Індексація заробітної плати в серпні 2017 року

2460
Тема індексації завжди була цікава бухгалтеру установи, адже в голові час від часу виникає купа запитань. Так, наче б то правила вже звичні та чи не пропустив чогось важливого? Чи все врахував під час підрахунку? Чи не внесли бува урядовці якихось змін в норми про зарплату та індексацію? Розвіяти всі сумніви про те, якою ж буде індексація заробітної плати в серпні, має ця стаття.

Індексація заробітної плати в серпні 2017 року проводиться за нормами Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Норми цього документа останнім часом не змінювалися і, думаємо, загальні правила проведення індексації заробітної плати в бюджетних установах знає кожен бухгалтер.

Правила індексації на практиці

Тож закцентуємо увагу лише на окремих ситуаціях, що можуть виникнути на практиці.

1. Працівник хворів, був у відпустці чи прийняли на роботу не з початку місяця.

У такому разі суму індексації обчислюють пропорційно відпрацьованим дням.

2. Працівник перебував у серпні службовому відрядженні.

Нарахування індексації у цій ситуації залежатиме від того, як оплачували працівнику дні відрядження. А саме:

 • дні відрядження оплачені за середньою заробітною платою — у такому разі суму індексації обчислюємо пропорційно відпрацьованим дням;
 • дні відрядження оплачені за денним заробітком — у такому разі суму індексації нараховуємо у повній сумі.

3. Якщо працівники працюють на умовах підсумованого обліку робочого часу.

Кількість годин, які мають відпрацювати такі працівники за місяць визначено в графіку змінності. Тому повністю відпрацьованим місяцем є той місяць, у якому відпрацьовані всі години за графіком змінності. У такому разі індексацію нараховуємо повністю. Якщо ж за графіком змінності відпрацьовано менше годин — індексацію розраховуємо пропорційно відпрацьованим годинам.

4. Якщо працівник належить до окремих категорій, обумовлених пунктом 102 Порядку № 1078.

За окремим правилом обчислюють індекс споживчих цін (ІСЦ) для працівників, яких:

 • перевели на іншу роботу в цій самій установі чи до іншої установи або в іншу місцевість (якщо такі працівники продовжують роботу);
 • прийняли на роботу;
 • які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки.

Для проведення індексації ІСЦ їм розраховують з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.

Увага!

Пам’ятайте: суму індексації враховують у заробітній платі під час розрахунку доплати до мінімальної зарплати. Тобто спочатку нараховуємо посадовий оклад, надбавки, доплати, премію, суму індексації, а потім розраховуємо за потреби доплату до мінімальної зарплати.

Тепер визначимо, яким самепрацівникам проводитити індексацію заробітної плати у серпні 2017 року, а для кого право на індексацію ще не настало.

Індексація заробітної плати для різних працівників

Спочатку нагадаємо, що на індексацію заробітної плати безпосередньо впливає:

 • місяць підвищення посадових окладів працівників (підвищення у бюджетній сфері відбувалося в січні і травні 2017 року);
 • посада, яку обіймає працівник-бюджетник.

Індексація для працівників з оплатою праці за ЄТС

Чи варто виокремлювати працівників з 1-м тарифним розрядом?

Мінсоцполітики неодноразово давало відповідь на це запитання (востаннє — в листі від 12.06.2017 №49/0/66-17).

Установи мали у штатному розписі встановити з 1 січня 2017 року нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), визначених виходячи з розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду ЄТС, встановленого у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня календарного року. І що важливо — для всіх без винятку працівників, у т. ч. і тих, кому встановлено 1-й тарифний розряд.

Тому для всіх працівників з оплатою праці за ЄТС потрібно розраховувати ІСЦ з лютого 2017 року. Тож заробітну плату таких працівників індексуємо на 3,7 %, починаючи з червня. У липні — серпні нічого не змінилося. І в серпні сума індексації становитиме — 62,31 грн (1684,00 грн х 3,7%).

Як бачите, індексувати потрібно 1684,00 грн, а не 1600,00 грн. Адже заробітна плата індексується у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (із травня він становить 1684 грн).

Індексація для держслужбовців

Січень 2017 року є базовим місяцем для:

 • працівників на посадах державної служби;
 • працівників, які виконують функції з обслуговування державних органів;
 • працівників патронатних служб;
 • працівників Управління адміністративних будинків Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України, Управління адміністративними будинками Державного управління справами, Управління адміністративними будинками Управління справами Апарату Верховної Ради України.

Адже з цього місяця усім їм підвищено посадові оклади і таке підвищення посадових окладів перевищило суму індексації.

У базовому місяці значення індексу споживчих цін (ІСЦ) беремо за 1 або 100%. А починаючи з лютого, наростаючим підсумком обчислюємо ІСЦ.

Тож у серпні 2017 року, як і в червні — липні, заробітну плату індексуємо на 3,7%. Отримуємо суму індексації — 62,31 грн (1684,00 грн х 3,7%).

Індексація в органах місцевого самоврядування

В органах місцевого самоврядування бухгалтеру слід зважати на різний порядок проведення індексації для посадових осіб місцевого самоврядування і обслуговуючого персоналу (робітників).

Для посадових осіб та службовців у зв'язку з підвищенням їхніх посадових окладів з 26.05.2017, травень 2017 року стає базовим.

Тож ІСЦ наново наростаючим підсумком починаємо розраховувати з червня. Право на індексацію зарплати у них настане тоді, коли ІСЦ перевищить поріг індексації — 103 %. Наразі таке право не настало. Тож з нарахуванням індексації доведеться почекати.

На відміну від посадовців органів місцевого самоврядування, для обслуговуючих робітників посадові оклади підвищили у січні 2017 року.

Тож цей місяць став для них базовим.

І починаючи з червня, їхню зарплату в межах прожиткового мінімуму індексуємо на 3,7%. Сума індексації заробітної плати у серпні 2017 року становитиме 62,31 грн (1684,00 грн × 3,7%).Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Живе спілкування з редакцією© Головбух: Бюджет, 2017. Усі права захищено
Повне або часткове копіювання будь-яких матеріалів порталу, цитування, публікація їх анотованих оглядів допускаються лише з письмового дозволу редакції порталу

Тижневик «Головбух: Бюджет», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14859-3830Р від 29.01.2009

Журнал «Держзакупівлі», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 18739-7539Р від 14.02.2012

Журнал «Головбух: праця та зарплата», свідоцтво про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації КВ № 14961-3933 ПР від 05.03.2009


 • Ми в соцмережах
Коте теж здивований, але…


він знає, що зареєструється і скачає файли.
57 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощоУ мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Oops!.. Але публікацію можуть бачити лише зареєстровані користувачіПриділіть лише 57 секунд реєстрації – і читатимете статті, актуальні запитання та відповіді на них


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 57 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль