text
Головбух: Бюджет

Пільгові пенсії: коли за новими, а коли — за старими Списками № 1 і № 2

 • 16 серпня 2017
 • 314

В установі атестацію робочих місць провели ще на початку минулого року. За результатами атестації визначено перелік професій і посад, за якими підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення працівників за Списками № 1 і № 2, що діяли на той час. Однак зі Списків, що набрали чинності в серпні 2016 року, такі професії виключено. Як це позначиться на праві працівників на пільгове пенсійне забезпечення та на пільгах для нових працівників, яких установа прийматиме на атестовані робочі місця.

Справді, умови, за якими надавали пільгові пенсії за Списками № 1 і № 2 змінилися.

Із 03.08.2016 діють нові Списки № 1 і № 2, затверджені постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 24.06.2016 № 461 (далі — Постанова № 461).

З цієї дати старі Списки № 1 і № 2, затверджені постановою КМУ «Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» від 16.01.2003 № 36 (далі — Постанова № 36), втратили чинність.

Як це вплине на право на пільгові пенсії працівників?

Право на пільгову пенсію за віком

Визначаючи, чи має той чи той працівник право на пільгову пенсію за віком, слід враховувати норму пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Мінсоцполітики від 18.11.2005 № 383 (далі — Порядок № 383):

«Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовують Списки, що були чинними на період роботи особи».

Це означає, що за професією (посадою), яка була передбачена старим Списком № 1 чи № 2 (тобто тими списками, що їх затверджувала Постанова № 36), але якої немає в нових Списках (тих, що затверджені Постановою № 461), зарахувати до пільгового стажу можна лише період роботи до 02.08.2016 включно. Звичайно, якщо в установі була проведена атестація робочих місць за умовами праці відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442.

З пільгами, але без права на пільгову пенсію

Якщо працівників прийнято на роботу після 03.08.2016 за професією (посадою), якої у нових Списках № 1 чи № 2 немає, права на пільгову пенсію за віком вони не матимуть.

Однак не варто забувати, що робочі місця атестують не тільки для того, аби підтвердити право на пільгову пенсію. Для них за законодавством можуть бути встановлені права на інші пільги та компенсації, адже вони працюють зі шкідливими й важкими умовами праці.

Тож працівники, які після 03.08.2016 втратили право на пільгову пенсію, можуть мати інші пільги та компенсації.

Окрім цього, атестація робочих місць потрібна, щоб визначити та вжити заходи з поліпшення умов праці.

Зробили атестацію — запишіть про це у трудовій

Трудова книжка це

це головний документ, що характеризує трудову діяльність працівника.

Особливе значення мають записи у трудовій книжці, коли йдеться про пільгову пенсію за віком за Списками № 1 і № 2.  Саме вони підтверджують право працівника на таку пенсію.

Зауважте: якщо до трудових книжок працівників, які мали право на пільгову пенсію до 03.08.2016, внесено запис про результати атестації робочих місць за умовами праці, проведеної до цієї дати, робити додаткові записи про зміни не потрібно.

Так, аби підтвердити стаж роботи зі шкідливими і важкими умовами праці до органів ПФУ особи подають такі документи (п. 10 Порядку № 383):

 • трудову книжку з належно оформленими записами про посади й періоди роботи;
 • виписку (витяг) із наказу про проведення атестації на відповідному робочому місці.

Якщо ж трудова книжка не містить відомостей, що визначають право на пенсію за віком на пільгових умовах — подають також уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.

Перелічені документи будуть підставою, аби органи ПФУ зарахували період роботи зі шкідливими й важкими умовами праці при визначенні пільг та компенсацій.

До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків  за умови підтвердження документами відповідних умов праці за  час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації  робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 (п. 3 Порядку № 383).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль