Як дотримати вимоги з працевлаштування інвалідів

424
Закон зобов’язує роботодавців подбати про працевлаштування тих громадян, які не можуть на рівних конкурувати на ринку праці. Тобто роботодавець має дотримати встановленого нормативу для працевлаштування інвалідів. А для цього його потрібно правильно розрахувати. Розповімо, як це зробити.

Розрахунок квоти по інвалідам установа проводить самостійно. Адже вона має виконати свій обов’язок з працевлаштування інвалідів. В чому він полягає?

Працевлаштування інвалідів

Інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України, законами України та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Не є винятком і право на працю інвалідів.

Інструменти для того, аби інваліди, які не завжди можуть на рівних конкурувати на ринку праці, могли реалізувати своє право на працю закріплено законодавчо.

Зокрема, стаття 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (далі — Закон № 875) зобов’язує роботодавців:

  • виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця;
  • створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;
  • забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;
  • надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів;
  • звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Увага!

Роботодавець, який планує працевлаштувати інваліда, зобов’язаний створити йому робоче місце з урахуванням індивідуальних програм реабілітації за рекомендаціями МСЕК. Однак, якщо в документах МСЕК не обумовлюється потреба створення спеціалізованого робочого місця для інваліда, то він може бути працевлаштований на звичайне робоче місце. 

Норматив з працевлаштування інвалідів

Роботодавці мають дотримати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів (так званої квоти по інвалідам), що становить:

  • одне робоче місце — якщо працює від 8 до 25 осіб;
  • 4% середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік — якщо працює від 25 осіб.

Виконаним норматив робочих місць вважається тоді, коли роботодавець забезпечив роботою інвалідів, влаштувавши їх на основне місце роботи.

Виконання нормативу визначається на підставі середньооблікової чисельності, до якої враховуються всі категорії працівників облікового складу. Головна умова — робота за основним місцем роботи (за трудовою книжкою, що зберігається в установі). Натомість режим роботи працівника — повний робочий час чи 0,5 ставки (неповний робочий час) — не має значення режим роботи такого працівника: повний робочий час чи 0,5 ставки (неповний робочий час).

Тобто до нормативу враховуються штатні працівники, прийняті на умовах неповного робочого часу або яким встановлено з ініціативи роботодавця неповний робочий день або неповний робочий тиждень. А ось працівників, які перебувають у відпустках у зв’язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до нормативу не враховують.

Якщо середньооблікова чисельність штатних працівників за рік роботи підприємства становить сім осіб, установа не підпадає під норматив з працевлаштування інвалідів.

Звітування про працевлаштування за квоти інвалідів

Роботодавці, де за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, мають:

зареєструватися у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням;

щороку до 1 березня подати до відділень Фонду звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ, затвердженою наказом Мінпраці від 10.02.2007 № 42 (далі — Наказ № 42).

Отже, Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ (далі — Звіт) подають усі роботодавці, у яких працює за основним місцем роботи від восьми і більше осіб.

Адресну частину Звіту заповнюють за даними довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.

Відповідно до пп. 3.2 п. 3 Наказу № 42 у рядку 02 Звіту відображається середньооблікова кількість штатних працівників за рік, яким відповідно до  законодавства встановлено інвалідність.

У рядку 03 Звіту відображають кількість інвалідів — штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, установленого статтею 19 Закону № 875.

Провести розрахунок квоти по інвалідам допоможе наш калькулятор:

Відповідальність за невиконання нормативу

Варто зауважити: на установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів, санкції у разі невиконання нормативу не накладають.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль