text
Головбух: Бюджет

Тривалість відпустки працівника, прийнятого на роботу до 1997 року

 • 18 серпня 2017
 • 573

Право на щорічну основну відпустку має кожен працівник установи. Правила надання такої відпустки встановлює законодавство про працю. З’ясуємо нині його особливості, аби зрозуміти, в яких випадках працівникам бухгалтерської служби надають щорічну основну відпустку тривалістю 28 календарних днів?

Те, що тривалість основної відпустки працівників не може бути меншою за 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, знає практично кожен. Таку норму встановлює стаття 6 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон № 504).

Зазвичай бухгалтер установи і має для відпочинку саме 24 календарних дні.

Однак бувають і такі ситуації:

Працівницю, призначили на посаду бухгалтера  у 1992 році, тривалість її основної відпустки за договором становила 24 робочих дні. Із 1 січня 1997 року за законодавством їй почали надавати відпустку у кількості 28 календарних днів. Колективною угодою із 2005 року за посадою бухгалтера була передбачена додаткова відпустка за ненормований робочий день тривалістю 7 календарних днів. Наразі працівниця звільняється і просить виплатити їй компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки з 2005 року. Як правильно визначити дні невикористаної відпустки?

Звідки у нашій ситуації взялося 28 календарних днів (к. дн.) щорічної основної відпустки? Все пояснює екскурс в історію.

Тривалість основної відпустки: історія змін

Справа у тім, що до набрання чинності Законом № 504 — до 1 січня 1997року — тривалість щорічних відпусток визначали в робочих днях.

Із вказаної дати принцип обчислення тривалості щорічної основної відпустки змінився — незалежно від режимів та графіків роботи установи за основу почали брати календарні дні (ч. 1 ст. 5 Закону № 504). І за приписом законодавців працівникам почали надавати основну відпустку вже на 24 к. дн. Тільки не всім. Для тих, хто влаштувався на роботу до запровадження змін, керуються особливою нормою.

Бо закон не має зворотної дії.

Тож при вирішенні відпусткового питання працівникам слід звернути увагу на дату прийняття їх на роботу.

Тривалість основної відпустки прийнятим на роботу до 1 січня 1997 року

Свого часу, аби врегулювати ситуацію, Мінпраці надало роз’яснення «Щодо практичного застосування частини першої статті 5 та частини четвертої статті 24 Закону України «Про відпустки» від 12.12.1997 № 10/2-493. 

З його появою бухгалтери отримали формулу для переведення тривалості   щорічної   основної   і   додаткової відпусток працівникам,  зайнятим  на  роботах  із  шкідливими   та важкими умовами  праці,  ненормованим  робочим  днем  із робочих в календарні дні:

Тв к.дн. = Тв р.дн. × 7 ÷ 6

де Тв к.дн. — тривалість відпустки в календарних днях;

Тв р.дн. — тривалість відпустки в робочих днях;

7 — тривалість тижня в календарних днях;

6 — тривалість тижня в робочих днях, за яким обчислювали тривалість відпустки до прийняття Закону № 504.

Тобто, якщо прийняті на роботу до 1 січня 1997 року працівники користувалися відпусткою, загальна тривалість якої більша, ніж передбачено Законом № 504 (наприклад, 24 робочих дні), і при цьому їм не зменшили ані обсягу робіт, ані кола обов’язків, то протягом всього часу їхньої роботи в установі, на посадах, роботах за професіями, що давали їм право на цю відпустку, за ними зберігається  відпустка раніше встановленої тривалості (28 календарних днів).

За таких умов буде дотримана вимога, встановлена пунктом 2 постанови ВРУ «Про порядок введення в дію Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 505/96-ВР.

Розрахунок тривалості днів відпустки

Працівники з ненормованим робочим днем мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці (ст. 8 Закону № 504). Умови надання і її тривалість — не більше семи днів — закріплюють у колективному договорі.

Відповідно, у працівників, яких прийняли на роботу до 1 січня 1997 року на умовах надання їм 24 робочих днів щорічної основної відпустки, а потім встановили їм додаткову відпустку, нині тривалість щорічної відпустки становить 35 к. дн. А точніше 28 к. дн. основна і 7 к. дн. додаткової відпусток.

Якщо хтось із таких працівників зібрався звільнитися, установа йому має виплатити грошову компенсацію за всі невикористані  дні щорічної відпустки (ст. 24 Закону № 904).

Порахувати кількість днів невикористаної відпустки для нарахування працівникам грошової компенсації допоможе наш калькулятор.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль