Як мають вести касові книги і використовувати РРО медичні заклади

19
Медичний заклад для проведення розрахунків за надані медичні послуги може мати не одну касу. Як у такому разі він повинен вести касові книги і використовувати РРО? Фахівці ДФС спробували все розтлумачити у листі від 02.08.2017 № 1453/ІПК/23-00-14-0714.

З приводу ведення касових книг і використання РРО у медичних закладів виникає чимало запитань.

Чи наявні у роботі медичного закладу ознаки двох кас: основної та відокремленої?

Аби забезпечити проведення розрахунків готівкою, медичні заклади повинні мати касу. Належне облаштування каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній мають забезпечити керівники закладів. Тож і відповідальність, якщо у закладі не створені належні умови для схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, понесуть саме керівники.

Тож кожен заклад, а також відокремлений підрозділ, що проводять готівкові розрахунки, повинні мати касу. І зберігати в касі готівку та інші цінності, що не належать закладу, забороняється.

Касу можна розмітити в окремому приміщенні або в бухгалтерії. Там касир проводить операції з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також облік готівки для її оприбуткування в касовій книзі.

Тобто каса, як правило, одна, а місць розрахунку, обладнаних РРО, може бути багато.

У медичному закладі РРО зазвичай встановлюють в реєстратурі.

Таким чином, у роботі закладу наявна ознака однієї каси, що розміщена в бухгалтерії, де мають належно вести одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті.

Чи може бухгалтер через різницю у режимі роботи оприбутковувати решту готівки з реєстратури на наступний день?

Якщо у медичному закладі режим роботи бухгалтерії і реєстратури, де застосовується РРО та КОРО, відрізняється, частину готівкової виручки можна зберігати у сейфі — якщо його встановлено на місці проведення розрахунків. І сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків (у ящику РРО та сейфі) має відповідати сумі коштів, зазначеній у денному звіті реєстратора. До того ж її потрібно своєчасно і повній сумі оприбутковувати  до зареєстрованої КОРО.

Внесення чи видачу готівки з місця проведення розрахунків реєструють через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо такі внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій. Операція «службове внесення» використовується для реєстрації суми готівки, яка зберігається на місці проведення розрахунків на момент реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після виконання Z-звіту.

Отже, аби не припуститися порушень законодавства та з огляду на режим роботи реєстратури і розпорядок функціонування бухгалтерії медичного закладу, потрібно:

 • обумовити таку ситуацію у внутрішньому наказі;
 • визначити час робочих змін структурних підрозділів;
 • зазначити, що в сейфі, розміщеному на місці проведення розрахунків, має зберігатися лише виручка від реалізації з використанням РРО;
 • визначити порядок взаємодії реєстратури із бухгалтерією відповідно до вимог законодавства України, та належного забезпечення бухгалтерського обліку касових операцій тощо.

Як оприбутковувати готівку за день у касовій книзі та за наявності двох кас з різним режимом роботи?

На вимогу нормативних документів усю готівку, що надходить до кас, потрібно оприбутковувати:

 • своєчасно — у день одержання готівкових коштів;
 • в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки вважається:

 • у разі готівкових розрахунків, які оформлюють касовими ордерами і веденням касової книги, — облік готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів;
 • у разі готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК — облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Увага!

 Незважаючи на те, яким із вказаних способів проведені готівкові розрахунки, готівку слід оприбуткувати  у день одержання готівкових коштів.

КОРО та касова книга — це різні книги обліку, які відображають різні форми оприбуткування готівки, однак ведення однієї не виключає ведення іншої книги.

Тож, якщо готівкові розрахунки проводять із застосуванням РРО або використанням РК, аби оприбуткувати готівку потрібно:

 • зафіксувати повну суму фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК);
 • відобразити на їх підставі готівку у КОРО.

Отже, медичний заклад, який проводить розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при наданні медичних послуг, має своєчасно та в повній мірі оприбутковувати всю готівку, що надходить до кас. А також — щоденно, тобто кожного робочого дня після закінчення зміни, але не пізніше 24 години цього ж дня, друкувати на РРО фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО. Ваша персональна добірка.

  Підписка на статті

  Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

  Освітні заходи

  Освітні заходи

  Отримайте нові знання

  Взяти участь

  Інтернет-магазин

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

  Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

  Живе спілкування з редакцією  © Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
  Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

  Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

  Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

  Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009

  
  • Ми в соцмережах
  Коте теж здивований, але…


  він знає, що зареєструється і скачає файли.
  57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль
  Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачі  Приділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль