустки для догляду за дитиною іншої працівниці, якщо перша раптом вирішить перервати відпустку і повернутися на роботу.

Звільнення за строкового трудового договору

Якщо після закінчення строку договору жодна з сторін не зажадала його розірвання, а працівник продовжив працювати — договір стає безстроковим.

Чи можна припинити трудові відносини за строковим трудовим договором раніше обумовленого в ньому строку? Так, і ініціювати такий «розрив стосунків» може як роботодавець, так і працівник.

Як і постійних працівників, строковиків звільняють на загальних підставах, передбачених законодавством. Роботодавець має право зі своєї ініціативи достроково звільняти працівника, з якими укладено строкові трудові договори у випадках, визначених статтями 40 та 41 КЗпП.

Зауважимо: звільнення у зв’язку з закінченням строку трудового договору працівників, що підпадають під категорію соціально незахищених, з ініціативи роботодавця допускається виключно з обов’язковим їх працевлаштуванням. 

Це стосується таких категорій працівників, як:

 • вагітні жінки;
 • жінки, які мають дітей віком до трьох років (або до шести років, у разі перебуванні жінки у відпустці, передбаченій частиною шостою ст. 179 КЗпП);
 • одинокі матері за наявності дитини віком до 14 років або дитини інваліда.
 • батьки, які виховують дітей без матері (в т. ч. в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
 • опікуни (піклувальники);
 • один з прийомних батьків;
 • один з батьків-вихователів.

На період працевлаштування, але не більше трьох місяців з дня закінчення строкового трудового договору, роботодавець має виплачувати їм середню заробітну плату.

Строковий трудовий договір можна розірвати і на вимогу працівника — однак зробити це вдасться лише з поважних причин, а саме:

 • хвороби чи інвалідності, що перешкоджають виконанню працівником своїх посадових обов’язків;
 • порушення роботодавцем законодавства про працю;
 • у випадках, передбачених частиною першою статті 38 КЗпП.

Тож, в наказі і трудовій книжці вказують як підставу для звільнення, якщо строковик звільняється:

 • за власним бажанням з поважних причин — статтю 39 КЗпП;
 • у зв’язку із закінченням строку трудового договору — пункт 2 статті 36 КЗпП.

Строковикам виплачують вихідну допомогу з підстав та в розмірах, зазначених у статті 44 КЗпП.

Строки та умови роботи, коли укладається строковий трудовий договір

Робоча ситуація

Строковий трудовий договір

Укладання договору

Мінімальний строк

1 день

Максимальний строк

Не визначено

Випробування

Установлюють, якщо трудовий договір укладено на 12 і більше місяців

Щорічна відпустка

Надають на загальних підставах.

Якщо строк договору менше 12 місяців — пропорційно строку трудового договору

Додаткова соціальна відпустка працівникам, які мають дітей

Надають на загальних підставах

Допомога з тимчасової непрацездатності

Виплачують на загальних підставах

Звільнення за власним бажанням

Не можна без поважних причин

Додаткові підстави для звільнення

Відсутні

Продовження трудового договору

Правомірно, якщо неможливо укласти безстроковий трудовий договір

Вихідна допомога

Розміри встановлено статтею 44 КЗпПВаша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль