Матеріальна відповідальність бухгалтерів бюджетних установ: коли і в якому розмірі

505
Діяльність установи пов’язана з купою ризиків, і іноді шкоду установі можуть нанести тими чи тими діями свої ж працівники. І, на жаль, бухгалтер установи також може опинитися в списку «шкідників». За шкоду, заподіяну установі, передбачено покладення матеріальної відповідальності. Про таку відповідальність бухгалтерів бюджетних установ і поговоримо.

Відповідальність бухгалтерів бюджетних установ за шкоду, нанесену установі, передбачена нормами законодавства. Установа ризикує зазнати шкоди від неправомірних дій бухгалтера під час виконання ним своїх посадових обов’язків, а буває й так, що збитки будуть завдані ним поза межами трудових обов’язків.

Тому й розрізняють договірну та недоговірну (деліктну) відповідальність.

Зрозуміти, в чому різниця між цими видами відповідальності, допоможе приклад.

Уявімо, що бухгалтер, виконуючи обов’язки касира, отримав валюту на відрядження у банку і загубив її, тобто «помилився» у виконанні своїх обов’язків. Оскільки установа зазнала певних майнових втрат, такий бухгалтер має нести відповідальність за свою помилку. Таку відповідальність і вважають договірною, бо вона грунтується та випливає із виконання бухгалтером-касиром своїх обов’язків, передбачених трудовим договором.

Якщо ж притягнення до матеріальної відповідальності роздратує бухгалтера настільки, що він спалить у каміні всю гривневу готівку, то відповідальність за такий його вчинок матиме вже недоговірний характер.

Договірна відповідальність бухгалтерів бюджетних установ

Матеріальна відповідальність бухгалтера бюджетної установи, який перебуває з такою установою у трудових відносинах і, відповідно, має виконувати свої посадові обов’язки, буває:

 • обмеженою;
 • повною;
 • підвищеною.

Одразу зазначимо: Кодекс законів про працю (КЗпП) обмежує розмір матеріальної відповідальності працівників. Тобто ця відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяної шкоди, за винятком випадків, передбачених законодавством.

Обмежена відповідальність бухгалтерів бюджетних установ

Главою IX КЗпП врегульовано загальні гарантії для найманих працівників, включаючи бухгалтерів, стосовно покладення на них матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну установі. Звичайно, ці гарантії поширюються і на бухгалтерів бюджетних установ.

Відповідальність бухгалтерів бюджетних установ — лише за пряму дійсну шкоду

Відповідно до частини другої статті 130 КЗпП права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду.

Визначення поняття «пряма дійсна шкода» роз’яснено в пункті 4 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками» від 29.12.1992 № 14 (далі — Постанова № 14). Так, прямою дійсною шкодою вважають втрату, погіршення або зниження цінності майна, необхідність для установи, організації провести затрати на відновлення, придбання майна чи інших цінностей або провести зайві, тобто викликані внаслідок порушення працівником трудових обов’язків, грошові виплати.

Пряма дійсна шкода, яка підлягає відшкодуванню має бути доведена в суді належними і допустимими доказами.

Наприклад, в Ухвалі Колегії суддів судової палати у цивільних справах ВСУ України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.01.2013 зазначено, що «розмір матеріальної шкоди повинен бути підтверджений певними доказами». При цьому проведення інвентаризації є обов’язковим при встановленні фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів).

Більше того, замінити такий акт інвентаризації іншими доказами також проблематично. Так, в Ухвалі Колегії суддів судової палати у цивільних справах ВСУ України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 23.04.2014 говориться, що судово-економічна експертиза також має спиратися на дані акта інвентаризації.

Відповідальність бухгалтерів бюджетних установ встановлює лише законодавство

Важливою особливістю матеріальної відповідальності працівників є те, що вона настає лише в межах і в порядку, передбачених законодавством.

Тобто ані трудовим договором, ані будь-якою іншою угодою її розширити не можна.

Наприклад, відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою КМУ від 22.01.1996 № 116, розмір збитків від розкрадання, нестачі, знищення (псування) матеріальних цінностей визначають за проведення незалежної оцінки відповідно до національних стандартів оцінки.

Відповідальність бухгалтерів бюджетних установ — за їхні дії чи бездіяльність

Обов’язковою умовою настання матеріальної відповідальності бухгалтера є заподіяння шкоди виключно його винними протиправними діями (бездіяльністю).

Як відомо з курсу цивільного, кримінального, адміністративного чи іншого права, вина — це психічне ставлення особи до вчиненого нею діяння. Вина буває у формі умислу чи необережності.

У Постанові № 14 ВСУ наголошує на тому, що враховувати потрібно не лише вину працівника, який завдав шкоду, а й ступінь цієї вини.

Так, наприклад, якщо шкоду заподіяно кількома працівниками, в рішенні суду про її відшкодування має бути зазначено, які конкретно порушення трудових обов’язків допустив кожен працівник, ступінь його вини та пропорційна їй частка загальної шкоди, за яку до нього може бути застосовано відповідний вид і межі матеріальної відповідальності.

Дисциплінарна, адміністративна та кримінальна + матеріальна відповідальність

Сподіватися на те, що коли дисциплінарне, адміністративне чи кримінальне покарання було накладено, матеріальної відповідальності можна уникнути — не варто. Бо притягнути до матеріальної відповідальності зможуть незалежно від притягнення до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Як передбачає КЗпП, матеріальна відповідальність настає для бухгалтера й у тому випадку, коли за свій неправомірний вчинок він вже поніс відповідальність в дисциплінарному, адміністративному чи кримінальному порядку. Наприклад, якщо бухгалтер здійснив крадіжку готівки з каси установи, де він працює, то він може бути притягнутий до кримінальної відповідальності у вигляді штрафу чи позбавлення волі. До того ж пряму дійсну шкоду, спричинену такою крадіжкою, бухгалтеру все рівно доведеться відшкодувати.

Коли відповідальність бухгалтерів бюджетних установ не настає

Бухгалтери, як й інші наймані працівники, не несуть відповідальність за шкоду, яка належить до категорії нормального виробничо-господарського ризику.

Наприклад, якщо бухгалтер видав аванс на закупку якихось товарно-матеріальних цінностей (ТМЦ) працівнику установи, а той закупив ТМЦ, які потім виявилися бракованими чи просто непотрібними, то за шкоду, спричинену такою закупівлею, бухгалтер не нестиме матеріальної відповідальності. Такі втрати, як і користь від використання закуплених ТМЦ, повністю лягають на роботодавця.

Навіть якщо бухгалтер вийшов за межі своїх повноважень, але діяв в стані крайньої необхідності, то й у цьому разі він не нестиме відповідальності.

Прикладом може слугувати випадок, коли бухгалтер через знеструмлення установи перевищив повноваження і видав працівникові кошти на купівлю акумулятора. Завдяки підключенню до нього холодильника вдалося зберегти партію імунобіологічних препаратів. І звичайно, за таке перевищення повноважень і непогоджені з керівником установи витрати бухгалтер матеріальної відповідальності не нестиме. Врешті решт й акумулятор залишиться в установі, тож і витрат фактично не буде.

У якому розмірі буває відповідальність бухгалтера бюджетної установи

Ще раз наголосимо: відповідальність бухгалтера, як найманого працівника, за нанесену установі шкоду зазвичай обмежується:

 • певною частиною його заробітку;
 • повним розміром заподіяної шкоди.

Відповідно до статті 132 КЗпП за шкоду, заподіяну установі при виконанні трудових обов’язків, працівники, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середньомісячного заробітку.

Понад середній місячний заробіток матеріальна відповідальність настає лише у випадках, зазначених у законодавстві. У цьому разі йдеться про повну чи підвищену матеріальну відповідальність працівника.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль