text
Головбух: Бюджет

Спека на робочому місці: працювати НЕ МОЖНА покинути

 • 16 серпня 2017
 • 1574

Серпень приніс в країну небувало спеку. Стовпчики термометра в приміщенні зашкалюють іноді вище 30%. І це вже не кажучи про температуру на вулиці на відкритому сонці. Та попри такі умови, працівники мусять працювати. А керівники установ повинні організувати оптимальний режим праці та відпочинку, аби не допустити перегріву працівників. Розповімо, що треба зробити для цього насамперед.

Керівник установи повинен подбати про належний температурний режим на робочому місці. Саме він має розробити і реалізувати заходи, щоб в установі були досягнуті встановлені нормативи з охорони праці. А раніше мав подбати про всі необхідні профілактичні заходи. Які саме? Законодавство дає йому купу підказок, як-то: впроваджуй прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці. Тобто роби все що можеш, аби були дотримані права працівників на охорону праці під час роботи, гарантовані Конституцією України та розділом II закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII.

І якщо не захоче керівник за порушення вимог про охорону праці бути притягнутим до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності, — дослухається до наших порад і порад Держпраці.

Зокрема, зробить усе, аби температурний режим на робочому місці був у межах передбачених норм.

Норми мікроклімату в межах робочої зони виробничих приміщень, закладів, установ встановлюють Державні санітарні норми «Санітарні норми мікроклімату виробничих приміщень» (далі – ДСН 3.3.6.042-99), затверджені постановою головного державного санітарного лікаря України від 01.12.1999 № 42.

Яка гранична межа температурного режиму на постійному робочому місці

Звичайно, для різних категорій робіт оптимальні та допустимі показники мікроклімату різняться. Однак гранична межа температури на постійних робочих місцях встановлена на рівні +28 ºС.

Постійним робочим місцем

вважається те місце, де працівник проводить більше половини свого робочого часу або не менше двох годин поспіль.

Нині ж у переважній більшості приміщень установи, вікна яких виходять на сонячний бік, де працівникам доводиться працювати чи не весь робочий день, стовпчик термометра піднімається вище +28 ºС. Що може в цій ситуації зробити керівник установи?

Заходів, які допоможуть нормалізувати температурний режим, є чимало. Допоможе тут і облаштування недорогих жалюзі або світловідбних плівок на засклених поверхнях, і максимальне використання природної вентиляції (як-то відкриті кватирки, аби влаштувати протяги). Якщо маєте фінансову можливість, ситуацію врятує встановлена системи кондиціювання. А від надмірного теплового випромінювання зможе захистити спеціальний одяг або одяг з натуральних тканин.

Стануть у пригоді і поради для працівників.

 1. Аби не допустити зневоднення за підвищеного температурного режиму на робочому місці, дотримуйтеся питного режиму. Рекомендована температура питної води, напоїв, чаю +10-15 ºС.
 2. Вживайте підсолену воду, мінеральну лужну воду, молочно-кислі напої (знежирене молоко, молочну сироватку), соки, вітамінізовані напої, киснево-білкові коктейлів. Це допоможе відновити втрачені солі і мікроелементи, що за високої температури виділяються з організму з потом.
 3. Пийте воду часто і потроху, щоб підтримувати оптимальний вміст води в організмі, який забезпечує його нормальну життєдіяльність, обмін речовин.
 4. Для підтримки імунітету і зниження інтоксикації організму вживайте більше фруктів і овочів.

Якщо температура піднялася вище 30 ºС, при виконанні робіт середньої тяжкості потрібно випивати не менше 0,5 л води на годину — приблизно один стакан кожні 20 хвилин.

Який температурний режим при роботах на відкритих майданчиках

Звичайно, перелічені заходи не дадуть ефекту при роботах на відкритих майданчиках.

Увага!

В умовах підвищеної температури рекомендується допускати до роботи осіб не молодше 25 і не старше 40 років.

Водночас якщо температура повітря сягнула понад 37 ºС, таку роботу вже зарахують до небезпечних (екстремальних). За цієї температури не рекомендується проведення робіт на відкритому повітрі. 

Тож установі слід організувати раціональні режими праці та відпочинку. 

Вимоги до тривалості періодів праці та відпочинку при проведенні ремонтних робіт виробничого устаткування при температурі повітря вище 28 ºС встановлює ДСН 3.3.6.042-99 (див. табл.).

Температура повітря, ºС

Тривалість одноразових періодів (хв.)

Співідношення праці і відпочинку

праці

відпочинку

28

36

24

1,5

30

34

25

1,33

32

32

26

1,2

34

30

27

1,10

36

28

28

1,00

38

26

29

0,90

40

24

30

0,80

Сумарна тривалість робіт за температури понад 28 ºС не повинна перевищувати 4-5 год за зміну.

Рекомендовано навіть змінити розпорядок робочого дня та перенести години роботи на ранковий або вечірній час. Внутрішньозмінний режим праці та відпочинку організовують за рахунок тривалості робочого часу: тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10% робочого часу на кожні 2 ºС перевищення. Під час таких перерв працівники повинні перебувати у приміщеннях з різницею температур повітря не більше 5 ºС та не нижче +24…+25 ºС.

Чи обов’язкові медичні огляди працівників

Аби працівники були допущені до робіт в умовах підвищеного температурного режиму на робочому місці (перегрівного мікроклімату), вони зобов’язані пройти відповідно до наказу МОЗ від 21.05.2007 № 246 медичні огляди:

 • попередні (при прийнятті на роботу);
 • періодичні (протягом трудової діяльності).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль