Який граничний вік перебування на державній службі

101
Державна служба дедалі більше приваблює до своїх лав молодих фахівців. Особливо це відчутно в регіонах. Причини можемо назвати різні: це і стабільний заробіток, і соціальні гарантії як нині, так і в майбутньому, і можливість кар’єрного зростання. Утім, в окремих державних органах є цілі відділи, що складаються із «старих і перевірених» кадрів і куди пробитися на службу молодим поки що не вдається. Тому саме собою виникає питання граничного віку перебування на державній службі.

Запитання: «Який граничний вік перебування на державній службі?» доволі часто можна почути передусім з вуст молодих фахівців. Чимало з них прагнуть змін, бажають працювати по-новому, за кращими європейськими стандартами. Та часто-густо не хочуть витрачати сили на боротьбу з перешкодами, які створюють на їхньому шляху чиновники старого покоління, які ані самі не бажають змінюватися, ані зміни у державі не підтримують.

Частиною другою статті 1 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі — Закон № 889) передбачено, що державним службовцем може бути громадянин України, який:

  • обіймає посаду державної служби в органі державної влади;
  • виконує встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов’язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу;
  • дотримується принципів державної служби.

Тобто державний службовець має діяти насамперед за принципом законності — дотримувати обов’язку діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В цьому контексті варто згадати також про такі принципи державної служби, як:

  • професіоналізм, що передбачає, зокрема, компетентне, об’єктивне і неупереджене виконання посадових обов’язків, постійне підвищення державним службовцем рівня своєї професійної компетентності;
  • ефективність, тобто раціональне і результативне використання ресурсів для досягнення цілей державної політики.

А про принципи патріотизму  та доброчесності й говорити нічого. Саме про спрямованість дій державного службовця на захист публічних інтересів та відмову державного службовця від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень найчастіше забувають ті горе-чиновники, які потрапили під перевірки НАБУ чи стали героями гучних журналістських розслідувань.

Тож іноді, з надією на зміни в певному державному органі, й хочеться спитати, чи бува не добігає вік того чи того чиновника до граничного віку перебування на державній службі.

Який граничний вік перебування на державній службі

Законодавчою підставою для обмеження віку перебування на державній службі є стаття 83 Закону № 889. Пунктом 7 частини першої цієї статті визначено, що державна служба припиняється у разі досягнення державним службовцем 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом.

Тобто граничний вік перебування на державній службі становить 65 років.

Нагадаємо, що до липня 2012 року Порядком погодження продовження терміну перебування на державній службі, затвердженим постановою КМУ від 26.12.2003 № 2020 (далі — Порядок) була передбачена можливість для продовження терміну перебування на державній службі державного службовця, який своєю діяльністю зробив вагомий внесок у діяльність державного органу. Однак, на сьогодні цей Порядок втратив чинність.

Якщо державний службовець припиняє проходження державної служби, зокрема у разі досягнення ним 65-річного віку, якщо інше не передбачено законом (ст. 83 Закону № 889), йому виплачується вихідна допомога у розмірі середньої місячної заробітної плати.

Після звільнення з посади державного службовця, граничний вік перебування на державній службі яким досягнуто, він має право на пенсійне забезпечення.

Граничний вік перебування на державній службі досягнуто: оформляємо пенсіюю

Як визначено статтею 90 Закону № 889, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058  (далі – Закон № 1058). Тобто за загальними правилами.

Утім, в окремих випадках особи, які обіймали посади державної служби, мають право на пенсії державних службовців.

Йдеться тих державних службовців, які на день набрання чинності Законом № 889 (тобто на 01.05.1016) обіймали посади державної служби та мали не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII (далі — Закон № 3723) та актами КМУ. А також тих осіб, які на 01.05.2016 мали не менш як 20 років стажу на зазначених посадах державної служби.

Такі особи мають право на особливий порядок призначення пенсії — за статтею 37 Закону № 3723 у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців (п. 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889).

Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою КМУ від 14.09.2016 № 662, деталізує всі правила призначення пенсії державним службовцям.

Він визначає, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60% суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок.

Датою виникнення права на призначення пенсії державного службовця, при наявності страхового стажу не менше 15 років та відповідного стажу держслужби, має бути дата:

  • для чоловіків — коли вони досягли віку 62 роки (для тих, хто народився до 31.12.1954, — 61 рік, а тих, хто народився з 01.01.1955 по 31.12.1955 — 61 рік 6 місяців;
  • для жінок — дата досягнення ними пенсійного віку, визначеного статтею 26 Закону № 1058.


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією











© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо



У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі



Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль