Відпустка матеріально відповідальної особи: як провести інвентаризацію

265
Тривала відпустка матеріально відповідальної особи — не дуже приємна річ для керівника установи. Адже доведеться шукати нового працівника і укладати з ним трудовий договір на визначений строк, поки основний перебуватиме у відпустці. А ще потурбуватися про проведення інвентаризації для передачі від одного працівника до іншого матеріальних цінностей. Як правильно провести інвентаризацію на момент виходу на роботу основного працівника, ми і розповімо.

Так, відпустка матеріально відповідальної особи, а точніше збереження матеріальних цінностей під час такої відпустки, викликають чимало запитань. Коли та як проводити інвентаризацію? Коли призначати нову матеріально відповідальну особу. Як відбувається передача матеріальних цінностей від однієї матеріально відповідальної особи до іншої?

Відкриємо завісу для правильних дій у подібній ситуації.

Уявімо установу, де працівника А прийняли на роботу за строковим трудовим договором на час відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку працівниці Б. Його призначили матеріально відповідальною особою. 18 червня 2017 року (неділя) дитина працівниці Б досягає трирічного віку. 15 червня 2017 року (четвер) в установі провели інвентаризацію, у якій взяли участь як працівник А, так і працівниця Б, яка підписала акти інвентаризації.

З’ясуємо: чи мала право працівниця Б підписувати акти інвентаризації; чи можна в один день звільнити працівника А і прийняти на роботу працівницю Б, якщо в штатному розписі передбачено лише одну штатну одиницю за відповідною посадою?

Відпустка матеріально відповідальної особи за основною посадою

Працівниця Б, яка пішла у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, продовжує перебувати у трудових відносинах з установою протягом усього періоду такої відпустки. Час перебування у такій відпустці їй зараховують як до загального, так і до безперервного стажу роботи та до стажу роботи за спеціальністю (ст. 181 Кодексу законів про працю України).

Закінчення відпустки для догляду за дитиною збігається з датою досягнення дитиною трирічного віку. Отже, для працівниці Б 18червня 2017 року є останнім днем відпустки. Тож до роботи вона мала стати у понеділок,19 червня 2017 року.

Зауважимо: роботодавець не має права з власної ініціативи залучати працівника під час його відпустки до виконання посадових обов’язків.

Строковий трудовий договір на час відпустки матеріально відповідальної особи

З працівником А, якого прийнято на роботу на час відпустки для догляду за дитиною працівниці Б, необхідно укласти строковий трудовий договір.

Днем закінчення строкового договору, укладеного з працівником А, буде останній день відпустки для догляду за дитиною працівниці Б. Оскільки цей день припадає на неділю, то працівника А слід звільнити з роботи у найближчий робочий день перед вихідним. Тобто за цих обставин для працівника А останнім робочим днем є п’ятниця, 16 червня2017 року.

Тобто за умови, що все зроблено саме так, як описано вище, два працівники одну посаду одночасно не обійматимуть.

Тепер поговоримо про інвентаризацію для передачі матеріальних цінностей від працівника А до працівниці Б у разі повернення останньої на роботу з відпустки.

Відпустка матеріально відповідальної особи — потрібна інвентаризація

У разі зміни матеріально відповідальних осіб (у т. ч. і у разі повернення з відпустки матеріально відповідальної особи) проведення інвентаризації в бюджетній установі є обов’язковим.

Інвентаризацію проводять на день приймання-передачі справ в обсязі активів, які перебувають на відповідальному зберіганні (абз. 4 п. 7 розд. І Положення про інвентаризацію активів та зобов’язань, затвердженого наказом Мінфіну від 02.09.2014№ 879.

Інвентаризацію проводять повним складом інвентаризаційної комісії та у присутності матеріально відповідальної особи. А оскільки інвентаризацію проводять у зв’язку із зміною матеріально відповідальної особи, то обов’язково мають бути присутніми обидві матеріально відповідальні особи, — і та, яка передає, і та,  яка приймає матеріальні цінності.

Як провести передачу матеріальних цінностей

Навіть якщо працівниця Б написала заяву про дострокове переривання відпустки для догляду за дитиною, наприклад, з 15червня 2017 року, звільнити строковика установа не встигне. Тож вийде, що у наступні дні за одною посадою працюватимуть дві особи.

Проте установа може уникнути схожих проблем. Для цього радимо діяти за нашими рекомендаціями.

Установа має доручити третьому працівнику (назвемо його працівник В) тимчасово прийняти матеріальні цінності. І тоді саме працівник В буде присутнім під час проведення інвентаризації для прийняття матеріальних цінностей від працівника А, який підлягає звільненню у зв’язку із закінченням строкового трудового договору.

Інвентаризаційні описи (акти інвентаризації) підпишуть всі члени інвентаризаційної комісії та матеріально відповідальні особи, тобто працівник А та працівник В. При цьому обидві матеріально відповідальні особи (працівник А та працівник В) дадуть розписку, в якій підтвердять, що перевірка активів відбулася в їх присутності, у зв’язку з чим претензій до членів комісії вони не мають. Також працівник В як особа, яка приймає активи, надасть розписку про отримання активів, а працівник А який передає, — про передачу активів.

У день виходу на роботу працівниці Б працівник В має передати їй матеріальні цінності, прийняті від працівника А. Для цього знову проводять інвентаризацію. Тепер при інвентаризації як матеріально відповідальні особи будуть присутні працівник В та працівниця Б. Вони дадуть розписку, в якій підтвердять, що перевірка активів відбулася в їх присутності, і що у зв’язку з цим претензій до членів комісії вони не мають. За особу, яка приймає активи, надасть розписку про отримання активів працівниця А, а працівник В — за особу, яка їх передає.

Насамкінець зауважимо: до «проміжної» інвентаризації бажано залучити працівника, з яким укладено договір про повну матеріальну відповідальність. У такому разі, аби оформити з працівником В матеріальну відповідальність, достатньо буде до укладеного з ним договору про повну матеріальну відповідальність, укласти додаткову угоду про тимчасове залучення до роботи з матеріальними цінностями, які передаються під час інвентаризації.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль