Номенклатурні номери: присвоюємо правильно

217
Бюджетні установи мають присвоювати товарно-матеріальним цінностям номенклатурні номери, які б відповідали субрахункам вже нового Плану рахунків. Розповімо, що саме при цьому слід врахувати.

Інколи бухгалтер бюджетної установи присвоює товарно-матеріальним цінностям номенклатурні номери.

Порядок присвоєння номенклатурних номерів необоротним матеріальним активам визначений у розділі II Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації з обліку ОЗ). Є відповідна норма стосовно присвоєння номенклатурних номерів і в Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку запасів суб'єктів державного сектору, затверджених наказом Мінфіну від 23.01.2015 № 11 (далі — Методрекомендації з обліку запасів).

Отже, бухгалтер установи може:

 • встановлювати номенклатурні номери для білизни, постільних речей, одягу, взуття, бібліотечних фондів та малоцінних необоротних матеріальних активів (п. 3 розд. II Методрекомендацій з обліку ОЗ), а також для необоротних матеріальних активів спеціального призначення.

Зауважимо: предметам одного найменування, якості матеріалу та ціни встановлюється один номенклатурний номер;

 • додатково за номенклатурними номерами вести облік запасів (п. 38 розд. II Методрекомендації з обліку запасів).

Нещодавно Мінфін оновив норми Методрекомендацій з обліку ОЗ, які визначали порядок присвоєння, зокрема, номенклатурних номерів. Тож варто зупинитися на них докладніше.

Формуємо номенклатурні номери

Номенклатурні номери складаються із поєднання номера субрахунку, номера підгрупи і порядкового номера предмета в підгрупі.

Порядок формування номенклатурного номера визначає пункт 4 розділу II Методрекомендацій з обліку ОЗ. 

Він встановлює:

Перші чотири знаки номенклатурного номера означають номер субрахунку, п'ятий - підгрупу, всі інші знаки - порядковий номер предмета у підгрупі. Для тих груп основних засобів, для яких не виділені підгрупи, п'ятий знак може позначатись нулем.

(із п. 4 розд. II Методрекомендацій з обліку ОЗ)

Із початку року діють нові субрахунки — запроваджені Планом рахунків бухгалтерського обліку в державному секторі, затвердженим наказом Мінфіну від 31.12.2013 № 1203 (далі — План рахунків).

Раніше субрахунки мали три знаки, і відповідно, три перших знаки номенклатурного номера відображали номер субрахунку. Тож попри те що ані складові номенклатурного номера, ані їх черговість не змінилися, наразі номенклатурний номер буде іншим, адже в його основі — новий, чотиризначний номер субрахунку.

Отже, номенклатурний номер формуємо так:

 • перші чотири цифри — номер субрахунку;
 • п'ята цифра — номер підгрупи (якщо для активів підгрупи не виділено, проставляємо нуль);
 • решта цифр — номер предмета в підгрупі за порядком.

Зауважимо: номенклатурні номери, присвоєні об'єктам основних засобів та необоротним матеріальним активам, зберігаються за ними на весь період перебування їх в установі.

Змінюємо старі номенклатурні номери

Коли саме змінювати номенклатурні номери, установа обирає сама. І можливість змінити номенклатурні номери не зараз, а наприкінці року ніхто не спростовував. Прямої норми негайно присвоїти номенклатурні номери за новим порядком Методрекомендації з обліку ОЗ не містять.

А оскільки суворих строків для зміни номенклатурних номерів нормотворці не встановили, установа, яка не має можливості зробити це нині, може дочекатися кінця року і під час річної інвентаризації покласти обов’язок зміни номенклатурних номерів на членів інвентаризаційної комісії.

А ось нові об’єкти обліку під час введення їх в експлуатацію потрібно «пронумерувати» вже по-новому.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль