Оформляємо табель обліку використання робочого часу

1592
Дотримуватися порядку обліку використання робочого часу працівників — обов’язкова умова успішної роботи бюджетної установи. Однією із складових такого обліку є Табель обліку використання робочого часу. Розповімо, як його правильно заповнювати та що потрібно за різних режимів праці персоналу установи.

Для обліку використання робочого часу працівників наказом Держкомстату «Про затвердження типових форм первинної облікової документації зі статистики праці» від 05.12.2008 № 489 затверджено типову форму № П-5 «Табель обліку використання робочого часу» (далі — Табель). Типова форма має рекомендаційний характер. Інструкції щодо її заповнення нормотворці не розробили. Тому на підставі типової форми розробіть та затвердіть свою форму Табеля з урахуванням специфіки діяльності установи.

Для ефективної організації обліку робочого часу одним веденням Табеля не обійтися. Розробіть також Порядок ведення й оформлення табелів, визначте терміни здачі їх до бухгалтерської служби тощо. У пригоді стане, скажімо, Положення про облік використання робочого часу (далі — Положення). У Положенні радимо визначити:

 • осіб, які відповідають за ведення та оформлення;
 •  посадових осіб, які підписами засвідчують зазначену інформацію;
 • строки подання Табеля до бухгалтерії для нарахування заробітної плати;
 • порядок внесення відомостей про нових працівників та вилучення відомостей про звільнених працівників;
 • правила та порядок присвоєння працівникам табельних номерів;
 • правила і порядок коригування відомостей про фактичну роботу та відсутність працівників на роботі.

Ведення Табеля обліку робочого часу

Табель ведуть на обліковий склад працівників усіх категорій, прийнятих на постійну, тимчасову, сезонну роботу, а також учнів, прийнятих на період виробничої практики або канікул з оплатою праці.

Увага!

Фізичних осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами, не табелюють.

Складає цей документ кадрова служба установи або уповноважена керівником установи особа. Такі функції також може бути покладено на керівників структурних підрозділів чи одного з працівників відділу.

Приймаючи на роботу працівників, кожному присвоюють табельний номер, який потім використовують у кадрових та облікових документах. Якщо працівник звільняється, його табельний номер не може бути присвоєний іншому працівнику, як правило, протягом 3 років.

У Табелі мають бути проставлені відмітки про фактично відпрацьований час, відпрацьовані за місяць години, у т. ч. надурочні, нічні години роботи тощо, а також інші відхилення від нормальних умов роботи.

Вносити до Табеля прийнятих на роботу працівників і викреслювати з нього звільнених потрібно лише на підставі розпорядчих документів, зокрема наказів, розпоряджень керівника установи. Невиходи на роботу, надурочний час, інші відхилення від нормальних умов роботи мають бути підтверджені документально. Такими документами можуть бути: листки тимчасової непрацездатності, медичні довідки, накази керівника установи про відпустку, відрядження, про роботу у святкові та вихідні дні, простої тощо.

Кількість фактично відпрацьованих робочих днів (годин) у першій половині місяця потрібно визначати за даними Табеля.

Тож належно оформлений Табель обліку робочого часу, засвідчений підписами осіб, відповідальних за його заповнення, за першу і за другу половину місяця потрібно подавати бухгалтерській службі або працівнику, який нараховує заробітну плату в установлені терміни.

Аби не допустити випадків несвоєчасної виплати заробітної плати працівникам, яку перевіряльники кваліфікують як порушення трудового законодавства, подавати Табель до бухгалтерської служби потрібно за 2-3 дні до початку розрахункового періоду.

Під час заповнення Табеля обов’язково потрібно стежити, щоб за кожною посадою був дотриманий баланс робочого часу. Тобто щоб тривалість робочого часу не перевищувала нормальної кількості робочих годин.

Увага!

Нормальна тривалість робочого тижня не може перевищувати 40 годин (ст. 50 Кодексу законів про працю; далі — КЗпП).

Якщо за певною посадою встановлено іншу, ніж 40 годин, тривалість робочого тижня, керівник структурного підрозділу щомісяця затверджує графіки змінності та під розписку доводить їх до відома працівників, яких це стосується.

Розпорядок робочого дня і графіки змінності повинні відповідати нормам трудового законодавства щодо тривалості робочого часу, перерви на обід, відпочинку. Тобто працівники, які працюють за графіками змінності, мають заздалегідь знати о котрій годині та в який день розпочинається і закінчується їхня робоча зміна, у який день вони відпочивають, від кого приймають зміну і кому її здають.

Читайте у статті докладно про те, як табелювати працівників, які працюють за умов:

 • неповного робочого часу;
 • суміщення професій;
 • сумісництва;
 • підсумованого обліку робочого часу.

Виправлення помилок у Табелі

Виправлень у Табелі допускати не можна. Але іноді трапляються ситуації, коли до Табеля потрібно внести зміни після його заповнення і передачі до бухгалтерії. Приміром, коли працівник із запізненням повідомив, що відкрив лікарняний, або, перебуваючи у відпустці, захворів і надав лікарняний після закінчення відпустки.

Правил внесення виправлень до Табеля в законодавстві не встановлено. Тому радимо в Положенні, затвердженому в установі, прописати порядок внесення змін. Вносити зміни до Табеля потрібно лише після того, як працівник надасть підтвердні документи, а не просто усно повідомить про це. На підставі документів, що надав працівник, відповідальна за ведення Табеля особа проводить його коригування.Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль