text
Головбух: Бюджет

Опановуємо зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ

 • 25 липня 2017
 • 2122

Окремі бухгалтери бюджетних установ ще і дотепер не можуть звикнути до нових правил бюджетного обліку, які зробили і без того клопітку роботу бухгалтера ще важчою. Та, схоже, Мінфін вирішив, що клин клином вибивають, і підготував для всіх чергову порцію зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ. Розповімо про найголовніші з них.

Чергові зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ стануть реальністю з дати набрання чинності наказом Мінфіну від 13.06.2017 № 571. Найвірогідніше, станеться це  28.07.2017, коли цей нормативний акт офіційно опублікують в «Офіційному віснику України».

Оскільки до запровадження нових правил бухобліку залишилися лічені дні, варто на них зупинитися докладніше.

Зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ 2017: основні засоби

Тепер основні засоби, отримані в результаті списання, слід  оприбутковати з відображенням на рахунках бухгалтерського обліку основних засобів.

Якщо внаслідок ліквідації та розбирання необоротних активів окремі активи залишені для ремонту та інших потреб установи, сума таких оприбуткованих активів визнається доходом спеціального фонду.

Такі норми містить оновлений пункт 5 розділу VI НП(с)БОДС 121 «Основні засоби», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ: МШП

Тепер малоцінні та швидкозношувані предмети (МШП), які безоплатно передані (отримано) в межах уповноваженого органу, потрібно обліковувати за загальними правилами обліку запасів. А саме:

 • балансова вартість таких МШП до їх використання відображається у бухгалтерському обліку як збільшення дебіторської заборгованості (зобов’язань) за розрахунками з внутрішнього переміщення (внутрівідомчої безоплатної передачі) запасів;
 • списання використаних МШП відображається в бухобліку як зменшення балансової вартості цих запасів та зобов’язань за розрахунками з їх внутрішнього переміщення (внутрішньовідомчої безоплатної передачі). А в обліку установи, що передала МШП, таке списання відображається як збільшення витрат та зменшення дебіторської заборгованості за розрахунками з внутрішнього переміщення (внутрішньовідомчої безоплатної передачі) МШП на підставі акта списання, отриманого від установи, що їх використала.

Ці зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ стосовно МШП передбачені в  розділі ІV НП(с)БОДС 123 «Запаси», затвердженого наказом Мінфіну від 12.10.2010 № 1202.

Зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ: доходи

Тепер кредиторську заборгованість, строк позовної давності якої минув, не можна визнавати доходом звітного періоду.

Такий припис міститиме підпункт 3.10 пункту 3 розділу ІІ НП(с)БОДС 124 «Доходи», затвердженого наказом Мінфіну від 24.12.2010 № 1629.

Зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ: витрати

Тепер списана дебіторська заборгованість не належить до витрат за необмінними операціями.

Водночас встановлено, що витрати за необмінними операціями визнаються одночасно з вибуттям активів (коштів, товарів, робіт, послуг), що призводить до зменшення майбутніх економічних вигід та/або потенціалу корисності, пов’язаних із використанням цього активу, та за умови, якщо ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Ці зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ стосовно витрат унесені до розділів II і III НП(с)БОДС 135 «Витрати», затвердженого наказом Мінфіну від 18.05.2012 № 568.

Нові субрахунки в бухгалтерському обліку бюджетних установ

Рахунок 71 «Доходи від реалізації продукції (робіт, послуг)» матиме нові субрахунки:

 • субрахунок 7112 «Дохід від оприбуткування активів, раніше не врахованих в балансі»;
 • субрахунок 7122 «Дохід від оприбуткування активів, раніше не врахованих в балансі».

На субрахунку 7112 (7122) «Дохід від оприбуткування активів, раніше не врахованих в балансі», ведеться облік:

 • доходів від оприбуткування основних засобів;
 • інших необоротних матеріальних активів;
 • нематеріальних активів;
 • виробничих запасів;
 • МШП та інших нефінансових активів, які виявлені в результаті інвентаризації, отримані внаслідок демонтажу, отримані в результаті списання майна тощо та будуть використовуватись для потреб установи.

Рахунок 75 «Доходи за необмінними операціями» також доповнено новим субрахунком — 7512 «Трансферти».

На цьому субрахунку розпорядники бюджетних коштів вестимуть облік:

 • надходжень, пов’язаних з перерахуванням сум трансфертів;
 • коштів, отриманих для виконання цільових заходів.

Окрім того, зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ передбачають облік канцелярського приладдя (паперу, олівців тощо) на субрахунках рахунку 18 «Інші нефінансові активи».

Тепер канцелярське приладдя (папір, олівці тощо) згадано серед малоцінних та швидкозношуваних предметів, що використовуються протягом не більше одного року або протягом операційного циклу, якщо він більше одного року, які обліковуються на субрахунках 1812 (1822) «Малоцінні та швидкозношувані предмети».

Зміни в Типовій кореспонденції бухгалтерського обліку

Зміни в бухгалтерському обліку бюджетних установ торкнулися і Типової кореспонденції субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами, затвердженої наказом Мінфіну від 29.12.2015 № 1219. Причому зміни тут є доволі суттєвими — Мінфін виклав у новій редакції розділи 1-3 Типової кореспонденції.

Типова кореспонденція субрахунків бухгалтерського обліку для відображення операцій з активами, капіталом та зобов’язаннями розпорядниками бюджетних коштів та державними цільовими фондами у редакції наказу Мінфіну від 13.06.2017 № 571 (скачати).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль