Ураховуємо нюанси обліку поліпшень основних засобів

16
Бюджетна установа поліпшила окремі об’єкти основних засобів. Відповідно до національних стандартів бухгалтерського обліку витрати на поліпшення основних засобів зараховують на збільшення їх первісної вартості. З’ясуємо, як правильно такі витрати обліковувати

Облік поліпшень основних засобів змінився з 1 січня 2017 року, відколи бухгалтери бюджетних установ почали відображати в бухобліку інформацію про проведені господарські операції за:

 • Планом рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203 (далі — План рахунків);
 • Типовою кореспонденцією субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов'язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженою наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219 (далі — Типова кореспонденція).

Тобто під час обліку поліпшень основних засобів слід використовувати субрахунки нового Плану рахунків.

При цьому методологічні вимоги до обліку, як і раніше визначають:

 • Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затверджене наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202 (далі — НП(с)БОДС 121);
 • Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку основних засобів суб’єктів державного сектору, затверджені наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації).

Порядок відображення в обліку поліпшень основних засобів

Так, бюджетні установи під час експлуатації основних засобів можуть проводити роботи, спрямовані на:

 • ремонт таких об’єктів основних засобів, тобто підтримання в придатному для використання стані та одержання первісно визначеної суми майбутніх економічних вигод від їх використання;
 • поліпшення таких об’єктів основних засобів, тобто підвищення техніко-економічних можливостей (модернізацію, модифікацію, добудову, дообладнання, реконструкцію тощо) об’єктів, що приведе у майбутньому до збільшення економічних вигод.

Відповідно до пункту 3 розділу VI Методрекомендацій до поліпшень об’єктів ОЗ належать, зокрема:

 • модифікація, модернізація об’єкта основних засобів з метою подовження терміну його корисної експлуатації або збільшення його виробничої потужності;
 • заміна окремих частин устаткування для підвищення якості робіт, послуг;
 • упровадження ефективнішого технологічного процесу, що дасть змогу зменшити витрати.

Рішення про характер і ознаки проведених щодо об’єкта основних засобів робіт приймає керівник бюджетної установи. Тож саме від його рішення і залежить визнання виконаних робіт поліпшенням об’єкта основних засобів і, відповідно, облік поліпшень основних засобів.

Розглянемо, як правильно відобразити у бухобліку господарські операції з поліпшення об’єктів основних засобів.

Облік витрат на поліпшення — у складі незавершених капітальних інвестицій

Насамперед зазначимо: роботи з поліпшення об’єкта основних засобів (модернізація, модифікація, добудова, дообладнання, реконструкція тощо) проводять за рахунок капітальних витрат, передбачених у кошторисах на виконання зазначених робіт (п. 2 розд. VI Методрекомендацій).

Як установлено підпунктом 8 підпункту 3.1.3.2 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Мінфіну від 12.03.2012 № 333, видатки на модернізацію (обладнання, устаткування тощо) проводять за кодом економічної класифікації видатків (КЕКВ) 3132 «Капітальний ремонт інших об’єктів».

З огляду на те, що код 3132 є однією із категорій видатків за КЕКВ 3130 «Капітальний ремонт», варто зауважити, що такі видатки проводять на підставі договорів та складених кошторисів на капітальний ремонт.

Відповідно до пункту 1 розділу IX Методрекомендацій витрати на поліпшення об’єктів основних засобів з початку і до закінчення робіт та введення об’єктів в  експлуатацію визнають незавершеними капітальними інвестиціями.

Вартість робіт, що приводять до збільшення очікуваних майбутніх вигод від об’єкта основних засобів, включають до незавершених капітальних інвестицій з майбутнім збільшенням первісної вартості цього об’єкта основних засобів.

Підставою для визнання витрат, пов’язаних з поліпшенням основних засобів, є зростання внаслідок цих витрат очікуваного терміну корисного використання об’єкта, кількості та/або якості робіт, послуг, які надаються цим об’єктом (абз. 2 п.  3 розд. VI Методрекомендацій).

Усі витрати на поліпшення об’єктів основних засобів відповідно до пункту 2 розділу IX Методрекомендацій групують, зокрема, за такими напрямами робіт (витрат):

 • проектно-вишукувальні роботи;
 • роботи з монтажу устаткування;
 • придбання устаткування, що потребує монтажу.

Аналітичний облік таких незавершених капітальних інвестицій ведуть у розрізі витрат на зазначені роботи (витрати) окремо за кожним об’єктом.

Документальне оформлення для обліку поліпшення основних засобів

Після завершення робіт з поліпшення основних засобів (приміром, модернізації, дообладнання) установа має об’єкти капітальних інвестицій на підставі первинних документів зарахувати до складу об’єктів основних засобів.

Як установлює пункт 1 розділу ІІІ Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку в державному секторі 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202: витрати на поліпшення об’єкта основних засобів (реконструкцію (реставрацію), модернізацію, добудову, дообладнання) збільшують його первісну вартість протягом усього строку використання, якщо існує ймовірність отримання суб’єктом державного сектору майбутніх економічних вигід, що перевищують первісно оцінений рівень його продуктивності, та/або збільшення потенціалу корисності цього об’єкта.

Зауважимо, що роботи з поліпшення основних засобів оформляють актами, затвердженими наказом Мінфіну від 13.09.2016 № 818, а саме:

 • актом передачі на ремонт, реконструкцію та модернізацію основних засобів;
 • актом приймання відремонтованих, реконструйованих та модернізованих основних засобів.

Такі акти є підставою для внесення записів до Інвентарної картки обліку об’єкта основних засобів щодо збільшення первісної вартості поліпшених об’єктів ОЗ.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль