text
Головбух: Бюджет

Індексація соціальної стипендії: застосовуємо загальні правила у серпні

 • 19 серпня 2017
 • 367

Як і будь-який інший грошовий дохід, стипендії індексують. Аби провести індексацію стипендій, враховують загальні правила індексації, а також — зміни у стипендіальному забезпеченні, що відбулися наприкінці минулого року. Пригадаємо основні правила індексації і побачимо, як вони працюють при індексації соціальної стипендії у серпні 2017 року.

Індексація соціальної стипендії, як завше, проводиться за правилами Поряду проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (далі — Порядок № 1078).

Тому, коли величина індексу споживчих цін (ІСЦ) перевищить поріг індексації — 103%, варто подбати про індексацію стипендії. А починати треба з правильно визначеного періоду для обчислення ІСЦ.

ІСЦ для індексація соціальної стипендії

Початком обчислення ІСЦ для проведення індексації стипендій є:

·         місяць, наступний за місяцем, у якому відбувається підвищення стипендії (п. 5 Порядку № 1078) — для тих студентів (учнів), у яких відбулося підвищення розміру стипендії (значення ІСЦ приймають за 1, або 100% у місяці підвищення стипендії);

·         місяць її призначення (абз. 4 п. 101 Порядку № 1078) — для тих студентів (учнів), які або ще зовсім не отримували стипендії або втратили право на її призначення, а потім стипендія їм була знову призначена (приміром, за результатами семестрового контролю, у зв’язку з переведенням на навчання за державним замовленням, виникненням підстав для призначення соціальної стипендії, поновленням на навчання тощо).

У разі коли студента, який не втрачав право на отримання стипендії, переведено з іншого навчального закладу, ІСЦ обчислюють з місяця, у якому її призначено у навчальному закладі до переведення.

Індексація соціальної стипендії — з урахуванням підвищення

Однією з умов, яка впливає на визначення суми індексації, є підвищення роміру стипендій.

Підвищення стипендій, у т. ч. соціальних стипендій, сталося з огляду на зміни, які урядовці кілька разів поспіль вносили до Порядку призначення і виплати стипендій, затверджений постановою КМУ від 12.07.2004 № 882 (далі — Порядок № 882).

Якщо розмір підвищення стипендії не перевищує суми індексації, що склалась у місяці підвищення стипендії, суму індексації у цьому місяці визначають з урахуванням розміру підвищення стипендії. Розраховують її як різницю між сумою індексації і розміром підвищення стипендії.

При обчисленні ІСЦ слід взяти до уваги, що стипендії індексують в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб (п. 4 Порядку № 1078). У 2017 році прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлено в таких розмірах:

 •  із 01.01.2017 по 30.04.2017 — 1600,00 грн;
 •  із 01.05.2017 — 1684,00 грн.

Зауважимо: для студентів, яким стипендію призначено у січні та лютому 2017 року, значення коефіцієнтів однакові. І для студентів, яким стипендію призначено з січня 2017 року, і для студентів, яким стипендію призначено з лютого 2017 року, ІСЦ обчислюють з лютого 2017 року.

Величина ІСЦ для проведення індексації соціальної стипендії таких студентів у серпні становить 3,7%.

Розглянемо проведення індексації на прикладі.

ПРИКЛАД. Індексація соціальної стипендії

Студенту за його заявою з лютого 2017 року призначено соціальну стипендію як студенту із сім’ї, яка отримує допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» від 01.06.2000 № 1768-III.

Розмір його соціальної стипендії становить 750,00 грн. Таку стипендію він отримує вперше. За результатами семестрового контролю, який був у грудні 2016 році, права на отримання ординарної академічної стипендії він не мав.

Базовий місяць для такого студента — лютий 2017 року (місяць призначення соціальної стипендії).

Розрахуймо суму індексації стипендії студента у серпні 2017 року:

750,00 грн × 3,7% = 27,75 грн.

Отже, студенту слід нарахувати у серпні дохід:

750,00 грн + 27,75 грн = 777,75 грн.

У випадку якщо студент втратив право на призначення академічної стипендії й отримував лише соціальну стипендію, а надалі за результатами семестрового контролю академічна стипендія була знову призначена, то обчислення ІСЦ для проведення індексації такої стипендії здійснюється з місяця повторного призначення академічної стипендії. Своєю чергою, нарахування індексації для соціальної стипендії зберігається. На такому порядку наголосило Мінсоцполітики у листі від 16.03.2017 № 30/0/66-17/163.

Незабаром розпочнеться новий навчальний рік і лави студентів у вишах поповнять першокурсники. У вересні окремим з них буде призначена соціальна стипендія. З місяця її призначення (тобто з вересня 2017 року) розпочнеться обчислення ІСЦ. Подальше визначення права на індексацію відбуватиметься для таких студентів на загальних підставах за Порядком № 1078.

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль