Новий розмір аліментів та порядок їх стягнення: дрібниць не буває

765
Нещодавно законодавці змінили мінімальний розмір аліментів, а разом з ним — подбали про розширення прав дитини. Так, наразі маємо оновлену процедуру розгляду справ про аліменти і гарантії їх отримання безпосередньо дитиною Про все це — докладно у статті.

Законотворці нарешті згадали про належне утримання дітей батьками і запровадили новий розмір аліментів.

Сталося це з появою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів» від 17.05.2017 № 2037-VIII (далі — Закон № 2037).

Передусім Закон № 2037 змінив власника аліментів. Тепер аліменти на дитину є власністю саме дитини. Однак і надалі розпоряджатиметься коштами законний представник, якому виплачують кошти.

Як бачите, про нові розміри аліментів та нові особливості їх розрахунку варто поговорити докладніше.

Мінімальний розмір аліментів 2017

Законодавці переконують, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Навряд чи хтось буде з цим сперечатися. А ось чи задовольнить цю норму новий розмір аліментів, тепер запитувати ні в кого.

Та як би там не було, а важливим досягненням Закону № 2017 є збільшення мінімального розміру аліментів.

Так, стаття 182 Сімейного кодексу України (СК) встановлює: мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. А до цього мінімальний розмір аліментів обмежувався 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку до 50%.

Тож варто пригадати, який прожитковий мінімум встановлено у 2017 році (див. табл. 1)

Таблиця 1

Прожитковий мінімум на дітей

Етапи встановлення

з 01.01.2017

з 01.05.2017

з 01.12.2017

віком до 6 років

1355,00

1426,00

1492,00 

віком від 6 до 18 років

1689,00

1777,00

1860,00

Аліменти —  за новими правилами

Тепер той із батьків, з яким проживає дитина, матиме право вибирати спосіб визначення розміру аліментів: у твердій сумі чи у частці від доходу (ч. 3 ст. 181 СК).

Увага!

Спосіб стягнення аліментів можна буде змінити. Для цього отримувач аліментів має подати відповідний позов до суду.

Той із батьків або інших законних представників дитини, разом із яким проживає дитина, може звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів:

  • у розмірі на одну дитину — однієї чверті, на двох дітей — однієї третини, на трьох і більше дітей — половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину;
  • у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (у разі визначення розміру аліментів у твердій грошовій сумі);

Закон № 2037 змінює законодавчо розмір аліментів. А коли ж потрібно застосовувати новий розмір?

Закон № 2037 набрав чинності 08.07.2017. Проте це не означає, що із зазначеної дати бухгалтери можуть утримувати аліменти за новими нормами. Адже підставою для утримання аліментів є виконавчий лист.

Тож бухгалтеру потрібно дочекатися листа із перерахунком від виконавчої служби і вже тоді утримувати аліменти за новими розмірами. Порахуємо їх разом.

Розмір аліментів на одну дитину

З огляду на прожитковий мінімум на дітей у 2017 році, мінімальний розмір аліментів на одну дитину становитиме:

  • віком до 6 років:

у липні — листопаді — 713 грн;

у грудні — 746 грн;

  • віком від 6 до 18 років:

у липні — листопаді — 888,5 грн;

у грудні — 930 грн.

Максимальний розмір аліментів

Стаття 183 СК обмежує розмір аліментів, які можна стягувати з батька (матері) на утримання дитини. Максимальний розмір аліментів не може бути більшим 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Унаочнимо максимальний розмір аліментів 2017 року в Таблиці 2.

Таблиця 2

Для дітей

Максимальний розмір аліментів

у липні — листопаді

у грудні

Віком до 6 років

14 260,00

14 920,00 

Віком від 6 до 18 років

17 770,00

18 600,00

Окремі умови нарахування аліментів

Як ми говорили, аліменти на дитину є власністю дитини. Зміна власника аліментів у бухгалтера може викликати запитання: кого зазначати у податковому розрахунку форми № 1ДФ — представника чи дитину?

Оподаткування ПДФО аліментів регулює підпункт 165.1.14 Податкового кодексу України. Так, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включають аліменти, що виплачують йому згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених СК.

До того ж, податковий розрахунок — документ, який свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків — фізосіб, і суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 1.2 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Мінфіну від 13.01.2015 № 4).

Тому у формі № 1ДФ потрібно зазначати особу, якій виплачують аліменти. Переважно це буде один із батьків.

Якщо ж платник аліментів якийсь час не працював і на цей час виникла заборгованість за аліментами, суму такої заборгованості визначають на підставі середньої зарплати працівника для цієї місцевості (ч. 2 ст. 195 СК).

Якщо у платника аліментів виявлять іноземний дохід, то держвиконавець або приватний виконавець за заявою одержувача аліментів перерахує заборгованість.

За прострочення сплати аліментів — нараховують пеню

У разі коли з вини платника аліментів — тепер не важливо призначені вони за рішенням суду чи за домовленістю між батьками — виникла заборгованість зі сплати аліментів, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені).

Розмір такої неустойки (пені) становитиме:

  • 1% суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені;
  • не більше 100% заборгованості.


Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль