text
Головбух: Бюджет

Атестація робочих місць: хто проводить у навчальному закладі

 • 11 серпня 2017
 • 333

Керівник навчального закладу має провести атестацію робочих місць за умовами праці. У штаті навчального закладу посади фахівця з охорони праці не передбачено, та й до цього часу таку атестацію проводили фахівці управління освіти. Що ж робити керівнику? На кого покласти проведення атестації?

Навіщо  в навчальному закладі атестація робочих місць за умовами праці? Тільки так керівник закладу може реалізувати  права працівників на здорові й безпечні  умови  праці,  пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Тобто проведення атестації — це дуже відповідальний і важливий процес. І керівник має створити всі умови, аби вона була проведена за вимогами нормативних актів. А точніше:

Які основні вимоги містять ці документи?

Хто проводить атестацію робочих місць

Атестацію проводить атестаційна комісія. До її складу доцільно вводити головних   спеціалістів,   працівників  відділу  кадрів,  праці  і заробітної  плати,  охорони  праці,   органів   охорони   здоров'я, закладу, представників громадських організацій. Та й уповноваженого представника виборного органу первинної профспілкової організації треба залучити, а як його немає в закладі — уповноважену працівниками особу. На цьому наголошують і абзац перший пункту 4 Порядку, і пункт 2.2 Методичних рекомендацій.

Прелік усіх осіб, яких введено до складу комісії, а також їх повноваження визначає наказом керівник навчального закладу. Це й не дивно. Адже саме він відповідальний за своєчасне та якісне проведення атестації у навчальному закладі (абз. 2 п. 4 Порядку).

Якщо у навчальному закладі є фахівець з охорони праці, він може входити до складу атестаційної комісії та бути її головою.

Коли проводять атестацію робочих місць

Атестацію проводять не менше одного разу на п’ять років. А конкретні строки — обов’язково обумовлюють в колективному договорі.

Утім, можливі й позачергові атестації — коли докорінно змінюються умови  і  характер  праці.

Ініціативу з цього приводу може проявити як роботодавець, профспілка, трудовий  колектив або його виборний орган, так і Держпраці. 

Що оцінюють під час атестації робочих місць

Повноваження атестаційної комісії визначає пункт 2.3 Методичних рекомендацій.

Комісія складає перелік робочих місць, що будуть проатестовані, організовує перевірку на відповідність найменування професій і посад у трудових книжках працівників характеру робіт, що винуються фактично, згідно з Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників.

Гігієнічні дослідження шкідливих і небезпечних чинників виробничого середовища, зокрема, фізичних, хімічних, біологічних, визначення психофізичних чинників виробничих умов при справних та ефективних засобах колективного й індивідуального захисту, проводять лабораторії, атестовані Держпраці та МОЗ. Керуються вони при цьому порядком, визначеним Мінсоцполітики разом із МОЗ.

Умови праці під час атестації робочих місць оцінюють, щоб встановити класи (ступені) шкідливих умов праці відповідно до Державних санітарних норм та правил «Гігієнічна класифікація праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу», затверджених наказом МОЗ від 08.04.2017 № 248.

Результати атестації робочих місць

Під час атестації комісія складає карту умов праці на кожне робоче місце з несприятливими умовами праці або на групу таких робочих місць.

За підсумками роботи атестаційної комісії керівник навчального закладу видає наказ про результати атестації робочих місць за умовами праці. У ньому визначають:

 • права працівників на пільги та компенсації за шкідливі та несприятливі умови праці;
 • невідкладні заходи для поліпшення умов праці без залучення коштів сторонніх організацій.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль