Як у цивільно-правовому договорі правильно прописати умови

385
Цивільно-правові договори — перше, що ретельно перевірятимуть інспектори праці під час перевірки. Адже за ними можуть бути приховані трудові відносини. А якщо інспекторам у цій царині вдасться «нарити» порушення, то установі і її керівнику загрожуватимуть чималі штрафи.

Цивільно-правовий договір, наприклад договір підряду чи  договір про надання послуг, є різновидом договорів, які установа може укладати із фізичною особою. Адже не завжди вона потребує оформлення трудових відносин для виконання певної роботи.

Однак до укладення таких договорів треба підійти відповідально, аби не замінити відносини, перебіг яких потребує укладення трудового договору, цивільно-правовими.

Якщо перевіряльники  дійдуть висновку, що цивільно-правовим договором прикриті трудові відносини, установу можуть оштрафувати на 96 000 грн за кожного працівника, допущеного до роботи без укладення з ним трудового договору.  Такі санкції передбачає стаття 265 Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Крім того, фактичний допуск працівника до роботи без оформлення з ним трудового договору (контракту) загрожує штрафом для посадових осіб від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (від 8 500 грн до 17 000 грн).

Тому при укладанні таких договорів велике значення мають їх умови. Прописати їх потрібно так, аби цивільно-правовий договір не мав ознак, властивих трудовому договору.

Закцентуємо увагу на основних тезах «правильного» цивільно-правового договору.

Виконавця не можна призначати на посаду

Установи помиляються, коли предметом цивільно-правового договору зазначають роботу за посадою або спеціальністю.

Наприклад, виконання обов’язків бухгалтера, будівельника.

Предметом договору підряду повинен бути не процес, а разове виконання робіт із кінцевим результатом: складений звіт, відремонтований офіс.

Виконавцю не встановлюють робочий час

Працівники установи повинні дотримувати правил внутрішнього трудового розпорядку. А підрядники, що виконують роботи за цивільно-правовими договорами, самостійно вирішують, як виконуватимуть чи надаватимуть послуги.

Вони не зобов’язані дотримуватися графіка робочого часу. Тому в договорах не повинно бути посилань на правила внутрішнього розпорядку, вони не мають містити часу роботи і відпочинку.

Наказ про прийняття на роботу не оформляють

Оформляти накази та інші кадрові документи потрібно тільки на штатних працівників.

Вимагати від підрядника заяву, трудову книжку, документи про освіту замовник не має права.

Наказ про прийняття на роботу й особиста справа тільки підтвердять, що між установою і виконавцем склалися трудові, а не цивільно-правові відносини.

Оплата роботи за договором — не зарплата

Іноді в установі забувають, що в договорі підряду повинен бути розмір оплати за обсяги роботи або послуги, а не регулярні виплати за працю.

Якщо потрібно, у договір можна включити умову про аванс. Але основну суму винагороди зазвичай виплачують після здачі замовлення за актом виконаних робіт/послуг. Якщо обсяг роботи великий, можна встановити поетапну оплату робіт.

Відпускні та допомогу не виплачують

У цивільно-правовому договорі не потрібно зазначати про надання відпусток, оплату лікарняних, доплат за надурочні роботи. Адже відносини між замовником і виконавцем за договором підряду регулює Цивільний кодекс України (ЦК), а не КЗпП. ЦК не встановлює для виконавця — фізичної особи таких гарантій.

Покажемо на прикладі договору підряду, як правильно сформулювати умови цивільно-правового договору, щоб у перевіряльників не виникли підозри про приховані трудові відносини.

Зразок договору можна скачати тут.

Шість особливих умов захистять договір підряду від перекваліфікації

1. Про помічників

«З метою виконання цього Договору Підрядник має право залучати до виконання зобов’язань третіх осіб. Відповідальність за їх дії несе Підрядник»

2. Про неустойку

«У разі порушення Підрядником терміну здачі робіт Замовник має право пред’явити Підряднику вимогу про сплату неустойки в розмірі 0,1 відсотка за кожен день прострочення»

3. Про акт здачі-приймання

«Одразу після закінчення приймання результату виконаних робіт або наданих послуг Сторони підписують акт здачі-приймання виконаних робіт або наданих послуг»

4. Про відмову від договору

«Замовник має право будь-якої миті відмовитися від виконання Договору, попередивши про це не менш ніж за тиждень, за умови оплати Підряднику фактично понесених ним витрат»

5. Про гарантійний термін

«На результат роботи встановлюється гарантійний термін тривалістю один рік з моменту прийняття Замовником результату роботи, виконаної Підрядником»

6. Про брак

«Якщо під час приймання послуг Замовник виявить недоліки якості робіт (послуг), Замовник має право вимагати безоплатно усунути недоліки або пропорційно зменшити вартість»Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


  • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль