Випробувальний термін при прийнятті на державну службу: як оплатити

156
Норми Закону про державну службу дозволяють призначати на посади держслужбовців з випробуванням. І не завжди воно залежить від волі керівника. Так, його можуть встановити, аби перевірити, чи відповідає державний службовець займаній посаді. Однак, якщо йдеться про призначення на посаду держслужби вперше — випробування не оминути за заклнодавством. Чи вплинуть такі особливі умови роботи на оплату праці такого держслужбовця?

Випробувальний термін при прийнятті на державну службу може тривати довше звичного нам тримісячного терміну — його встановлюють строком до 6 місяців (ч. 3 ст. 35 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII; далі — Закон № 889). І навіть такий тривалий термін може бути продовжений, якщо держслужбовець у період випробування був відсутній на роботі через:

  • тимчасову непрацездатність;
  • перебування у додатковій відпустці у зв’язку з навчанням;
  • з інших поважних причин.

У такому разі режим випробування діятиме ще таку кількість днів, протягом яких держслужбовець фактично не виконував посадових обов’язків.

І тут саме собою виникає запитання, чи вплине робота на умовах випробування на оплату праці державного службовця. Конкретизуємо нашу відповідь за кожною складовою заробітної плати, яку може отримувати державний службовець. Та спочатку нагадаємо основні умови прийняття на державну службу з випробувальним терміом.

Випробування при прийнятті на державну службу

Державний орган або посадова особа, що мають повноваження призначати на відповідну посаду держслужби в державному органі та звільняти з такої посади,  у разі призначення на посаду з випробуванням видають відповідний акт про призначення на посаду (ч. 1 ст. 35 Закону № 889). Його приймають у вигляді указу, постанови, наказу (розпорядження), рішення — залежно від категорії посади.

Водночас встановлення випробування жодним чином не може обмежувати права і мінімальні гарантії, передбачені для працівників законодавством про працю. На цьому наголошує Мінсоцполітики в листі від 22.05.2008 № 013-0721-05, стверджуючи, що розмір заробітної плати працівника, якому встановлено випробувальний термін, може бути меншим від розміру заробітної плати інших відповідних працівників, але не менше мінімальних гарантій в оплаті праці. Адже відповідно до статті 97 Кодексу законів про працю України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Які ж норми і гарантії передбачає законодавство з оплати праці державних службовців, яким встановлено випробування?

Оплата праці державних службовців у разі випробування

Складові заробітної плати держслужбовців перелічені в статті 50 Закону № 889. Розглянемо по черзі, чи зміняться вони за встановлення випробувального терміну при прийнятті на державну службу.

Посадовий оклад

Посадові оклади держслужбовців встановлюють за Схемою посадових окладів на посадах державної служби за групами оплати праці з урахуванням юрисдикції державних органів у 2017 році, затвердженою постановою КМУ «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 № 15 (далі — Постанова № 15).

Цією посадовою жодних обмежень посадових окладів держслужбовцям, яким встановлено випробувальний термін, не передбачено. Отже, таким держслужбовцям встановлюють посадовий оклад за штатним розкладом органу в межах групи оплати праці відповідно до посади, яку він обійматиме.

Надбавка за вислугу років

За загальним правилом встановлюють таким держслужбовцям і надбавку за вислугу років. Визначальним при цьому є набутий особою стаж держслужби.

Надбавка за ранг державного службовця

Стосовно надбавки за ранг державного службовця варто нагадати норми частини п’ятої статті 39 Закону № 889.

Вона передбачає, що ранги державним службовців присвоюють одночасно з призначенням на посаду державної служби, а в разі встановлення випробування — після закінчення його строку.

Якщо держслужбовця вперше призначають на посаду державної служби, йому присвоюють найнижчий ранг у межах відповідної категорії посад після випробувального строку. Тож раніше — не може бути мови про надбавку за ранг державного службовця.

Водночас особі, яка призначена на посаду державної служби з випробуванням і має ранг, присвоєний за попереднім місцем роботи, надбавка за ранг у період випробування виплачується відповідно до такого рангу (п. 2 постанови КМУ «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями» від 20.04.2016 № 306).

Виплати за додаткове навантаження

Законодавство не містить обмежень щодо встановлення державним службовцям із випробувальним строком виплат за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього державного службовця у розмірі 50% посадового окладу тимчасово відсутнього державного службовця та виплат за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою державної служби за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.

Додаткові стимулюючі виплати

До 01.05.2018 керівники держорганів у межах економії фонду оплати праці мають право встановлювати державним службовцям відповідно до Положення, затвердженого Постановою № 15, додаткові стимулюючі виплати.

До додаткових стимулюючих виплат належать:

  • надбавка за інтенсивність праці;
  • надбавка за виконання особливо важливої роботи.

Особливих умов встановлення таких надбавок для тих осіб, які працюють на умовах випробувального терміну, Положення не містить. Отже, для них також діють загальні правила.

Преміювання державних службовців

Так само не виокремлені держслужбовці на випробувальному терміні з правил нарахування премій, передбачених cтаттею 52 Закону № 889. Та попри те, що їхні премії за цим Законом залежать від особистого внеску в загальний результат роботи та фонду преміювання держоргану, вартуватимуть уваги і норми Положення про преміювання у цьому державному органі. Саме в ньому можуть бути прописані свої, особливі умови. Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль