text
Головбух: Бюджет

Кошти для оплати за договором не надійшли з бюджету, а відповідатиме — замовник

 • 22 серпня 2017
 • 851

Фінансування бюджетних установ залежить від бюджетних коштів. Відповідно, установи можуть виконати свої договірні зобов’язання лише тоді, коли такі кошти надійшли на їхній рахунок. А щоби перестрахуватися, прописують у договорі про закупівлю умови на кшталт «з урахуванням бюджетних призначень» чи «залежно від реального фінансування видатків». Однак у такому разі відповідальності за порушення договору їм не вдасться уникнути.

Так, у разі невиконання зобов'язань за договором відповідальність за порушення договору уникнути не вдасться. Навіть тоді, коли замовник, аби убезпечити себе, прописав у договорі про закупівлю застережні умови: «у разі відсутності коштів на оплату виконаних етапів (роботи), початок фінансування і остаточні розрахунки можуть бути перенесені», «у разі належного бюджетного фінансування...», «...з моменту надходження таких коштів на реєстраційний рахунок замовника», «...з урахуванням бюджетних призначень».

Це підтверджує, зокрема, постанова Вищого господарського суду України від 26.10.2016 № 910/1459/16.

Розповімо про все почергово.

Від порушення договору — до відповідальності

Підрядник та замовник на основі пропозиції конкурсних торгів, яку визнано найбільш економічно вигідною за результатами оцінки, уклали договір про закупівлю. За його умовами підрядник зобов'язувався своїми і залученими силами та закупленими матеріальними ресурсами виконати роботи з капітального ремонту об'єктів соціальної сфери замовника. Він мав здати закінчені роботи у порядку і строк, встановлений договором, а замовник зобов'язувався прийняти закінчені роботи і їх оплатити.

Утім, обачливий замовник вніс до договору кілька цікавих пунктів. Зокрема, про те, що обсяги закупівлі робіт можуть бути зменшені залежно від реального фінансування видатків. У разі відсутності коштів на оплату виконаних етапів (роботи), початок фінансування і остаточні розрахунки можуть бути перенесені, всі виплати за цим договором здійснюються після отримання замовником відповідних бюджетних коштів.

Як наслідок, підрядник звернувся до суду з проханням визнати недійсними відповідні пункти договору про закупівлю у частині «У разі відсутності коштів на оплату виконаних етапів (роботи), початок фінансування і остаточні розрахунки можуть бути перенесені»; «У разі належного бюджетного фінансування...» та «...з моменту надходження таких коштів на реєстраційний рахунок замовника»;  «...з урахуванням бюджетних призначень...».

Позовні вимоги підрядник обґрунтував тим, що спірні пункти договору суперечать вимогам частини першої статті 854 Цивільного кодексу України (ЦК), оскільки надходження коштів від Державного бюджету України не є обставиною, яка має неминуче настати, а тому наведені пункти договору є недійсними.

«1. Якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, — достроково.

2. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.».

(ст. 854 ЦК)

Рішенням господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, позов задоволено повністю. Це рішення підтримав і ВГСУ у вже згаданій нами постанові. Розглянувши касаційні скарги заступника прокурора міста та Міністерства екології та природних ресурсів України, ВГСУ  судові рішення залишив без змін. Мотивував він свою позицію такими нормами законодавства.

Правочином вважають дію особи, спрямовану на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (ч. І ст.202 ЦК). І зміст правочину не може суперечити ЦК, іншим актам цивільного законодавства.

Недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені статтею 203 ЦК, є підставою недійсності правочину.

Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору (ч. З ст. 626 ЦК). За двостороннім правочином правами та обов'язками наділені обидві сторони договору.

За договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. 

Тож договір підряду є відплатним, а правами та обов'язками за таким договором наділяються обидві сторони договору.

Спірні умови договору суперечать положенням ЦК щодо того, що двостороннім є договір, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору, та визначають, що виконання обов'язку відповідача пов'язане із волевиявленням законодавчого органу, і без волевиявлення цього органу у відповідача не настає обов'язок із оплати за виконані роботи.

Тож суд касаційної інстанції погодився з висновками судів про наявність правових підстав для задоволення позову.

Відповідальність за порушення договору

Статтею 614 ЦК урегульовано питання вини як підстави відповідальності за порушення зобов'язання.

Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом.

Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання (ч. 2 ст. 615 ЦК).

Підписка на статті

Підпишіться на розсилку, аби не прогавити жодної важливої та цікавої статті. Це БЕЗПЛАТНО. З нашою допомогою працювати легше!

Освітні заходи

Освітні заходи

Отримайте нові знання

Взяти участь

Інтернет-магазин

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями

Скористайтеся найбільш вигідними пропозиціями з передплати і станьте читачем тижневика «Головбух:БЮДЖЕТ» та журналів «Головбух: Праця та зарплата» і «Держзакупівлі» просто зараз

Ми в соцмережах
Бажаєте завантажити файл?!Зареєструйтесь, будь ласка!

30 секунд на реєстрацію – і Ви теж зможете скачувати необхідні документи, форми, зразки тощо


У мене є пароль
нагадати
Пароль надіслано на пошту
Ввести
Я тут вперше
на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
Введіть ел. пошту або логін
Неправильний логін або пароль
Неправильний пароль
Введіть пароль
Зареєструймо наші взаємини!

І я спрощу Ваше життя:

 • допомагатиму розв'язувати робочі завдання
 • запрошуватиму на освітні заходи
 • сповіщатиму про новини

 • Щиро Ваш, портал «Головбух: Бюджет»

  У мене є пароль
  нагадати
  Пароль надіслано на пошту
  Ввести
  Я тут вперше
  на реєстрацію знадобиться лише 30 секунд
  Введіть ел. пошту або логін
  Неправильний логін або пароль
  Неправильний пароль
  Введіть пароль