text
Головбух: Бюджет

Як визначати базу оподаткування платою за землю

 • 26 липня 2017
 • 22

Потреба визначити базу оподаткування платою за землю постає перед платником під час сплати такого податку. Як при цьому все врахувати — читайте у статті.

Для того щоб визначити базу оподаткування платою за землю, потрібні дві величини:

 • нормативна грошова оцінка земельних ділянок;
 • коефіцієнт індексації.

Нагадаємо, що плата за землю це — обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як провести нормативну грошову оцінку, щоб визначити базу оподаткування

Оцінку земель, у т. ч. нормативну грошову оцінку земельних ділянок, проводять на підставі рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 № 1378-IV; далі — Закон про оцінку земель).

Роблять це з періодичністю не рідше ніж один раз на:

 • 5-7 років — якщо йдеться про земельні ділянки у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, а також земельні ділянки сільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів;
 • 7-10 років — якщо йдеться про земельні ділянки несільськогосподарського призначення поза межами населених пунктів.

Зауважимо: рішення рад про затвердження технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів, відповідний орган місцевого самоврядування офіційно оприлюднює до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).

Якщо ж таке рішення ради офіційно оприлюднили після встановленого строку, його норми застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 271.2 ПК).

Проводять нормативну грошову оцінку земель юридичні особи, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій» (частина третя ст. 18 Закону), для визначення, зокрема:

 • розміру земельного податку;
 • орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності;

Як визначити коефіцієнт індексації

Щоб визначити базу оподаткування платою за землю, коефіцієнт індексації визначають відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ Податкового кодексу України (ПК).

А саме, Держземагентство за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою:

Кi = І ÷ 100,

де І — індекс споживчих цін за попередній рік.

У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115%, такий індекс застосовується із значенням 115.

Увага!

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення такої оцінки.

Коли потрібна довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки

Передбачена законодавством періодичність затвердження органами місцевого самоврядування нормативної грошової оцінки земельних ділянок вплинула на появу вимоги пункту 286.2 ПК, яка зобов’язує під час подання першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подавати довідку (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки (далі — довідка).

Надалі, коли настає черговий строк виконання нормативної грошової оцінки, таку довідку платник подає лише, якщо затверджена її нова величина.

У період затвердження органом місцевого самоврядування нормативної грошової оцінки земельних ділянок у порядку, визначеному ст. 23 Закону про оцінку земель, її величина обчислюється з використанням коефіцієнтів індексації, визначених відповідно до порядку, встановленого розділом ХІІ ПК.

Як визначати базу оподаткування платою за землю — рекомендації ДФС

Наразі платники плати за землю на практиці застосовують Довідку, тоді як акт нормативно-методичного регулювання оцінки був розроблений, проте не був застосований для виконання землеоціночних робіт, і технічна документація з нормативної грошової оціни земель для таких земельних ділянок не була складена і затверджена органом місцевого самоврядування у порядку, встановленому статтею 23 Закону.

Тому у ДФС на запити платників щодо визначення порядку уточнення податкових зобов'язань з плати за землю за 2017 рік надали роз’яснення (лист від 13.07.2017 №18473/7/99-99-12-02-03-17), як визначати базу оподаткування платою за землю за 2017 рік. 

Увага!

Зокрема, у ДФС наполягають, що платники обчислюють її, керуючись ст. 21 Закону України «Про Державний земельний кадастр» від 07.07.2011 № 3613-VI про кадастр та враховуючи:

 • нормативну грошову оцінку земель;
 • дату затвердження (набрання чинності) технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
 • коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки, які обчислюються кумулятивно залежно від дати затвердження (набрання чинності) рішення про нормативну грошову оцінку земельних ділянок у межах населеного пункту.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль