text
Головбух: Бюджет

Працівник «нашкодив» поза робочим часом: чи обмежено розмір відповідальності

 • 27 липня 2017
 • 84

На працівника під час виконання ним трудових обов’язків покладається договірна відповідальність. Тобто, коли він нанесе установі шкоду під час своєї роботи — відповідатиме за законом. Однак шкоду установі працівник може заподіяти і поза межами трудових обов’язків. Як бути установі. У такому разі працівника також можна притягнути до відповідальності — недоговірної.

Недоговірна відповідальність працівника або деліктна відповідальність регулюється нормами цивільного законодавства.

Недоговірна відповідальність у цивільному законодавстві

Положення Цивільного кодексу України (ЦК) застосовують до врегулювання трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства (ст. 9 ЦК).

У цивільному праві відповідальністю визнають невигідні наслідки майнового характеру, які настають для осіб, що вчинили правопорушення. Тобто цивільно-правова відповідальність завжди є майновою і призводить врешті-решт до майнових втрат правопорушника, а особа, яка понесла цивільно-правову відповідальність, втрачає певну частину свого майна.

У цивільному праві, яке за загальним правилом застосовують і до трудових правовідносин, розрізняють договірну та деліктну або недоговірну відповідальність.

Договірною вважатиметься відповідальність за шкоду, заподіяну працівником установі в межах трудового договору, тобто під час виконання ним трудових обов’язків. Приміром, коли через непрофесійні дії електрика станеться пожежа в електромережі і установа зазнає майнових втрат, такий електрик має нести відповідальність за свою помилку.

Якщо ж ідучи додому сторож кине недопалок, через який загориться приміщення установи, то відповідальність за такий його вчинок матиме вже недоговірний характер.

Недоговірна відповідальність: чи є обмеження розміру

Те, що Кодекс законів про працю України (КЗпП) регламентує матеріальну відповідальність працівників лише у випадку трудових відносин, тобто відносин між ними і роботодавцем, врегульованих трудовим договором і трудовим законодавством, є зрозумілим саме по собі.

КЗпП виходить із загальних правил, встановлених ЦК стосовно відповідальності, однак обмежує її розмір. Так, розмір матеріальної відповідальності працівника обмежується двома чинниками:

 • прямою дійсною шкодою;
 • середнім місячним заробітком, якщо пряма дійсна шкода більша за такий заробіток.

Водночас для усунення будь-яких непорозумінь стосовно розміру відповідальності КЗпП у пункті 7 статті 134 додатково наголошує на тому, що випадком притягнення до повної матеріальної відповідальності працівника є завдання ним шкоди не при виконанні трудових обов’язків.

Тобто, вийшовши за межі трудових правовідносин, працівник, що завдав шкоди установі, залишається у цивільно-правових відносинах з нею. І якщо між таким працівником і роботодавцем іншого цивільно-правового договору не існує, то шкода, завдана ним установі, підпадає під ознаки недоговірної або деліктної шкоди.

Наприклад, після закінчення робочого дня увечері бухгалтер вирішує з колегами відсвяткувати в робочому кабінеті День бухгалтера. Та внаслідок такої вечірки залишились зіпсованими меблі та оргтехніка. У цьому разі слід говорити про те, що роботодавцеві завдана шкода, відшкодування якої має проводитись вже не відповідно до положень КЗпП, а відповідно до глави 82 ЦК.

Згідно з пунктом 18 постанови ВСУУ «при визначенні розміру матеріальної шкоди, заподіяної працівниками самовільним використанням в особистих цілях технічних засобів (автомобілів, тракторів, автокранів і т. п.), що належать підприємствам, установам, організаціям, з якими вони перебувають у трудових відносинах, слід виходити з того, що така шкода, як заподіяна не при виконанні трудових (службових) обов’язків, підлягає відшкодуванню із застосуванням норм цивільного законодавства (статті 203, 453 ЦК).

У цих випадках шкоду відшкодовують у повному обсязі.

Згідно зі ст.1166 ЦК майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи, а також шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоду, може бути звільнена від її відшкодування лише тоді, коли вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Загальними підставами притягнення до відповідальності з відшкодування такої шкоди є:

 • наявність самої шкоди;
 • неправомірні дії особи, яка такої шкоди завдала;
 • причинно-наслідковий зв’язок між самою шкодою і діями такої особи. Тобто шкода має бути наслідком неправомірних дій її спричинювача;
 • наявність вини такої особи. Вірніше, недоведеність відсутності такої вини, оскільки у цивільному праві діє презумпція вини.

У наведеному прикладі неправомірність дій бухгалтера полягає у святкуванні з колегами Дня бухгалтера, що не охоплює посадові повноваження бухгалтера та виходить за його повноваження. Шкодою є сума витрат, які необхідно роботодавцю понести для того, щоб повернути кабінет відділу бухгалтерського обліку у попередній стан.

Причинно-наслідковий зв’язок полягає у тому, що завдана роботодавцеві шкода є наслідком вказаних неправомірних дій бухгалтера. Тож якщо бухгалтер не доведе, що колеги під дулом пістолета примусили його святкувати День бухгалтера, тобто внаслідок погрози з їхнього боку, то йому доведеться відшкодовувати завдану шкоду у повному обсязі.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль