Місцеві податки і збори — 2018: установлюємо нові ставки вчасно

417
За якими ставками справлятимуться місцеві податки і збори 2018 року — залежить від рішення органу місцевого самоврядування. Чому так і коли потрібно ухвалити таке рішення, розповімо в цій статті.

Конституція України закріплює за територіальними громадами безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування право на встановлення місцевих податків і зборів відповідно до закону.

Стаття 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі — Закон № 280) уточнює цю конституційну норму, визначаючи, що питання встановлення місцевих податків і зборів відповідно до Податкового кодексу України (ПК)  вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.

Ба більше стаття 69 Закону № 280 зобов’язує органи місцевого самоврядування встановлювати місцеві податки і збори відповідно до ПК. І для видання рішення про нові (збільшені чи зменшені) ставки місцевих податків на наступний рік терміни чітко встановлені законодавством.

Місцеві податки і збори — за ПК

Місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, встановленому Бюджетним кодексом України (БК) з урахуванням особливостей, визначених ПК.

Тобто перелік податків та зборів, які входять до складу доходів загального фонду місцевих бюджетів, визначає ПК. А відносини стосовно справляння податків і зборів —  встановлює ПК, і жоден інший закон не може їх регулювати.

До місцевих податків і зборів належать:

Місцеві податки

Місцеві збори

податок на майно, у т. ч.:

      податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

      транспортний податок;

       плата за землю

збір за місця для паркування транспортних засобів

єдиний податок

туристичний збір 

Зауважимо:

жоден орган місцевого самоврядування не може встановлювати місцеві податки та збори, які не передбачені ПК.

Місцеві податки встановлюють в межах граничних розмірів ставок, визначених ПК.

Тож встановлення ставок (звичайно в межах, визначених ПК) місцевих податків віддано на розсуд місцевим радам. І якщо вони мають намір наступного року справляти місцеві податки на території своєї громади за іншими ставками, слід вчасно зібрати пленарне засідання ради, де і ухвалити відповідне рішення. Адже, як зазначалося, зробити це потрібно в установлений ПК термін.

Місцеві податки 2018: коли затверджувати нові ставки

Офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів стає нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, що набирає чинності з урахуванням термінів, передбачених підпунктом 12.3.4 ПК.

Які ж терміни встановлює ПК? 

За приписом підпункту 12.3.4 ПК орган місцевого самоврядування має офіційно оприлюднити рішення про встановлення місцевих податків та зборів до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період).

В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Як бачимо, головною скрипкою у цій грі є дата оприлюднення рішення ради про встановлення ставок місцевих податків. Тобто встигла місцева рада оприлюднити своє рішення про нові ставки місцевих податків до 15 липня поточного року — місцеві податки 2018 року справлятимуть по-новому. Оприлюднила таке рішення, приміром, 16 липня — нові ставки місцевих податків можна буде застосовувати аж 2019 року.

Якщо ж сільська, селищна, міська рада або рада об’єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не ухвалила рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів:

 • такі податки до прийняття рішення справляються з урахуванням норм ПК із застосуванням їх мінімальних ставок;
 • плата за землю справляється із застосуванням ставок, які діяли до 31 грудня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування плати за землю.

Місцеві податки: чи можливі пільги

Підпункт 266.4.2 ПК дозволяє місцевим радам встановлювати пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об’єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України.

Пільги зі сплати місцевих податків для фізичних осіб визначають з урахуванням їх майнового стану та рівня доходів.

Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об’єктом оподаткування.

Не дозволяється

сільським, селищним, міським радам та радам об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлювати індивідуальні пільгові ставки місцевих податків та зборів для окремих юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців і фізичних осіб або звільняти їх від сплати таких податків та зборів.

Насамкінець нагадаємо, що органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості рішення щодо ставок та наданих пільг юридичним та/або фізичним особам зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією
  Розсилка

  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль